За даними одного із законодавців, реальна кількість дезертирів може сягати сотні тисяч осіб
Масове дезертирство серед українських військових стало проблемою, яка загрожує стабільності та ефективності Збройних Сил України в умовах війни з Росією. Число дезертирів значно виросло. За деякими оцінками, їх кількість може досягати 200 000 осіб.
Про це повідомляє Associated Press (AP). За даними видання, зростаюча кількість дезертирів позбавляє армію необхідної живої сили та руйнує її бойові плани, особливо у вирішальні моменти війни.
За даними агентства, протягом останнього року десятки тисяч українських солдатів, виснажені бойовими діями покинули свої бойові та передові позиції. Серед них і цілі підрозділи.
Одним з основних факторів, що призводять до дезертирства, є значне психоемоційне напруження, яке відчувають військові. За словами солдатів, деякі з них йдуть у медичну відпустку і не повертаються через важкі травми та деморалізацію. Інші ж відмовляються виконувати накази, часто прямо під час боїв.
За даними Генеральної прокуратури України, понад 100 000 солдатів звинуватили у дезертирстві з моменту початку війни в лютому 2022 року. Більша частина таких випадків сталася після початку масової мобілізації. Практично половина з дезертирів залишила службу лише за останній рік, і реальна кількість таких військових може бути значно більшою.
Один із законодавців, який має доступ до військової інформації заявив, що реальна кількість дезертирів може досягати 200 000 осіб. Для порівняння, до початку мобілізації в Україні в бойових діях брали участь приблизно 300 000 солдатів.
Associated Press поспілкувалося з двома дезертирами, трьома адвокатами та десятком українських чиновників і військових командирів. Видання пише, що українські військові, які дезертують, часто не повертаються на фронт після відпустки на лікування. Втомлені, психологічно вражені безперервністю війни та емоційно виснажені, багато з них відчувають провину за те, що не змогли зібрати волю до боротьби, гнів через те, як ведеться війна, і розчарування, оскільки перемога здається неможливою.
Один з небагатьох, хто публічно розповів про свій вибір дезертувати Сергій Гнєзділов, заявив, що мовчання про цю проблему лише шкодить Україні. Він розповів, що після п’яти років служби в армії він більше не відчував надії на демобілізацію, хоча йому обіцяли повернення додому.
"Якщо немає терміну служби, це перетворюється на в'язницю. Ми воюємо в ситуації, де не бачимо перспективи, і з кожним днем нам стає все важче", — пояснив він.
У серпні, після того, як йому була потрібна операція, Гнєзділов вирішив залишити частину. Він заявив, що більше не може продовжувати службу через емоційне виснаження та відсутність віри у майбутнє.
Інший дезертир, який не побажав розголошувати своє ім'я, залишив піхотну частину після медичної відпустки. Спочатку він планував повернутися після лікування, але коли закінчився термін його відпустки, він не зміг змусити себе знову ступити на фронт. Йому досі сняться кошмари, у яких він бачить, як його товаришів розриває на шматки.
"Найкращий спосіб це пояснити — уявіть, що ви сидите під обстрілом, і з їхнього (російського) боку на вас летить 50 снарядів, а з нашого — лише один. Потім ви бачите, як ваших друзів вбивають, і розумієте, що в будь-яку секунду це може статися з вами", — каже він.
Дезертирство не обмежується лише кількома випадками — деякі підрозділи залишають свої оборонні позиції, що призводить до серйозних компрометацій ліній оборони. За словами Гнєзділова, така ситуація сприяє втратам територій, оскільки українські сили вже не мають достатньо ресурсів, щоб утримувати фронт.
"Через відсутність політичної волі та погане управління військами, особливо в піхоті, ми, безумовно, не рухаємося в тому напрямку, щоб належним чином захищати території, які зараз контролюємо", — сказав він.
Загалом, за даними народного депутата, в Україні на вересень на фронті не вистачало 4000 військових через загибель, поранення та дезертирство. Найбільше дезертирів було серед новобранців.
Начальник юридичної служби однієї з бригад розповів виданню, що кількість випадків дезертирства у його підрозділі велика. Ці солдати вважають, що боротьба за країну — це не тільки важка фізична праця, а й надмірно великий психологічний тягар, з яким не кожен може впоратися. У Генштабі України натомість заявили, що солдатам надають необхідну психологічну підтримку.
Раніше повідомлялося, що ДБР затримало в Харкові дезертира, який прослужив деякий час, після чого втік з частини та переховувався у місті. За даними на жовтень 2024 року, в Україні відкрили майже 90 тисяч справ щодо СЗЧ та дезертирства.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.