Чи буде війна Китаю з Тайванем, або для чого Пекіну власна "спецоперація"

Читать на русском

Світ не налаштований на ще одну війну

Читать на русском
Чи буде війна Китаю з Тайванем, або для чого Пекіну власна "спецоперація"

Світ не налаштований на ще одну війну

Від 15 червня у Китаї набирає чинності документ, яким дозволяється використовувати Народну армію КНР задля виконання «невоєних завдань». Спостерігачі майже одностайно вирішили, що це і є обгрунтування початку китайської агресії проти Тайваню – під виглядом чергової «спецоперації». Інформатор дає з цієї теми дещо більш докладне трактування та аналіз.

Голова КНГ Сі Цзиньпін напередодні підписав нові правила, якими дозволяється певне «невійськове» використання збройних сил країни. У перекладі з китайської політичної мови це може означати дозвіл на застосування армійських підрозділів не лише проти зовнішнього ворога. Фактично для такого застосування є кілька варіантів.

По-перше, це військова агресія проти Республіки Китай (на острові Тайвань), оскільки центральна влада КНР ніколи не визнавала це як окрему державу та розглядається Пекіном виключно як територія Китаю у розумінні КНР.

По-друге, використання військових може знадобиться задля придушення мятежів в середині країни, включно з можливим повстанням бунтівників у силових структурах КНР.

Восени Пекін очікує можливих безладів, оскільки рішення чергового з’їзду партії, щодо продовження повноважень керівника країни для товариша Сі, можуть сприйняти далеко не всі китайські комуністи.

Втім, як би там не було, а голова КНР Сі Цзіньпін вже підписав указ, який вступив в дію 15 червня. При цьому, державні ЗМІ хоча і повідомили про підписання та до цих пір не оприлюднили повного тексту документа.

Чи буде війна Китаю з Тайванем, або для чого Пекіну власна "спецоперація" 1

«Він здебільшого системно регулює основні принципи, організацію та командування, види операцій, оперативне забезпечення та політичну роботу, а також їх виконання військами і забезпечує правову основу для мирних воєнних операцій», - йдеться у короткому повідомленні китайської агенції Сіньхуа.

У цьому Переліку положень про дії армійських підрозділів невійськового характеру, який затвердив голова КНР,  українські експерти вбачають лише додаткові формулювання, які розширять можливість для Пекіну задіяти військові підрозділи у миротворчих місіях за межами КНР або, скажімо, для ліквідації наслідків стихійних лих.

«Цей Перелік, який введено в дію рішенням Сі Цзинпіня, має бути сьогодні опубліковано і ним додатково зазначаються дії військових у невоєнний час. І це зовсім не означає, що от зараз же і почнеться якась військова спецоперація за ініціативи Китаю, ні! І точно у документі не йдеться ні про який початок бойової операції. Мова про уточнення дій армії Китаю у ситуації, коли відсутнє бойове застосування підрозділів», - пояснив у коментарі Інформатору член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль. 

Згідно з думкою експерта, сфера застосування Переліку положень може торкатись боротьби з контрабандою, протидії наркотрафіку, антитерористична діяльність, тощо.

Коваль

«До того ж, це лише драфт – тобто, попередній документ, який далі ще може доповнюватись та уточнюватись. І якщо брати до уваги те, що вже на цей час опубліковано про Перелік положень, то я би не робив висновок, що ним може запускатись якийсь механізм для початку військових дій КНР проти Тайваню»,  - додав експерт.

Що ж стосується можливості військового підкорення Тайваню комуністичною владою Китаю, то Олексій Коваль зазначив, що напружені відносини між КНР та Республікою Китай спостерігаються вже більш, як 70 років. Ще від 1949 року, коли острів Тайвань став прихістком для загониів китайських прихільників Гоміндану, проти яких воювали китайські комуністи (на чолі з Мао Дзе-дуном). З тих пір сторони тієї громадянської війни у Китаю дійшли певного консенсусу.

«Тайвань не оголошує про свою державну незалежність та формально залишається частиною Китаю. Натомість, КНР не намагається підкорити острів за допомоги грубої військової сили», - розповів Олексій Коваль.

Також експерт зробив висновок, що до тих пір, доки Китайська Республіка (Тайвань) не буде планувати та здійснювати спроб щодо досягнення формальної державної незалежності і оголошувати самостійну китайську державу на острові, до тих пір Китайська Народна Республіка й утримуватиметься від військової агресії щодо Тайваню.

Раніше Інформатор публікував матеріал про те, що Китай можливо готується до проведення «спецоперації» на Тайвані.

Також писали, як війна росії проти України ускладнила життя Китаю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.