Наразі існує ймовірність перенесення цих виборів на більш пізній термін або їх скасування.
Своїм рішенням про подовження дії воєнного стану до 15 листопада Верховна Рада фактично скасувала цьогорічні парламентські вибори, які за розкладом мали б відбутися 29 жовтня.
Воєнний стан парламент подовжив, підтримавши відповідний президентський законопроект 27 липня.
Згідно зі статтею 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", під час дії воєнного стану забороняється проведення виборів президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування.
Сьогодні парламент увосьме продовжив дію воєнного стану - на цей раз з 18 серпня до 15 листопада. Згідно з розкладом вибори до Верховної Ради мали б відбутися в останню неділю жовтня, 29-го числа.
В червні цього року у відповідь на питання журналіста BBC, чи відбудуться вибори в Україні наступного року, президент Володимир Зеленський заявив:
"Це ж питання глобальне. Якщо ми переможемо, то будуть. Значить, не буде воєнного часу, не буде війни. А вибори повинні відбуватися у мирний час, коли немає війни, згідно з законодавством. Я дуже хочу, щоб вже в наступному році був мир, і життя було таке, як було до війни".
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв'ю "Українській Правді" 19 червня 2023 року пояснив, що навіть за умови відсутності заборони на проведення виборів під час воєнного стану, організувати їх було б неможливо.
"Законодавство України передбачає, що під час воєнного стану проведення будь-яких виборів неможливе. І це логічно. Бо ми не знаємо, як організувати голосування для майже 7 мільйонів, які знаходяться за межами України. Ми не знаємо, як організувати голосування для тих регіонів, які тимчасово окуповані. Ми не знаємо, як забезпечити належне представництво, явку інших громадян під час дії воєнного стану і чи не будуть виборчі об'єкти атакуватися. Тому, мені здається, дуже мудре рішення закладено в законодавстві України, що під час воєнного стану вибори проводитися не можуть", - заявив голова парламенту.
Деякі експерти висловлюють припущення, що в Україні розглядається можливість у 2024 році тимчасово скасувати воєнний стан навіть до перемоги, аби провести вибори за цей час. Після цього воєнний стан могли б поновити за потреби. Проте, у цього способу дуже багато підводних каменів, тож про його реалізацію мова не йде.
Тим часом росія готується до проведення 10 вересня фейкових "виборів" на окупованих територіях України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.