Джерела в українському уряді повідомили, що влада побоюється ймовірних ускладнень у відносинах з Міжнародним валютним фондом
Влада України стурбована через ймовірні ускладнення у майбутніх відносинах з Міжнародним валютним фондом. Після приходу новообраного президента США Дональда Трампа до влади, МВФ може переглянути умови співпраці з Україною. Сполучені Штати є найбільшим акціонером Фонду і мають у ньому майже 17% голосів. Це дає їм можливість блокувати рішення ради директорів.
В українській владі отримали чіткі сигнали, що відносини з МВФ можуть ускладнитись. Про це повідомили джерела з уряду виданню "РБК-Україна". Раніше МВФ ухвалили рішення про надання допомоги Україні у розмірі понад 15,6 млрд доларів США (близько 650 млрд гривень) з 2023 по 2027 рік. Перегляди програми проходили без серйозних проблем, однак подальша співпраця може ускладнитись, повідомляють у виданні.
"У нас є чіткі сигнали, що стане складніше... МВФ може стати обережнішим у роботі з Україною", - заявив співрозмовник.
Проте голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук заспокоює і вважає подібні заяви передчасними. Він додає, що ці припущення "такого ж роду, як і можливість ініціювати мирні переговори з Росією командою Трампа". Однак він не виключає, що у Білому домі можуть бути більш принциповим у підході до питань податків в Україні. На його думку, нова влада Сполучених Штатів захоче мати більше аргументів на користь підтримки України.
"Зараз у багатьох є очікування різкої зміни зовнішньої політики США щодо України після приходу до влади адміністрації нового президента. Але на даному етапі ці здогади нічим не підкріплені", - прокоментував Ваврищук.
У виданні зазначають, що кредитори можуть наполегливіше вимагати від України пошуку додаткових грошей всередині держави, хоча на 2025 рік у програмі МВФ "визначено джерело додаткового фінансування державного бюджету", якщо виникне брак коштів. Водночас джерела в уряді повідомили, що підстав для майбутніх підвищень податків наразі немає.
Наприкінці жовтня, внаслідок успішного п'ятого перегляду програми EFF, до держбюджету України надійшов новий транш від МВФ у розмірі близько 1,1 млрд доларів США (майже 45,5 млрд гривень). Кошти будуть спрямовані на невійськові бюджетні витрати. У офіційній заяві Міністерства фінансів України зазначається, що після початку повномасштабного вторгнення Україна вже отримала понад 11,3 млрд доларів США кредитної допомоги. На 2025 рік програмою EFF передбачено отримання до 2,7 млрд доларів США (приблизно 112 млрд гривень).
Нещодавно МВФ назвав цифри майбутнього курсу долара в Україні. За інформацією свіжого прогнозу щодо світової економіки, у наступному році середньорічний курс гривні до долара в Україні становитиме 45 гривень за 1 долар. Проте у МВФ вважають, що у 2029 році долар коштуватиме 51,7 грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.