Батькам школярів загрожують штрафи до 1700 грн за розмови російською: адвокат роз'яснює нові правила від Міністерства освіти

Міністерство освіти підтримало ініціативу про заборону розмов російською на перервах, адвокат Ігор Фещенко зазначає, що батьки можуть понести фінансову відповідальність за дії своїх дітей

Верховна Рада, розмови дітей у школі, штраф
Верховна Рада навряд чи підтримає цей законопроєкт

В Україні триває обговорення законопроєкту, який забороняє використання російської мови в школах під час перерв. Міністерство освіти і науки підтримало ініціативу, але Уряд - ще ні. Наразі виникають питання щодо можливих санкцій для порушників.

Адвокат Ігор Фещенко у коментарі для Times of Ukraine зазначив, що за порушення цієї заборони батьки учнів віком від 14 до 16 років можуть отримати штрафи в розмірі від 850 до 1700 гривень. Згідно з новими правилами, відповідальність за порушення нестимуть саме батьки, адже до 14 років малолітні особи не підлягають адміністративній відповідальності. Після досягнення 16 років відповідальність переходить на самих учнів.

"Дуже складно буде прийняти цей законопоект, тому що, на мою думку, це буде для батьків певне навантаження. Ще й не тільки психологічне, а й фінансове. Тому що за таке порушення будуть передбачені штрафи", - пояснює Фещенко.

Він зазначив, що багато школярів можуть не відразу звикнути до спілкування українською. ІЦе може призвести до фіксації порушень з боку педагогів. І у разі зафіксованих порушень, вчителі можуть повідомляти про виялені порушення адміністрацію школи, яка, у свою чергу, буде складати скарги та направляти їх до мовного омбудсмена. До того ж, на даний момент питання механізму фіксації порушень залишається неврегульованим.

Таким чином, батьки школярів в Україні повинні бути готовими до можливих санкцій у разі ухвалення цього законопроєкту Верховною Радою та його підписання президентом. Але, як зазначає адвокат, шансів на ухвалення законопроєкту в такому вигляді, яким він є зараз, мінімальні.

Що відомо про заборону російської на шкільних перервах

12 жовтня Міносвіти підтримало законопроєкт №12086 "Про українськомовне середовище", але з деякими зауваженнями. Мовляв, установа дбає про мови корінних народів, національних спільно та розвиток солов’їної. Якщо законопроєкт приймуть в цілому, то діти в школах повинні будуть спілкуватися українською не тільки на уроках, а й на перервах.

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь пояснив, що перерва входить до освітнього процесу, тож спілкуватися слід державною мовою. При цьому за результатами опитування, проведеного мовним омбудсменом та Державною службою якості освіти у липня 2022 року, лише 38% школярів спілкуються на перервах виключно українською мовою. При цьому 82% учнів вважають українську мову рідною і використовують її в усіх сферах життя, включаючи навчальну діяльність.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube