Сценарій переходу до Альянсу відповідальності за озброєння України готувався на випадок приходу Трампа, і ось став у пригоді
НАТО вже взяло на себе координацію військової допомоги Києву замість США. Про це 17 грудня повідомляє Reuters із посиланням на власне джерело. Такий формат управління постачанням озброєння в Україну обговорювався з лютого 2024 року та став відповіддю на обрання Дональда Трампа президентом США.
Крок, здійснений після затримки у кілька місяців, дає НАТО можливість грати більш активну роль у війні України проти вторгнення Росії, при цьому не допускаючи залучення власних сил, зазначає співрозмовник Reuters. Такий спосіб розглядається Альянсом як спроба захистити механізм підтримки від "скептично налаштованого" стосовно підтримки України Трампа.
Штаб-квартира нової місії НАТО в Україні, яка отримала назву "Підтримка та навчання НАТО в галузі безпеки для України" (NSATU), розташована в Клей, американській військовій базі в німецькому місті Вісбаден. Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш минулого тижня заявив в інтерв'ю агентству Reuters, що після саміту НАТО у Вашингтоні альянс більшою мірою взяв на себе відповідальність за вузол у Ясенці (Польща) – основний транзитний вузол іноземної допомоги Україні.
При цьому в Альянсі визнають, що передача повноважень НАТО щодо військової допомоги може мати обмежений ефект, бо США за Трампа все ще можуть завдати Україні "серйозного удару", скоротивши її підтримку. Америка так чи інакше є домінуючою державою альянсу і постачає більшу частину озброєнь Києву, зазначає Reuters.
Агенція нагадала, що Трамп, який вступить на посаду у січні 2025 року, заявив, що хоче швидко закінчити війну в Україні, але не розповів, як він збирається це зробити. Він давно критикував масштаби фінансової та військової допомоги США Україні.
Нагадаємо, ще в лютому 2024 року представники країн-партнерів почали обговорювати можливість змінити формат роботи Контактної групи з питань оборони України, відомої як "Рамштайн". Західні країни прагнули до того, щоб у майбутньому НАТО було відповідальним за координацію поставок західного озброєння до України.
Ініціатива зміни формату була розроблена радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном та на той момент Генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом. Ідея народилася через "певні занепокоєння" стосовно можливого повернення Дональда Трампа на пост президента США, яки згодом стали реальністю.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Росія значно швидше відновлює свою військову потужність, ніж прогнозувалося. Через це потрібно переглянути заходи щодо оборони й посилити їх. За його словами, Росія швидко вчиться на помилках і це треба враховувати. Він вважає, що війна в Україні може швидко дійти й до НАТО.
Він закликав країни-члени НАТО нарощувати військові можливості, збільшити чисельність військ та постачання озброєння на східному фланзі. Генсек НАТО також сказав, що Україна має брати участь у будь-яких переговорах з РФ з позиції сили. Для цього необхідно забезпечити її армію достатньою кількістю боєприпасів, систем ППО та іншої амуніції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.