Бої за Бахмут та Авдіївку: як ЗСУ заважають тактиці росіян - думка оглядачки УП Кириленко

Українські захисники тримають оборону, а росіяни змінили тактику наступу

Авдіївка та Бахмут
Ситуація на Бахмутському та Авдіївському напрямках залишається складною

Авдіївка та Бахмут залишаються найгарячішими точками на фронті. Обидва міста опинились у схожій ситуації, яка є доволі складною. Окупанти змінили тактику. Натомість українські захисники впевнено їй заважають. 

Про це йдеться у випуску відеоблогу "На східному фронті зі змінами" журналістки УП Ольги Кириленко. Вона розповіла про зміни на лінії фронту на Бахмутському та Авдіївському напрямках.

"Після захоплення Лисичанську та Сєверодонецьку у червні-липні 2022 року росіяни вирішили змінити свою тактику і не йти в лоб на великі міста, а обходити їх і брати в оперативне оточення. На жаль, ми мусимо визнати, що це дає свої результати", - сказала Кириленко.

Першим прикладом нової успішної тактики росіян був Соледар, який наша країна втратила на початку 2023 року. Тоді після кількох місяців лобових штурмів ворогу вдалося прорвати фланги української армії зверху по Яковлівці, знизу по Підгородному і взяти місто в оперативне оточення. 

Як відбувалося захоплення Соледару, джерело: неофіційна карта фронту від аналітиків DeepState
Як відбувалося захоплення Соледару, джерело: неофіційна карта фронту від аналітиків DeepState

Авдіївка 

Після падіння Соледару і паралельного стрімкого просування російської армії на південь у схожій ситуації опинився Бахмут. А за кілька місяців вже Авдіївка. 

"З Авдіївкою я познайомилася півтора місяця тому, коли ми їздили знімати позиції 110-ї механізованої бригади. Там постійні прильоти і дуже багато випалених багатоповерхівок. Не те що в Бахмуті інтенсивність обстрілів була меншою, але Бахмут значно більший і там завжди можна пересуваючись між районами десь сховатися. В Авдіївці це зробити складніше", - розповіла Кириленко. 

Журналістка перебуваючи там назвала його "місцем вічного вогню". Там постійно щось горить. Помірний та поступовий тиск на Авдіївку, яка вже вісім років до цього була прифронтовим містом, росіяни почали робити десь влітку, тобто паралельно з Бахмутом. Посилений наступ вони почали вести з початку 2023 року.

"Спочатку їм вдалось захопити населені пункти на південь від Авдіївки — Водяне та Опитне. Таким чином вони сформували ніби нижню клешню для захоплення міста, а пізніше продавити і ймовірно вже захопити Красногорівку та Веселе на півночі, чим сформували верхню клешню. По якому населеному пункту має замкнутися це оточення наразі сказати складно, бо буквально за кілька годин до запису цього відео ми говорили з бійцем спецпідрозділу "Омега", який повернувся з Авдіївського напрямку і він сказав, що в принципі росіяни можуть замкнути це оточення за самою Авдіївкою, тобто перед Ласточкиним. Імовірність того, що противник захоче йти у вуличні бої, як це відбувається у Бахмуті, невелика", - зазначила Кириленко. 

Наразі всі бої ведуться за межами міста, Авдіївку на 100 % контролюють українські захисники. У Бахмуті російські штурми йдуть переважно піхотою, а у Вугледарі технікою.

"На Авдіївці змішана форма наступу. Росіяни йдуть всім та потрошку, доволі часто використовують свої вітчизняні дрони-камікадзе "Ланцет". Про оточення чи напівоточення говорити поки що зарано, адже окупанти активно наступають, а ЗСУ перебувають в активній обороні. Якщо темп наступу не зміниться, то приблизно на таких же позиціях цей напрямок може протриматися ще кілька місяців", - акцентувала Кириленко. 

 

Бахмут

На Бахмутському напрямку найважче. Там триває найважча, найдовша та найвиснажливіша оборонна операція ЗСУ після 24 лютого 2022 року. Якщо вести її відлік від гарячої фази з листопада 2022 року, то виходять, що вона триває вже шостий місяць. Це більше ніж оборона Маріуполя та великих міст (Сєверодонецьк, Лисичанськ) Луганщини. 

Українська армія контролює меншу частину міста. За даними видання, йдеться про 30-40% територій. Вуличні бої йдуть з трьох боків одразу — це північ, схід і південь міста.  

Бої у Бахмуті йдуть з трьох боків одразу, джерело: неофіційна карта фронту від аналітиків DeepState
Бої у Бахмуті йдуть з трьох боків одразу, джерело: неофіційна карта фронту від аналітиків DeepState

Бої за Бахмут тривають. Вони точаться на вулицях, спроби ворога оточити місто провалюються. Наше командування повністю контролює ситуацію з обороною. Нижче у відео дивіться, як виглядає битва очима ССО.

 

У деяких місцях за даними Кириленко лінія розмежування проходить вже по центральній вулиці. Росіянам вдалось річку і навіть з'являтись у центрі міста. 

"На жаль, щодня ми втрачаємо позиції та відсуваємось ближче до західної околиці", - констатувала Кириленко. 

На півночі від Бахмута відбуваються невеликі наступальні операції, щоб повернути втрачені позиції. Однак це не приносить суттєвих результатів. 

"Бахмут перебуває в позиції реального напівоточення. Коридор, яким можна вийти з міста вже складає від трьох до шести кілометрів. Якщо з'єднати країні точки, то вже захоплених територій",- поділилась Кириленко. 

У часи Дебальцеве у 2015 році ширина цього коридору складала в середньому 12 кілометрів, а у гірші часи вона звузилась до 4. Наразі у Бахмуті ситуація ліпша, у місто досі є змога доставляти боєприпаси, продукти, а також привозити піхоту, щоб мати підкріплення. Про вихід ЗСУ з міста не йдеться. 

По трасі Костянтинівка-Бахмут все складно, але плюс-мінус стабільно. Відстань до росіян по найкоротшому відрізку складає близько 500 метрів. 

"Утримання дороги Костянтинівка-Бахмут не лише дозволяє нам тримати один з логістичних шляхів, а й також блокує доступ росіян до Часового Яру — невеликого міста, по якому за російською логікою має замкнутись оточення Бахмута", - додала Кириленко.

Росіяни щодня розширюють зону свого наступу від Красної Гори в бік Краматорська, Слов'янська та Дружківки. По цим населених пунктах зросла кількість ракетних ударів. Оборонці Бахмута прикривають собою одразу кілька міст — Костянтинівку, Дружківку, Краматорськ, Слов'янськ. Вони роблять ще одну важливу річ — дають час на бойове злагодження тим бригадам, які незабаром підуть у контрнаступ. Захисники виграють час для новосформованих підрозділів.  

Оперативна ситуація на фронті 

За даними Генерального штабу ЗСУ, російські військові зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Українські захисники відбили за минулу, 5 квітня, більш як 60 ворожих атак. В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка.

Нагадаємо, Пригожин заявив, що не може взяти Бахмут. Крім того, Жданов оцінив шанси окупантів захопити Авдіївку. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube