Це пастка: українські військові на різних напрямках не відчули Великоднього перемир'я

Водночас на окремих ділянках фронту кількість атак зменшилась

Українські військові на різних напрямках не відчувають Великоднього перемир'я
українські військові. Фото - Getty Images

Більшість українських військових не відчули Великоднього перемир'я на 30 годин, оголошеного російським правителем Володимиром Путіним. Про те, що росіяни продовжили обстріли України та бойові дії на фронті повідомив і глава держави Володимир Зеленський. Військові назвали так зване "перемир'я" черговою пасткою, а аналітики — легкою дипломатичною перемогою Путіна. 

Про відсутність реального перемир'я спершу поінформував український проєкт DeepState, який опитав близько півсотні військовослужбовців, які перебувають на лінії бойового зіткнення. За даними пабліка, практично ніде так зване "перемир'я" від росіян не відчувається. З 18:00 до 22:00 19 квітня на фронті все ще фіксувалися обстріли та штурми з боку ворога.

"Оріхів, Кам'янське – прильоти арти, дрони росіян працюють. Бурлацьке – тривають обстріли. Андріївка та Олексіївка – обстріли. Трохи затихло в районі Надіївки та Котлярівки. Успенівка – штурмові дії. Південь Покровська – мінометні обстріли позицій кожні 20-30 хв. На північ від Торецька – арта та штурми. Часів Яр і південний фас – обстріли. Лиманський напрямок – зменшилася інтенсивність. Район Куп'янська – обстріл. Фіголівка - затихло поки що. Липці – обстріли", – йдеться у повідомленні.

Також не припиняються обстріли мирних населених пунктів України. Під ударами були Добропілля та Херсон.

Автори наголошують, що перемир'я не може бути одностороннім, і про його запровадження сторони мають домовлятися заздалегідь.

Українські військові фіксують продовження російських обстрілів, тоді як на інших напрямках справді настала тиша. Про це повідомляє "Суспільне" із посиланням на повідомлення з передовою.

"На Донеччині кількість атак з боку росіян зменшилася після 18:00. Про це сказали військові з Покровського, Лиманського та Краматорського напрямів", - пише видання.

Описуючи ситуацію, військовий із Лиманського напряму заявив, що "такого не бувало раніше".

Представник оперативно-тактичного угрупування "Луганське" Дмитро Запорожець розповів, що росіяни скинули останню авіабомбу на Костянтинівку о 16:45 год 19 квітня. Щодо артобстрілів, за його словами, теж "поки що тихо". Проте російські розвідувальні дрони продовжують літати над передовою.

Інша ситуація на Харківщині. Командир 429-го окремого полку безпілотних систем "Ахіллес" Юрій Федоренко заявив, що на його ділянці "нічого не змінилося порівняно з вчорашнім днем", і росіяни продовжують вести вогонь.

Моніторингові канали також повідомили, що ввечері 19 квітня повітряний простір над Україною чистий – жодного безпілотника не було зафіксовано.

Зеленський підтвердив обстріли

Водночас президент України Володимир Зеленський після доповіді Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського заявив, що на різних напрямках фронту вже відбулося 59 обстрілів Росії та п'ять штурмових дій. Він також зазначив, що з 18:00 до 00:00 було 387 обстрілів, 19 штурмів та 290 застосувань БПЛА.

"Загалом Великоднім ранком можемо стверджувати, що російська армія намагається створити загальне враження припинення вогню, але іноді не залишає окремих спроб просуватися і завдавати втрат Україні", — додав Зеленський.

З повідомлення Зеленського випливає, що боєзіткнення відбувалися в Донецькій, Луганській та Запорізькій областях, а також на російській території в Курській області, де були "артилерійські удари та застосування дронів".

"Наші воїни всюди відповідають так, як ворог цього заслуговує у конкретних бойових обставинах. Україна діятиме і надалі дзеркально", — додав Зеленський.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що якщо зараз Москва дійсно припинить вогонь, важливо продовжити цю домовленість і після 20 квітня.

Єрмак нагадав, що пропозиція США про безумовне припинення вогню, на яку погодилася Україна, прозвучала ще 11 березня, проте Росія відмовлялася від неї та продовжувала вбивати цивільних, зокрема дітей.

Опитані журналістами українські військові сказали, що у багатьох випадках режим припинення вогню підтримують навіть без наказу згори.

"Якщо росіяни не стріляють, то й нам навіщо стріляти? У нас і так багато - скористатися режимом тиші, щоб запаси доставити, поранених з передка евакуювати, ротацію провести. Ніхто не знає, коли наступного разу таке ще буде. Потрібно скористатися ситуацією", - кажуть військові.

Щоправда, є побоювання, що аналогічно думають і росіяни, підтягуючи на передову підкріплення.

"Але проблеми вирішуватимемо в міру надходження. Нині головне – провести ротацію, поповнити запаси, евакуювати поранених. А з рештою потім розберемося", - розповів один із українських офіцерів.

Що кажуть аналітики про Великоднє перемир'я

Аналітики кажуть, що короткочасна пропозиція про припинення вогню стала легкою дипломатичною перемогою Путіна, спробою завадити американській стороні вийти з конфлікту і в такий спосіб позиціонувати себе як лідера, який найбільше хоче миру, пише Wall Street Journal. Водночас, на думку видання, заява Путіна сигналізує про можливий відхід від його вимоги вирішувати те, що він називає "корінними причинами" війни, перш ніж зробити паузу у бойових діях.

Трамп Великодне перемир'я поки не коментував, а в ЄС до нього поставилися з недовірою.

У березні Україна погодилася на пропозицію США про 30-денну паузу у війні, яка триває вже четвертий рік, але Путін відмовився, закликавши до подальшого обговорення остаточного припинення війни, нагадує WSJ. Він сказав, що будь-яка пауза у бойових діях у цей момент буде вигідна Україні, оскільки Росія набирає сили на полі бою.

У березні Путін погодився припинити удари по енергетичній інфраструктурі України під час телефонної розмови з Трампом. Обидві сторони звинувачували одна одну у порушенні угоди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube