"Була небезпека ядерного інциденту": гендиректор МАГАТЕ відвідав Курську АЕС та збирається до України

За словами директора МАГАТЕ на Курській АЕС використовуються реактори, які за своєю конструкцією не мають захисної оболонки

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі
Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі проінспектував Курську АЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав та проінспектував Курську атомну електростанцію. Візит на станцію стався після повідомлень Путіна про нібито спроби атаки ЗСУ по атомному об'єкту. Тепер Гроссі збирається приїхати до України.

Про це він повідомив під час пресконференції. Гендиректор МАГАТЕ зазначив, що була небезпека ядерного інциденту.

"У районі Курської АЕС дійсно була небезпека ядерного інциденту. Я прийняв пропозицію Володимира Путіна відвідати станцію, оскільки МАГАТЕ є міжнародною організацією, яка по всьому світу відповідає за забезпечення режиму ядерної та енергетичної безпеки атомних об'єктів", – заявив він.

За словами Гроссі, на Курській АЕС використовуються реактори типу РВПК (реактор високої потужності канальний). Вони за своєю конструкцією не мають захисної оболонки, а активна зона реактора фактично знаходиться у звичайній будівлі.

"Метою мого приїзду було особисто оцінити обстановку на Курській АЕС, і спільно з російськими колегами знайти якесь рішення ситуації, що склалася. Виходячи з того, що мені вдалося побачити сьогодні на станції, я можу сказати, що станція експлуатується в режимі, дуже близькому до нормального", – пояснив Гроссі, заувавживши, що МАГАТЕ хоче "запобігти удару по Курській АЕС".

Також він додав, що бачив на станції "сліди атак дронів", і в МАГАТЕ "розглядають це у контексті війни". Водночас очільник агентства сказав, що порівнювати Чорнобильську АЕС в Україні та Курську АЕС в Росії неправильно. 

"На території Курської АЕС дійсно працює такий самий реактор без захисту. При попаданні в активну зону складно сказати, чи буде ситуація такого самого масштабу, як під час Чорнобильської аварії. Аби запобігти ядерній катастрофі треба враховувати 5 принципів сформованих МАГАТЕ", – пояснив Гроссі. 

До речі МАГАТЕ раніше неодноразово повідомляло про атаки безпілотників на окуповану росіянами Запорізьку атомну електростанцію. Гроссі, відповідаючи на запитання журналістів, зазначив, що його інспектори не знайшли переконливих доказів, які б вказували на те, хто саме стоїть за цими атаками. 

Ситуація навколо Курської АЕС

Днями Гроссі в інтерв'ю Bloomberg висловив серйозне занепокоєння бойовими діями поблизу російської атомної електростанції. Він наголосив на відсутності додаткових захисних споруд у двох блоках Курської АЕС, що робить станцію вразливими у разі аварії.

22 серпня російський диктатор Володимир Путін звинуватив Україну в спробі атаки на Курську атомну електростанцію. Він стверджує, що українські війська цієї ночі намагалися завдати удару по станції, однак традиційно доказів не надав. Губернатор Курської області Олексій Смирнов зазначив, що на Курській АЕС "все стабільно".  Нагадаємо також, що Путін назвав операцію ЗСУ в Курській області "ситуацією" та забув назви прикордонних регіонів РФ. Тим часом Міноборони РФ показало на картах, що бомбить власну ж територію.

Українські війська розпочали Курську операцію 6 серпня. ЗСУ продовжують просуватися в цьому російському регіоні. Збройні сили України станом на 20 серпня контролювали 93 населені пункти в Курській області Росії. Загальна площа контролю ЗСУ в регіоні становила 1263 квадратних кілометри. Британська газета The Times вважає, що ЗСУ атакували Курську область, щоб підняти моральний дух усередині України. Також метою могло бути зміцнення політичних позицій Зеленського, припускає видання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube