Без ракет і "Мрії": з чим залишив Україну ексдиректор "Укроборонпрому" Гусєв і з якими скандалами він пов'язаний

Читать на русском

У колишнього очільника концерну були свої досягнення на посаді, включаючи імпортозаміщення та ремонт техніки, однак вистачає і скандалів.

Читать на русском
Юрій Гусєв
Юрій Гусєв провалив ракетну програму

У колишнього очільника концерну були свої досягнення на посаді, включаючи імпортозаміщення та ремонт техніки, однак вистачає і скандалів.

Діяльність збройного гіганта України "Укроборонпрому" під керівництвом Юрія Гусєва була неоднозначною. З одного боку, концерну вдалось частково вирішити питання з заміщенням російських комплектуючих для техніки, а з іншої - був допущений провал програми з виробництва вітчизняних ракет, на яку держава виділяла мільярди гривень. Втім, без скандалів не обійшлося і в карʼєрі Гусєва до "Укроборонпрому".

Інформатор розібрався, що після себе залишив вже ексгендиректор "Укроборонпрому"

Коротка біографія

Гусєв Юрій Веніамінович народився 15 листопада 1979 року, м. Коростишів, Житомирська область. Закінчив Херсонський державний технічний університет, Київський національний економічний університет, завершив дві програми в Harvard Kennedy School (2011, 2017). Кандидат економічних наук, доцент, запрошений професор Військового Університету Нуева Гранада (Колумбія), доктор богословських наук.

  • 1999 — радник Голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань молодіжної політики.
  • 2002 — балотувався до Верховної Ради від виборчого блоку політичних партій "Команда Озимого Покоління".
  • До 2009 року — очолював комерційні компанії.
  • 2009—2014 — був керівником групи радників міністра економіки, директором департаменту національних проектів, радником міністра фінансів.
  • 2014—2016 — працював в Міністерстві оборони України: був керівником департаменту економічної активності, заступником міністра та Головою Ради реформ Міністерства оборони України; 
  • 2016 — радник міністра інфраструктури.
  • 2018 — радник міністра екології та природних ресурсів.
  • 2016 — 2019 — приватний підприємець, консультант та радник міжнародних та українських фінансових інституцій (IFC, EBRD, ПриватБанк).
  • 13 липня 2019 — 3 грудня 2020 — голова Херсонської обласної державної адміністрації.
  • З 03 грудня 2020 — Генеральний директор Державного концерну "Укроборонпром". 27 червня 2023 року Указом Президента України звільнений із займаної посади.

Одружений, виховує сина та доньку. Співавтор книги "Як зробити Україну успішною".

Скандали до "Укроборонпрому"

За місяць до парламентських виборів 2019 року партія "Слуга народу" виключила Гусєва зі своїх списків у відповідь на його критику через роботу під час каденцій Віктора Януковича та Петра Порошенка. Однак в тому ж році він був призначений очільником Херсонської обласної державної адміністрації. На посаді перебував 1,5 роки.

ЗМІ повʼязували Гусєва з головою СБУ та першим віце-премʼєром часів Януковича Валерієм Хорошковським, від партії якого ("Команда озимого покоління") той безуспішно балотувався у Верховну Раду. Окрім цього Гусєва повʼязують з Владиславом Каськівим, під керівництвом якого екскерівник "Укроборонпрому" працював у "Держінвестпроекті" протягом 2011-2014 років. У травні 2019 року НАБУ направило до суду справу про розкрадання 259,2 млн гривень з цього державного підприємства.

Юрій Гусєв
Юрій Гусєв

Окрім цього, безпосередньо Гусєва звинувачували в корупції за держзакупівлі для армії, коли той обіймав посаду заступника міністра оборони (2014-2016 рр.). Нардепка VIII скликання Тетяна Чорновіл виявила, що тендерний комітет, який підпорядковувався Гусєву, купував за підвищеними цінами бензин А-80. За її даними, посередники лише за перший квартал 2015 року отримали 80 мільйонів гривень, виділених з бюджету на потреби армії.

Інший депутат минулого скликання Дмитро Тимчук розповів про ще одну схему закупівлі палива, згідно з якою переплата з боку Міноборони становила 180 млн грн. Правоохоронці відкрили кримінальну справу, а парламентський профільний комітет, за даними ЗМІ, визнав Гусєва організатором скандальних тендерів. Справа проти нього розвитку не отримала.

Були і більш невинні скандали за участі Гусєва. За повідомленнями ЗМІ, під час своєї роботи на посаді голови Херсонської ОДА він дарував першокласникам каченят і створював в адміністрації "управління щастя".

При ньому Херсонська ОДА оскандалилась на всю країну з виступом гурту "Степ" у сесійній залі напередодні 8-го березня. Але Юрій Гусєв відреагував швидко і звільнив кількох чиновників, винних, як він заявив, в організації цього заходу.

Успіхи та провали Гусєва в "Укроборонпромі"

Примарні гелікоптери та патрони

Гусєв став генеральним директором "Укроборонпрому" у грудні 2020 року. В перші місяці після призначення "Укроборонпром" оголосив, що Україна нібито домовилася збирати американські цивільні гелікоптери SW 205 в Одесі, а сам Гусєв дав обіцянку, що перший гелікоптер випустять на 30-річчя незалежності України. Втім, це не було виконано, а компанія-виробник гелікоптерів не видавав жодних ліцензій на збирання.

гусєв 2
В червні 2020 року Укроборонпром оголосив про підписання угоди з канадською компанією Waterbury Farrel про спільне виробництво патронів. Однак ніякого патронного заводу в Україні побудовано не було.

Імпортозаміщення та повернення "Свинарчуків"

Гусєв на своїй посаді мав вирішити задачу з імпортозаміщення, оскільки приблизно від 3 до 6 тис. компонентів в українській техніці були російського виробництва. Укроборонпром звітував, що йому вдалось замістити компоненти виробництва рф на сучасному танку "Оплот". Також після початку повномасштабної війни вдалося виробництва компонентів для іншої бронетехніки.

Втім, у листопаді 2021 року Гусєв заявив про імпортозаміщення російських компонентів на літаках Ан-178, які готували на замовлення Збройних сил України, однак за даними ЗМІ, на ці борти продовжували закупатися російські двигуни.

Ан-178
Ан-178

Також восени 2021 року ЗМІ повідомляли, що фігурант так званої "справи Свинарчуків" та бізнес-партнер Ігоря Гладковського Віталій Жуков співпрацює з "Укроборонпромом". Згідно з даними концерну, на шосткинському заводі "Імпульс", що входить до складу "Укроборонпрому", мали розгорнути перше в історії незалежної України серійне виробництво боєприпасів для підствольних та автоматичних гранатометів. Розробкою цього боєприпасу займалося СКБ "Вектор-В", керівником якого є Віталій Жуков.

Жуков фігурував у розслідуванні Bihus.info про схему розкрадання державних коштів в оборонному секторі, кураторами якої були перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, його син Ігор та його бізнес-партнери – Андрій Рогоза та Віталій Жуков, який у 2012 році почав працювати в "Укроборонпромі".

Віталій Жуков
Віталій Жуков

За даними журналістів, у 2015 році Гладковський-молодший разом із партнерами організував постачання контрабандних російських деталей для військової техніки. Державні оборонні підприємства переплачували за товар у 2-4 рази, купуючи його у фірм-прокладок. Тодішнє керівництво "Укроборонпрому" знало про шахрайські оборудки і давало на них згоду.

29 квітня 2020 року Жукову повідомили про підозру в ухиленні від сплати податків на суму майже 50 млн грн та легалізації коштів. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді застави – 5 млн 255 тис. гривень. У березні 2021 року ВАКС звільнив Жукова від відповідальності у звʼязку зі строком давності злочину.

Скандали з "Антоновим"

Укроборонпром під керівництвом Гусєва супроводжували корупційні скандали на підприємстві холдингу "Антонов". Йдеться, зокрема, про схеми з закупівлею пального та обладнання через фіктивні фірми та незадекларовану нерухомість менеджерів компанії.

Холдинг проводив перевірки на "Антонові", а Гусєв нібито хотів звільнити директора компанії Сергія Бичкова. Однак цього не сталося і через халатність менеджерів "Антонова" Україна втратила у Гостомелі найбільший літак у світі Ан-225 "Мрія" та інші борти.

Мрія
Ан-225 Мрія

Ремонт техніки та виробництво боєприпасів

Можна відзначити роботу "Укроборонпрому" під час початку повномасштабної війни, оскільки підприємства холдингу змогли в цей час ремонтувати техніку для оборони Києва. Окрім цього вдалося налагодити виробництво боєприпасів радянських калібрів, які є дефіцитними - 82, 120, 122, 125 та 152 мм.

гусєв 6

Водночас Гусєву не вдалось налагодити виробництва необхідних на фронті дронів. Укроборонпром звітував про розробку безпілотника-камікадзе, який нібито здатен вражати цілі на відстані 1 тис. км. Однак, як пишуть ЗМІ, Міноборони не замовляло ці апарати - відомо, що концерн виробляє їх самоістйно і передає Силам оборони.

"За задумом, це має бути багатофункціональна платформа, яка могла б скидати вибухівку, переносити станцію РЕБ, розвідувати територію або самознищуватися. За даними джерел, поки що виготовили першу серійну партію цих безпілотників і працюють вони лише як камікадзе", - йдеться у матеріалі "Економічної правди".

Ракетна програма

Також неоднозначною можна назвати діяльність Укроборонпрому у галузі виробництва ракет. Саме провал ракетної програми джерела ЗМІ називають однією з причин заміни керівника концерну.

Укроборонпром стверджує, що значна частина ракетної програми, розроблена за дорученням президента України та затверджена на найвищому рівні, успішно виконана, але "деякі питання подальшої її реалізації залишаються невирішеними".

РакетаЗа рішенням вже колишнього генерального директора Гусєва підрозділи безпеки Концерну у березні-квітні 2023 провели перевірку щодо встановлення причин невиконання окремих заходів ракетної програми. 

"Результати службової перевірки для вжиття відповідних заходів 25 квітня поточного року було направлено до Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України та Департаменту контррозвідки Служби безпеки України", – йдеться у повідомленні. 

На реалізацію десятирічної ракетної програми у 2020 році вирішили виділити 200 млрд гривень.

У середу, 28 червня, Кабмін призначив новим гендиректором Укроборонпрому Германа Сметаніна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.