«Бути щасливою»: поради мамолога для здоров’я грудей

Читать на русском

Як виявити рак молочної залози на ранній стадії

Читать на русском

Як виявити рак молочної залози на ранній стадії

Правда, «Рак молочної залози» звучить страшно? Але краще знати ворога в обличчя. І знати, як не пустити його на свою територію.

ІНВІТРО вкотре нагадує, що запобігти будь-якій хворобі або виявити на ранній стадії – у ваших силах. Лабораторна діагностика сьогодні допомагає контролювати показники здоров’я людини, треба просто вчасно звертати увагу на себе.

Щороку в жовтні світ говорить про рак молочної залози. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у 2018 році на рак грудей захворіло 2,09 млн людей, померло 627000.

Сьогодні, у Всеукраїнський день боротьби с онкозахворюваннями молочної залози про їх профілактику розповідає експерт Незалежної лабораторії ІНВІТРО Марина Іщенко, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, мамолог.

Головне питання – як не допустити цієї хвороби, як жити так, щоб ніколи з нею не зустрітися?

Специфічної первинної профілактики, на жаль, не існує. Але є і хороша новина: сьогодні «Рак молочної залози» – не вирок, його успішно лікують і перемагають! Але дуже важливо діагностувати це захворювання на ранніх стадіях! Ми не можемо дати гарантію, що людина ніколи не захворіє, але можемо впливати на багато факторів ризику. Потрібно враховувати ряд нюансів. Наприклад, в науковому світі відомо, що кожні пологи знижують ризик раку на 7%, навіть за відсутності лактації. Але виявляється, що така закономірність характерна тільки для люмінального раку. Дуже важливо, в якому віці жінка перший раз народжує. Перші пологи до 25 років знижують онкоризик, і це теж про люмінальний вид раку. Однак якщо в родині були випадки раку МЗ, то перші пологи до 20 років підвищують цей ризик. Якщо перші пологи після 30 років, то підвищуються ризики Her-2 підтипів раку. Одне захворювання, а стільки нюансів... Звичайно, хотілося б, щоб якнайшвидше винайшли якусь чудодійну таблетку від хвороби (як колись вакцину від натуральної віспи) і забули про неї.

5 топ порад від лікаря акушера-гінеколога, гінеколога-ендокринолога, мамолога, щоб зберігати жіноче здоров’я:

  1. «ЗОЖ»: правильне харчування, нормалізація ваги, сну, фізична активність, відмова від куріння, алкоголю. Це не гарантія відсутності раку, але шлях до зниження ризику захворіти.
  2. Не робіть аборти, народжуйте дітей, годуєте їх грудьми стільки, скільки потрібно.
  3. Використовуйте надійну контрацепцію, при цьому обов'язково спостерігайтеся у лікаря.
  4. Вчасно проходьте скринінгові дослідження і гінекологічні огляди. У разі патології – не зволікайте з лікуванням!
  5. Будьте щасливою незважаючи ні на що! Але якщо у вас не виходить впоратися зі стресами, депресією – звертайтеся до психологів! Важливо вчасно позбуватися від психосоматики!

Які основні способи виявлення раку молочної залози у лікарів?

Дуже добре, коли рак МЖ виявляється під час скринінгового дослідження (тобто обстеження серед здорових жінок), на ранній стадії. Жінка може не мати ніяких скарг, новоутворення може бути непальпованим, і тільки під час мамографічного дослідження ми знаходимо ознаки раку. Після гістологічно підтвердженого раку можемо поставити діагноз.

Буває інший варіант, коли жінка звернулася зі скаргами, і тоді постановка діагнозу проводиться після глибокого аналізу скарг, збору особистого й сімейного анамнезу, огляду, додаткових методів дослідження, серед яких звертає на себе увагу потрійний тест: 1. обстеження, 2. візуалізація об'ємного утворення за допомогою УЗД або мамографії, 3. біопсія пункції. У комплексі з іншими дослідженнями лікар може призначити аналіз на онкомаркер молочної залози Са 15-3 (вуглеводний антиген 15-3). Далі на основі патогістологічного висновку лікар ставить діагноз.

А які способи діагностики у жінки?

Жінка повинна розуміти всю важливість скринінгового дослідження. «Золотий» стандарт для виявлення раку молочних залоз – мамографія. Захворювання може розвиватися роками. На мамографії ми бачимо новоутворення від 1 мм до 1 см, тобто такі, які ні жінка, ні лікар можуть не виявити при пальпації. Це так зване маммографічне вікно.

Молодим жінкам рекомендовано 1 раз на рік проходити УЗД молочних залоз. З 35 до 40 років зробити першу мамографію, а потім в залежності від мамографії вирішують: подальші мамографії будуть скринінговими або діагностичними (1 раз на рік або 1 раз на 2 роки). Також жінка щомісяця сама обстежує молочні залози, і раз в 3 роки їх повинен оглянути сімейний лікар. Самообстеження молочних залоз рекомендується в країнах з низьким доходом. Є статті про те, що цей метод іноді шкодить, так як жінка впевнена, що її нічого не турбує, що вона сама обстежила груди і може вважати мамографію не потрібною. Є інша категорія жінок, яка кожного разу при самообстеженні грудей стресує: «А раптом я щось виявлю!» Але не дивлячись на ці фактори, не варто ігнорувати даний метод самодіагностики: 80% жінок самі виявляють у себе пухлини.

ІНВІТРО рекомендує жінкам берегти своє здоров’я, проходити щорічний профілактичний огляд, робити основні дослідження: повний аналіз крові, сечі, цукор крові, холестерин, ТТГ, цитологічне дослідження шийки матки.

Телефон гарячої лінії ІНВІТРО - 0800 50 90 90.

Бережіть себе та рідних.

Партнерський матеріал

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.