Банкова намагається взяти під контроль Верховний Суд: про що свідчать останні законопроекти та чим вони небезпечні

Представники "Слуги народу" та "Батьківщини" зареєстрували ініціативи, які ставлять під загрозу незалежність Верховного Суду. Це все відбувається на тлі скандалу з ексголовою ВС Князєвим

Верховний Суд
Експерти виступили проти ініціатив парламентарів

Верховна Рада розгляне низку законопроектів суть яких полягає в одному - надати Банковій можливість отримати контроль над найвищим судовим органом держави. Мова йде про Верховний Суд. Це все відбувається на тлі нещодавнього скандалу зі вже ексголовою суду Всеволодом Князєвим, якого затримали на хабарі.

Парламентарі пропонують змінити принципи формування виключно Великої Палати Верховного Суду. Експерти переконані, що мова йде про спробу захопити цей орган. Про це йдеться у матеріалі LB.ua.

На думку голови правління Фундації DEJURE Михайла Жернакова, головна проблема Верховного Суду, через які, зокрема, і виник скандал з Князєвим, полягає у кадрах, а не в принципах формування Великої Палати. Однак запропоновані нардепами законопроекти не вирішують цього питання.

"Це просто спроба встановити повний політичний контроль над Верховним Судом. Це був би надто великий збіг, коли кілька років підряд заступник голови ОП Смирнов говорить про те, що ВП треба “реформувати”, і тут замість кадрового очищення суду з’являється законопроєкт про фактичне захоплення Великої Палати", - пояснив Жернаков.

Народні депутати Валерій Власенко ("Батьківщина", законопроект 9643) та Павло Павліш ("Слуга народу", законопроект 9643-1) пропонують зменшити число суддів з 21 до 14 (по троє від кожного касаційного суду і двоє за посадою). Ймовірно, меншу кількість суддів буде легше контролювати, що надає більше можливостей впливати на їхні рішення, йдеться у публікації.

Окрім цього депутати пропонують змінити весь чинний склад Великої Палати та замінити його "новим". Суддя Верховного Суду Олена Кібенко пояснила, що це ризикована ініціатива. На її думку, одночасне переобрання всього складу "призведе до інституційного зламу, полетить величезна кількість правових позицій, адже повністю новий склад не буде пов'язаний попередніми позиціями ВП ВС". Це матиме катастрофічні наслідки для єдності судової практики, впевнена Кібенко.

Також нардепи пропонують механізм, який дозволить достроково відкликати і заміняти суддів у Великій Палаті залежно, наприклад, від конкретних справ. Це також може впливати на те, як поводитиметься суддя у ВП, які рішення ухвалюватиме. Окрім цього, серед пропозицій парламентарів Власенка та Павліша - розподілити політичні справи (встановлення результатів виборів, референдумів, оскарження постанов Верховної Ради, актів президента тощо) не профільному судді, а будь-якому члену Великої Палати. На думку авторів матеріалу, таким чином справи зможу потрапляти до "потрібних" суддів.

Згодом Павліш разом з головою правового комітету Ради Денисом Масловим (“Слуга народу”) подали ще один законопроєкт (9454). Ним пропонується починати перевірки всього складу Верховного Суду у разі виникнення скандалів, повʼязаних з суддями. Окрім цього нардепи хочуть запровадити обовʼязкові перевірки суддів на детекторі брехні. Венеціанська комісія в свою чергу назвала використання детектора брехні недоречним, оскільки це не є доказовим методом.

Загалом всі згадані вищі ініціативи парламентарів несуть загрозу для судової системи України, йдеться у публікації. У разі прийняття вони можуть негативно повпливати не тільки на незалежність правосуддя, а й на інвестиційний клімат, що є суттєвим фактором, особливо в часи кризи, повʼязаної з війною.

Справа ексголови Верховного Суду Князєва: слідство завершено

15 травня 2023 року Князєва впіймали "на гарячому" під час отримання вже другого траншу хабаря у розмірі 450 тисяч доларів США. Також затримали адвоката Олега Горецького, чия юридична компанія, за версією слідства, виконувала роль "бек-офісу". Хабар був повʼязаний з рішеннями на користь олігарха Жеваго у справі про Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.

Вже 3 жовтня НАБУ і САП завершили розслідування у справі Всеволода Князєва. Його затримали за підозрою в отриманні хабара на суму 2,7 млн доларів США. Антикорупційні органи довели причетність Князєва до корупції. Справу скеровували до суду.

Матеріали справи за ч. 4 ст. 368 КК України відкрито. Згідно з законом, ця стаття передбачає від 8 до 12 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube