Без "соди від раку", реклами та "неетичної контрацепції": в Україні хочуть підвищити якість шкільних підручників

Зараз у шкільних підручниках допускається дуже багато помилок

Без "соди від раку", реклами та "неетичної контрацепції": в Україні хочуть підвищити якість шкільних підручників

Останнім часом користувачі все частіше звертають увагу на дурні, обурливі, а іноді й відверто небезпечні помилки у шкільних підручниках. Цю ситуацію вирішили виправити за допомогою впровадження нових стандартів якості підручників.

Відповідний проект зареєстрували ще влітку цього року. У вересні його передали на розгляд. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на сайт Верховної Ради України.

Про важливість таких змін нагадала нардепка Інна Совсун. Вона привела у приклад нещодавню історію з підручником з хімії для 9 класу, де школярам рекомендували пити соду для профілактики раку. Детальніше про це ми писали тут.

Крім того, в одному з підручників з історії розповідали, що Київ заснований у 19 столітті, а Софійський собор, Києво-Печерська лавра - пам'ятника тих часів.

"І як же не згадати про "Основи сім'ї" для 10-11 класів, де контрацепцію називають неетичною і такою, що суперечить природі сім'ї, критикують статеві зносини до шлюбу, відзначають, що мама в основному займається домашніми справами та "стимулює виховний потенціал людини, "призначення жінки - давати і оберігати життя ", а молитва - "запорука позитивного душевного стану", - написала Совсун.

"Складно переоцінити шкоду, якщо навіть частку цієї маячні учні сприймуть за чисту монету. Але замість того, щоб шукати "бліх" та інших чудовиськ у шкільних підручниках по всій країні всім Фейсбуком, пропоную системне рішення", - додала вона.

Що пропонує законопроект

Як розповіла Інна Совсун, стандарти для підручників, згідно із законопроектом, прості:

  • науковий характер;
  • академічна доброчесність;
  • відсутність дискримінаційних висловлювань.

У пояснювальній записці до законопроекту №3900 пояснюється, що в навчальних закладах може використовуватися література, створена з дотриманням вимог академічної доброчесності та яка відповідає стандартам освіти, принципам науковості, системності, доступності, віковим і психофізіологічним особливостям розвитку здобувачів освіти та іншим вимогам.

Навчальна література, в якій за результатами експертизи виявлено невідповідність принципам і вимогам, визначеним законодавством, не може використовуватися в освітньому процесі.

Хто зараз контролює якість підручників

Ця функція покладена на Інститут модернізації змісту освіти. Як видно, орган не дуже справляється з цим завданням. Після чергового скандалу з ляпом у підручнику тодішній міністр освіти і науки Ганна Новосад анонсувала жорстку реорганізацію ІМЗО. За її словами, запустити її планували цієї осені.

Ще раніше - у 2019 році - про це заявляла і Лілія Гриневич. За її словами, функції ІМЗО хотіли поступово передати Інституту розвитку освіти. Тоді у ІМЗО обурилися цією заявою і назвали претензії на їхню адресу "безпідставними".

Нинішній в.о. міністра освіти Сергій Шкарлет про реорганізацію Інституту модернізації змісту освіти нічого не говорить.

Раніше ми розповідали, що в мережі розгорівся скандал через зошити для школярів з Монатіком та Дорофеєвою. Також читайте про те, як в українському підручнику з історії знайшли сумного Кіану Рівза.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube