"Це будуть десятки Чорнобилів": інженер ЗАЕС виїхав з Енергодару і розповів про ситуацію на станції

Читать на русском

Вірогідність ядерної катастрофи спеціаліст оцінює в 50/50.

Читать на русском
ЗАЕС
На обʼєкті залишаються співробітники "Росатому"

Вірогідність ядерної катастрофи спеціаліст оцінює в 50/50.

У випадку, якщо росія перейде до вчинення теракту на Запорізькій АЕС, найбільш вірогідно, що на території станції закриють її співробітників, щоб вони могли керувати обʼєктом під час інциденту. Вірогідність катастрофи на ЗАЕС станом на зараз складає 50/50.

Про це в інтервʼю журналістці Інні Золотухіній розповів інженер Запорізької АЕС, якому вдалося виїхати з тимчасово окупованого Енергодара.

Гість інтервʼю на умовах анонімності розповів, що наразі на ЗАЕС залишається певна кількість працівників "Росатому".

"На даний момент така ситуація, що працівники "Росатома" всі приїздили на півроку. З цих півроку вони десь половину часу навчалися та кваліфікувалися на ЗАЕС, але нічому не навчилися, а іншу половину вони "працювали" там... Коли півроку пройшло, ці люди по ротації вони відʼїжджають назад на рашку. А назад на їхнє місце вже ніхто не приїжджає. І зараз саме такий момент. Але частина з них на даний момент знаходиться ще на ЗАЕС. Такого, щоб вони усі зібрались та поїхали - на даний момент, на жаль, нема", - пояснив спеціаліст.

За словами інженера станції, якщо росіяни перейдуть до вчинення терористичних дій на атомній станції, вони навпаки закриють персонал на АЕС, а не наказуватимуть йому покинути територію.

"Тому що, якщо інцидент відбудеться, він все одно має бути керованим. І чим швидше спеціалісти почнуть керувати цим процесом, тим воно буде якось потім краще. І я вважаю, що це, мабуть, питання часу, можливо тижня-двох, коли вони так і почнуть працювати, що вони перестануть всіх випускати. Людей залишилось небагато, тому я не знаю, який це буде графік", - зазначив гість інтервʼю.

Інженер ЗАЕС нагадав, що на станції є шість енергоблоків - у разі аварії на них, або на ставку-охолоджувачі, або на сховищі відпрацьованого палива, працівники АЕС зобовʼязані "не допустити подальшого розвитку цієї ситуації". Бо якщо все кинути, то масштаб катастрофи збільшуватиметься кратно в десятки разів, пояснив інженер.

"Якщо все залишити так як буде і нічого не робити, це будуть десятки Чорнобилів... Вірогідність таких складних аварій була на досить низькому рівні - це раз на 10 000 років. Зараз з окупацією Запорізької АЕС вірогідність аварії 50/50, зараз вона можлива раз на 1-2 роки", - констатував спеціаліст.

Інженер АЕС зазначив, що з кожним днем перебування росіян на АЕС підвищує вірогідність таких складних наслідків, як радіаційна аварія. Прогнозувати, станеться вона чи ні, досить складно, додав експерт.

"Навіть якщо це не буде теракт чи підрив - знаходження на АЕС такого великого контингенту військових та зброї у поєднанні з технічними складнощами (підрив росіянами дамби Каховської ГЕС, відсутність персоналу, відсутність ремонту обладнання), то вірогідність важких наслідків дуже велика", - підкреслив інженер Запорізької АЕС.

Загроза теракту на Запорізькій АЕС

30 червня очільник ГУР Кирило Буданов повідомив про потенційну загрозу з боку окупантів, які замінували реактори на Запорізькій АЕС. За його словами, росіяни можуть підірвати станцію. Після цього президент Володимир Зеленський зробив заяву. Він зазначив, що російські сили дійсно можуть здійснити теракт дистанційно після свого відступу, щоб звинуватити Україну у катастрофі.

На фоні загрози Україна прийняла рішення організувати навчання, яке передбачає використання великої кількості рятувальників та спеціальної техніки у разі катастрофи. Загалом, експерти розглядають три можливі сценарії наслідків підриву АЕС.

4 липня у Генштабі ЗСУ повідомили, що росіяни розмістили предмети, схожі на вибухівку, на 3-му та 4-му енергоблоках Запорізької АЕС і, ймовірно, готують провокацію з метою звинуватити Україну в обстрілах атомної станції. Видання Sky News зазначило, що останніми днями російські війська вивели з АЕС частину особового складу.

Проте вже 6 липня стало відомо, що голова ГУР Буданов відзначає зменшення ризику теракту на ЗАЕС. З яких причин відбулась ця зміна розвідник не поточнив.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.