Блокування рахунків, майна та штрафи: ТЦК зможуть заочно без суду притягати до відповідальності, – нардеп

Водночас відомо, що до другого читання Комітет прибрав із урядової версії законопроєкту низку найбільш жорстких норм

Штрафи від ТЦК
ТЦК можуть отримати нові повноваження. Колаж: Інформатор

Схвалена комітетом Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності редакція законопроєкту №10379, який передбачає посилення покарань за порушення військового обліку та ухилення від мобілізації, дозволить суттєво розширити повноваження ТЦК. Зокрема, виписувати штрафи військовозобов’язаним, після чого дійти може і до блокування рахунків з арештом майна.

Про це заявив народний депутат з “Голосу”, перший заступник голови комітету Андрій Осадчук в ефірі токшоу “Українська правда”. Водночас, за його словами, до другого читання Комітет прибрав із урядової версії законопроєкту низку найбільш жорстких норм.

За його словами, на вимогу Генштабу та Міноборони прибрали процедуру складання протоколів перед тим, як притягнути військовозобов’язоного до адміністративної відповідальності. Подібні прецеденти у законодавстві є, зокрема, у випадку накладення штрафів перевищення швидкості з використанням фотофіксації порушення.

“Зараз схема така, що ТЦК отримає право виписувати зразу постанову про притягнення до відповідальності, направляє вам, якщо ви її не сплачуєте, – Виконавча служба, блокування рахунків і так далі. Тобто саме таким інструментом Кабмін буде досягати того дуже токсичного варіанту, про який всі говорили і всі були проти, – блокування рахунків, блокування майна. Тобто якщо ви не сплатили штраф, то через виконавчу службу все буде робитися”, – підкреслив Осадчук.

Водночас депутат висловив побоювання, що така норма дозволить ТЦК штрафувати всіх військовозобов'язаних, які порушували вимогу повідомляти військкомат про суттєві зміни. Зокрема, про зміну місця проживання, отримання документів про освіту, закордонного паспорта тощо.

“Наскільки я читаю закон, то в принципі можна оштрафувати всіх... Я думаю що 99% чоловіків призовного віку за останні 10-20 років – вони мали подібні ситуації, вони абсолютно нормальні. І щось мені підказує, що протягом 7 днів після виникнення таких обставин ніхто не біг у військкомат і не повідомляв про це. Тобто всі ми є порушниками”, – додав він.

Крім того, нардеп зазначив, що до другого читання Комітет прибрав із урядової версії документу низку найбільш жорстких норм. Зокрема, прибрали кримінальну відповідальність за відмову від ВЛК. Також зменшено максимальний розмір штрафів за порушення правил військового обліку.

“Штрафи, порівняно з тим, як хотів це Кабмін, зменшили десь разів у 4-5. Але вони все одно залишилися великими. Для фізичних осіб на період воєнного стану це аж до 25 500 гривень, а для юридичних осіб там ледь не до 60 000. Тобто рівень штрафів значний, він приблизно у 5 разів більше ніж чинний рівень”, – підкреслив Осадчук.

Посилення відповідальності за військові правопорушення

Ще 10 квітня Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт №10379, який передбачає посилення відповідальності за військові правопорушення (мобілізації) та внесення відповідних змін до Кодексу про адмінправопорушення та Кримінального кодексу. Документ стосується відповідальності за відмову від проходження військово-медичної комісії. Початково таких військовозобов'язаних громадян хотіли саджати до в'язниці. Але перед самим голосуванням цю норму в документі прибрали й вирішили обмежитись штрафами. 

А вже 1 травня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності розглянув поправки до другого читання до законопроєкту №10379 про відповідальність за порушення закону про мобілізацію. У разі ухвалення нового закону, адміністративний штраф за правопорушення накладатиметься протягом року, але не пізніше ніж через три місяці після його виявлення. Максимальний розмір штрафу для громадян становитиме 25 000 гривень.

Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронні органи відкрили майже 11,3 тисячі кримінальних проваджень, пов'язаних з мобілізацією. Більшість цих справ стосуються ухилення від призову на військову службу (стаття 336 Кримінального кодексу України). У 2023 році було зареєстровано 6745 таких кримінальних проваджень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube