Чи доречно під час війни святкувати Новий рік – думки психолога та захисника України

Читать на русском

Святкувати чи ні – кожен обирає та приймає рішення сам для себе

Читать на русском
Чи доречно під час війни святкувати Новий рік – думки психолога та захисника України
Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися

Святкувати чи ні – кожен обирає та приймає рішення сам для себе

Через війну, втрати близьких, повітряні тривоги, вибухи та відімкнення електроенергії чимало українців не планують відзначати різдвяно-новорічні свята. Чи доречно святкувати  Новий рік та як найкраще це зробити в умовах повномасштабної російсько-української війни?

Інформатору пояснив психолог та висловив свою думку захисник України.

Ми живемо, щоб жити - психолог

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини. Чи доречно святкувати свята та як найкраще це зробити в умовах тривоги та стресу.

Психолог Наталія Сігурйонссон вважає, що   якби ми не намагались “перестати жити”, це не тільки не допоможе змінити ситуацію, а навпаки, — знесилить нас ще більше.

«Почуття провини та сорому за те, що ми живі та з нами ще трапляється щось добре, зараз знайоме багатьом українцям. Але ми ні в чому не винні. Життя триває і під час війни. Погодьтеся, що якби насправді наша аскеза принесла разом із собою мир, аби хоча б якось допомогла в цьому, ми б з вами вже давно перестали б і їсти, і пити. Але як би ми не намагались “перестати жити”, це не тільки не допоможе змінити ситуацію, а навпаки, — знесилить нас ще більше. Особливо зараз, коли відбулась переоцінка цінностей, нам важливо “жити життя”, радіючи кожному новому дню і не відкладаючи життя на потім», — пояснює Наталія Сігурйонссон.

Крім цього, за словами психолога, складати плани на наступний рік — не лише доречно, а й необхідно.

«Щодо доречності планування, то, звичайно, плануйте. Нехай це буде не довгострокове планування, а планування на найближчий час. Таким чином ви зможете гнучко реагувати, якщо умови щодо досягнення планів зміняться та вчасно скоригувати їх. Також планування корисне для того, щоб знизити тривожність мозку. Тому, що нам тільки здається, що ми можемо щось контролювати. Насправді це — тільки ілюзія, і останні декілька років нам це довели. Але, коли ми плануємо, мозку здається, що він все ще контролює і тому тривога зменшується», — уточнює Наталія Сігурйонссон.

Водночас, за її словами, українцям також важливо думати стан, в якому ми зустрінемо Перемогу, та відповідно дбати про себе.

«Нам потрібні сили вже зараз, щоб відразу почати діяти у цей день, а якщо ми станемо виснаженими вже зараз, нам потрібен буде зайвий час, щоб спочатку набратися сил і тільки потім почати діяти. Ми живемо, щоб жити. Тому не картайте ані себе, ані інших. Будьте чутливими до себе і до оточуючих. Звичайно, не потрібно нехтувати почуттями інших, але дозвольте жити й собі, і їм», — резюмує фахівчиня.

Людське життя повинно бути не колись там, а просто зараз – захисник України

Захисник України, в мирному часі - підприємець та письменник Дмитро Томчук, який зараз воює в найгарячіших точках фронту вважає, що українські військові сьогодні відстоюють країну саме заради того, щоб хоч десь в Україні були новорічні ялинки. Про це він написав на своїй сторінці Facebook.

«Як без ялинки? Вона ж для дітей. Для радощів. Для Нового Року. Хіба діти мало потерпають вже рік, щоб ще й цього не було? Ми тут на фронті сидимо у холоді й багні та робимо криваву та брудну роботу саме для того, щоб хоч десь в Україні були новорічні ялинки та хоч щось, що нагадувало б про життя. Бо неможливо, щоб така сама засада, як на передку, була по усій країні. Ми вбиваємо та гинемо тут, щоб десь у тилу було життя, нормальне, звичне, зрозуміле», - написав він.

Томчук переконаний, що людське життя має бути в українців не колись там після перемоги, а просто зараз, хоча б там, де це можливо. 

«Нас турбує, якщо ми вже стоїмо обличчям до ворога, та вимушені вбивати, вбивати, вбивати, щоб хоча б в нас за спинами було життя наших дітей, щоб була хоч якась радість, дитячій сміх та щасливі, хоча б на хвилину, оченята.  Людське життя має бути в українців не колись там після перемоги, а просто зараз, хоча б там, де це можливо. Отака моя думка проста», - написав він.

Раніше ми писали про те, скільки витратять на Новий Рік і Різдво та які подарунки купують українці. Новорічні свята завжди відзначались додатковими витратами, і цей рік не виняток.  Щоправда, подарунки змінились: для деяких віш-лист поповнився бронежилетами і павербанками.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.    

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.