Це не газ, це інше - Шмигаль пояснив, чому Україна продовжує транзит російської нафти

7 січня Петро Порошенко та низка народних депутатів зареєстрували законопроєкт, яким пропонується заборонити транзит російських нафти та газу територією України під час воєнного стану

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль

Зупинка транзиту російської нафти порушуватиме зобов'язання України перед ЄС та може призвести до позовів від її покупців – компаній з Угорщини, Словаччини та Чехії. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив 10 січня під час "Години запитань до уряду" у Верховній Раді, свідчить стенограма засідання на сайті парламенту.

За словами прем'єра, транзит нафти територією України здійснюється відповідно до положень Договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС. Крім того, ще у червні 2022 року Євросоюз зробив виключення із своїх санкцій, дозволивши Угорщині і Словаччині отримувати нафту цим маршрутом. 

"Відповідно зупинка транзиту нафти нафтопроводом "Дружба" буде прямим порушенням Україною договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС Україною. Там не про штрафні санкції йдеться, а йдеться про порушення Угоди про асоціацію з ЄС", – сказав Шмигаль.

На його думку, порушення Україною зобов'язань щодо транзиту російської нафти може стати підставою для фінансових претензій з боку Угорщини, Словаччини та Чехії.

"Це буде відповідний міжнародний арбітраж і сума буде… її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти і обраховувати країни, які понесуть відповідні збитки, але це будуть, очевидно, якісь великі санкції, великі кошти", – зазначив голова уряду.

Що відомо про транзит російської нафти

7 січня Петро Порошенко та низка народних депутатів зареєстрували законопроєкт, яким пропонується заборонити транзит російських нафти та газу територією України під час воєнного стану. 

У відповідь міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що припинення транзиту російської нафти суперечитиме зобов'язанням України в рамках євроінтеграції. Він також натякнув, що у такому випадку Угорщина може заблокувати інтеграцію України до ЄС.
У грудні 2019 року "Укртранснафта" та російська "Транснєфть" уклали додаткову угоду до контракту на транзит нафти через територію України, продовживши таким чином термін дії договору на 10 років – до 1 січня 2030 року. 

З 5 грудня 2022 року діє часткове ембарго на імпорт російської нафти до ЄС. Але воно не стосується постачань нафтопроводом "Дружба". Німеччина та Польща припинили отримувати російську нафту "Дружбою" у 2023 році, але південною гілкою трубопроводу російську нафти досі імпортують Угорщина, Чехія та Словаччина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube