Чи блокуватимуть мобільний зв’язок під час російських атак: у Раді дали відповідь

За словами Федора Веніславського, існують різні точки зору серед депутатів щодо вирішення питання із обмеження зв'язку під час обстрілів

Блокування мобільного зв'язку
Феніславський відповів на питання щодо блокування зв'язку під час обстрілів. Колаж: Інформатор

Верховна Рада очікує пропозицій від уряду щодо можливого введення обмежень роботи мобільного зв’язку в Україні під час російських атак ударними дронами. Водночас очікуються і результати технічної експертизи. Таку заяву зробив народний депутат України, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

Про це він сказав у коментарі УНІАН. І наголосив, що станом на сьогодні ця проблема залишається невирішеною.

"Питання [про обмеження зв'язку під час атак Шахедами] обговорювалося на одному з крайніх засідань нашого комітету. Були дуже гарячі дискусії і ухвалено рішення рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити алгоритми дії в таких ситуаціях. Бо ворог дійсно використовує наші базові станції мобільного зв’язку, якщо працюють для донаведення, для звірки координат. І це значно підвищує точність ударів засобів ураження, які застосовують росіяни", - наголосив Веніславський.

За його словами, це питання вивчається й надалі. Зокрема, тривають дискусії за участю усіх профільних складників сектору безпеки та оборони, правоохоронних органів, виконавчої  влади. 

Нардеп зауважив, що існує думка про те, що технічними засобами можна просто блокувати ті українські сім-карти, які використовують російські окупанти. Водночас протилежна позиція каже, що саме блокування не дозволить досягнути мети, оскільки ці "сімки" можна активувати й дистанційно.

Так, картки моментально проводять звірку, після чого вже немає сенсу їх вимикати. Тому це питання в технічній площині і відповідна експертиза має дати відповіді на ці виклики, додав він. І лише тоді буде вирішено, чи займатиметься цим Рада.

"Ця технічна експертиза має дати висновки, чи можливо ідентифікувати сім-карти, які використовує ворог. Якщо це не можливо, то не виключений варіант рішення, що мобільний зв’язок може виключатися хвилями в зоні прольотів БПЛА. Підкреслюю, що це питання не вирішено, різні моделі обговорюються. Очікуємо від уряду пропозиції, як це робити", - резюмував Веніславський.

Обмеження зв'язку під час обстрілів

Інформатор у червні писав, що Україна може вдатися до тимчасового обмеження мобільного зв’язку в періоди повітряної небезпеки. Таку ініціативу обговорюють у Комітеті Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. За словами депутата, українські мобільні оператори мають змогу відстежувати підозрілу поведінку SIM-карток. Зокрема, їхнє швидке пересування або нетипові маршрути.

Раніше експерт з радіоелектронної боротьби та комунікацій Сергій "Флеш" Бескрестнов повідомляв про ймовірне використання Україною тактики тимчасового вимкнення мобільного зв’язку на маршрутах "Шахедів". Така практика вже давно застосовується Росією як засіб боротьби з українськими дронами великої дальності.

"Чому ми це не робимо? Тому що ми піклуємося про наших жителів. Ми розуміємо, що мобільним зв’язком користуються багато хто, інфраструктура, критична зокрема, користуються військові. Тому нам хотілося б відключати мобільний зв’язок в останньому випадку. Але якщо це буде необхідно, ми будемо це робити", – зауважив фахівець.

Для порівняння: 9 травня в Росії зафіксували масштабне відключення зв’язку. Під загрозою опинилися інтернет, сервіси таксі та банківські додатки. Без сигналу залишилися Москва та велика частина європейських регіонів РФ. Подібні заходи в країні-агресорі періодично повторюються – російська влада свідомо вимикає мобільний зв’язок, аби обмежити доступ до інформації, зокрема й для українців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.

Читайте нас у Facebook

Image
Оперативні новини: Україна, світ, війна. Підпишись 👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити