Чи можна пробувати продукти в супермаркетах?

Розповідаємо юридичні тонкощі

Чи можна пробувати продукти в супермаркетах?

АВТОР: АДВОКАТ ПРАВА

Напевно кожному зустрічалися продавці з криками «спробуйте виноград» або сало, або трикутник в кавуні виріжуть, щоб перевірити стиглий, чи ні. Однак, це все на ринку .. а більшість з нас користується все ж супермаркетами. І кожен день трапляється хоча б одна конфліктна ситуація з охоронцями через те саме «спробую». Нерідко справа доходить і до фізичної сили.

Чи мають право охоронці застосовувати силу до покупців і що робити свідкам події?

Чинне законодавство України прямо не передбачає права спробувати товар, який ви хочете придбати. Однак в Законі України «Про захист прав споживачів» зазначено, що товар має бути належної якості. А вичерпна інформація про товар, яку зобов'язаний за законом надати продавець або виробник, може включати і смакові якості продукту. Тобто, гіпотетично, можна пробувати певні продукти, не пошкоджуючи упаковку.

Наголошуємо, що гіпотетично. Змоделюємо ситуацію: ви хочете спробувати горішки, проте для цього треба відкрити упаковку, тобто її пошкодити. Логічно, що це не можливо. Зате відкриття пляшки напою є різновидом хуліганства і сприймається як спроба пошкодити товар.

Які права мають охоронці?

Якщо ви відкриєте пляшку або пошкодите упаковку товару і спробуєте його, працівник супермаркету має право зробити вам зауваження і попередити, що ви маєте сплатити вартість товару, інакше адміністрація викличе поліцію.

Щодо застосування сили, то, згідно із Законом України «Про охоронну діяльність», охоронці мають право застосовувати силу чи спецзасоби лише в разі нападу на охоронця чи інших покупців магазину. До того ж на це мають право лише ті охоронці, що працюють у ліцензованих охоронних фірмах. Охоронці не мають права застосовувати силу до неповнолітніх, вагітних жінок, людей похилого віку і людей з інвалідністю.

Є ще один момент. Найчастіше діти хапають і відкривають цукерки, соки та інші смаколики. Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», НЕ допускається застосування до дитини насильства, погроз, інших незаконних дій з метою примушення її дати показання як свідка або визнання своєї вини. Тільки суд може призначити дитині примусові заходи виховного характеру за вчинення нею злочину або в інших передбачених законом випадках.

Якщо відвідувач супермаркету спробував товар, але він не збирається його придбати, адміністрація супермаркету не має права нав'язувати покупку цього товару. Якщо покупець відмовляється заплатити за спожитий і неоплачений товар, необхідно також звернутися до поліції, яка і встановить, чи було хуліганство. Якщо ви стали свідком такого правопорушення, миттєво викликайте поліцію і намагайтеся фіксувати на відео всі дії охоронців щодо покупця.


Це матеріал рубрики «Блог». Позиція редакції може не збігатися з думкою автора колонки.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube