Заколотники звернулися до ПВК «Вагнер», що загрожує перетворенням Африки на нову арену для протиборства між росією та Заходом
Лідери Економічного союзу західноафриканських країн (ECOWAS) мають намір зустрітися в четвер, 10 серпня, щоб скоординувати свої подальші дії проти воєнних заколотників у Нігері. Країни висунули хунті ультиматум із вимогою звільнити президента Мохаммеда Базума та повернути йому владу. Невиконання ультиматуму може загрожувати заколотникам військовою експедицією сусідів. Нігерійська хунта вже звернулася до ПВК «Вагнер», аби ті допомогли утриматися при владі.
Як повідомляє Reuters, ECOWAS дали заколотникам два тижні часу й термін збіг 6 серпня. Але самопроголошений президент Нігеру й колишній начальник президентської гвардії генерал Абдурахаман Чіані відмовився від виконання ультиматуму. Хунта натомість оголосила про закриття повітряного простору країни, і розпочала підготовку до відбиття іноземного вторгнення.
Іноземна інтервенція дуже можлива, оскільки дипломатичні спроби врегулювати конфлікт не принесли відчутних результатів. Так, 7 серпня столицю Нігера Ніамей відвідала виконувачка обов’язків заступника Держсекретаря США Вікторія Нуланд, але повернулася вона ні із чим, оскільки лідери перевороту відмовили їй у зустрічі з ув’язненим президентом Базумом.
Президент Нігеру Мохамед Базум зумів звернутися до світової спільноти й закликав США та інших міжнародних гравців допомогти відновити конституційний порядок у країні. Окремо він наголосив на небезпеці проникнення в Африку впливу росії через ПВК «Вагнер».
Заколотники мають намір залишатися при владі надовго: у понеділок, 7 серпня, вони призначили колишнього міністра фінансів Алі Махамані Ламіна Зейна новим прем’єр-міністром. Підготовлені управлінці їм потрібні, аби налагодити управління державою.
Крім того, лідер хунти, генерал Абдурахаман Чіані, звернувся до ПВК «Вагнер» із проханням допомогти залишитися при владі. Для цього один із організаторів перевороту в країні, генерал Саліфу Моді, здійснив візит до сусідньої Малі, де розміщено великий контингент російських найманців. Крім того, сусідні Малі та Буркіна-Фасо, у яких теж до влади прийшли путчисти, застерегли, що розцінюватимуть вторгнення ECOWAS до Нігеру як напад на них самих.
Росія офіційно не підтримала військовий переворот у Нігері. Водночас кремль постійно підживлює антизахідні настої в Африці та, ймовірно, причетний до насильницького повалення законної влади. На економічному форумі «Росія — Африка» речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що війну в Україні москва розпочала й щоб «захистити народи Африки» від західних колоніалістів. Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин підтримав хунту, заявивши, що переворот «фактично означає здобуття незалежності».
Ми також писали про те, чому, на думку The Washington Post, переворот у Нігер важливий для всього світу. Також ми розповідали, що у Нігері штурмували посольство Франції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.