Основною проблемою є знаходження гарантій для України, за яких Київ не матиме вразливостей перед новою атакою росіян
Деякі західні союзники України все частіше піднімають питання про те, яким може бути підсумок війни з Росією. Існує занепокоєння, що ці роздуми можуть призвести до передчасного припинення бойових дій для Києва. Але офіційні особи Заходу дали зрозуміти, що будь-яке рішення про переговори прийматиме Київ і ніхто не тисне на президента України Володимира Зеленського по темі припинення вогню.
Як пише Bloomberg, обговорення стратегії на 2025 рік набуває нових форм, де високопосадовці більш серйозно розглядають можливі сценарії для досягнення мирної угоди чи виходу з конфлікту. Деякі джерела, що побажали зберегти анонімність повідомляють, що рішення про переговори повністю залежить від Києва. Мовляв, тиск з боку Заходу на президента Володимира Зеленського не відчувається.
При цьому український лідер непохитний у тому, що передача територій Росії є неприпустимою, і, враховуючи небажання Москви згорнути свої амбіції, реальні перспективи переговорів здаються віддаленими. Незважаючи на те, що українські війська продовжують боротися, ситуація на полі бою залишається без кардинальних проривів.
Деякі союзники починають шукати способи залучення дипломатії для виходу з глухого кута. Наприклад, несподівана атака України в Курській області Росії змінила уявлення про "заморожений конфлікт", але перспектива звільнення всієї окупованої території залишається туманною. Деякі західні країни сумніваються в довгостроковій стратегії Києва.
До того ж, президент Зеленський планує наполягати на членстві України в НАТО та ЄС, а також на подальшій військовій і економічній підтримці з боку союзників. Ці вимоги він має озвучити під час зустрічі з президентом США Джо Байденом на Генеральній Асамблеї ООН. Окрім цього, він планує представити свої погляди на війну й кандидатам у президенти США, включаючи Дональда Трампа.
Водночас, переговори про припинення війни стикаються з низкою проблем. Основне завдання полягає в тому, щоб знайти механізми, які гарантуватимуть, що Україна не залишиться вразливою перед майбутньою агресією з боку Росії, і при цьому забезпечити, що західні союзники не будуть втягнуті в прямий конфлікт із Кремлем.
Радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк категорично заявив, що нині не існує жодного варіанту завершення війни, який передбачав би передачу українських територій Росії чи замороження конфлікту. Про те ж саме казав і Зеленський.
Наприклад, на пропозицію припинення вогню від прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана він відповідав, що будь-яке припинення вогню з Росією можливе лише за наявності чіткого міжнародного плану, щоб уникнути нових агресій з боку Москви. У Путіна ж прямим текстом заявляють, що РФ не може гарантувати дотримання режиму припинення вогню, в тому числі й на Донбасі.
Щоправда, періодично інтерес Путіна до тимчасового припинення вогню зростає. У The Economist це пояснюють тим, що у Росії обмежується здатніть не тільки виробляти нові танки і артилерію, але й відновлювати стару техніку, що впливає на її бойові можливості.
Пропозицію про припинення вогню неодноразово критикували союзники України. Наприклад, США і НАТО вважають, що Росія просто повинна покинути міжнародно визнані території України. Це єдиний вірний шлях до миру.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.