Нещодавно у Дніпрі пройшло "богослужіння церкви Нового покоління", яка має всі ознаки тоталітарної секти. Інформатор вирішив дізнатись, що стоїть за відомою релігійною організацією
Нещодавно у Дніпрі кореспондент Інформатора відвідав захід, що влаштувала організація "Нове покоління", яка позиціонує себе як "церкву" та релігійний рух. Так зване богослужіння, яке відбувалося в концертному залі у присутності десятків людей, проходило під співи, молитви та танці. В якийсь момент "пастор" почав збирати гроші у аудиторії, мотивуючи це необхідністю жертвувати заради отримання милості від Бога.
Це навело нашу редакцію на підозру, що "Нове покоління" представляє собою ніщо інше, як секту. Щоб перевірити цю гепотезу ми вивчили історію цієї організації. Виявилося, що вона переповнена гучними скандалами, повʼязаними, зокрема, з катуваннями та вбивствами своїх "парафіян". Попри це, той рух, а точніше його український філіал, продовжує функціонувати, оминаючи наслідки з точки зору закону.
Засновник організації Олексій Ледяєв народився 1956 року в багатодітній баптистській сім'ї в Алма-Аті, Казахстан. У 1980-ті роки переїхав до Риги, де приєднався до місцевої церкви євангельських християн-баптистів. Згодом приєднався до організації п'ятдесятників (одна з течій протестантства), яку очолив. Почав поступово вводити в п'ятидесятництві елементи харизматичного богослужіння (хлопання у долоні, танці, гучні молитви), що викликало невдоволення консервативних п'ятидесятницьких служителів. За рішенням ради єпископів, Ледяєва було відсторонено від служіння і незабаром заснував "Нове покоління" з тими, хто приєднався до нього. Усього в країнах СНД, Україні, Європі та США налічується більше 450 "церков".
У 2006 році Мінʼюстом був офіційно зареєстрований український філіал "Нового покоління". Його лідером наразі є Андрій Тищенко, уродженець Павлограда Дніпропетровської області. Через конфлікт з ним у 2023 році Ледяєв заявив, що відокремлює українську організацію. Таким чином, станом на зараз "Нове покоління" в Україні є незалежним рухом, а головним його беніфіціаром можна вважати Тищенка. У полі "власник" вказані "Члени Релігійної Громади", а статутний капітал організації складає 0 грн.
Здавалося б, що подібний шлях проходили сотні релігійних організацій по всьому світу. Однак що виділяє "Нове покоління" на їх тлі, так це по справжньому моторошні історії про неї та абсолютна незацікавленість правоохоронних органів в його діяльності.
У грудні 2021 року на "Суспільному" вийшло розслідування журналістки Катерини Лихогляд про реабілітаційні центри, які функціонують на базі релігійної організації "Нове покоління". Виявилося, що замість того, щоб допомагати людям позбуватися залежностей від алкоголю чи наркотиків, людей там часто катують і навіть вбивають.
У січні 2016-го року мешканка Кіровоградщині Алла переконала свого сина, який страждав через алкоголізм, піти на реабілітацію. Наприкінці січня 2016-го Юрій поїхав у центр "Нового покоління". А вже за три дні їй зателефонував керівник закладу: "Я вам хочу повідомити неприємну новину - ваш Юра помер".
Судмедекспертиза виявила численні травми на тілі чоловіка - зокрема, 19 переломів ребер, одне з яких навіть пробило легені наскрізь, та травма головного мозку. Слідство тривалий час схилялося до версії, що Юрій травмувався сам.
Після призначення нової слідчої були допитані свідки тієї трагедії. Вони розповіли, що Юрія жорстоко били так звані "служителі порядку" в цьому центрі. Слідство на момент виходу розслідування слідство тривало, про його перебіг наразі невідомо.
Також у розслідуванні описані схожі випадки, які сталися в установах "Нового покоління". Так, адміністрація контори мешканця Київщини Вадима Слєсаренко запевняла, що його брат помер через те, що у нього раптово зупинилося серце. Розтин показав, що смерть могла бути насильницькою.
Уродженка Дніпра Анастасія розповіла журналістам, що певний час разом з дочкою жила в такому центрі, облаштованому в двоповерховому будинку, разом з людьми з інвалідністю, літніми людьми, залежними від алкоголю й наркотиків, безхатьками та іншими мами з дітьми. У жінки на той момент не було грошей, тож від допомоги від на перший погляд віруючих людей вона відмовлятися не стала. Згодом адміністрація центру почала бити Анастасію, відібрала в неї документи та банківські картки й змушувала працювати за безкоштовно. Державні виплати на дитину жінки також отримував центр. Згодом Анастасії вдалось втекти та воззʼєднатися з донькою.
Усього станом на 2021 рік в Україні існувало понад 250 реабілітаційних центрів "Нового покоління". Очолював на той момент асоціацію цих закладів Дмитро Синько. Він не заперечує наведені факти смертей. Водночас наполягає, що у центрах врятували багато людей:
"Ми - не ідеальні, ми просимо допомоги, просимо консультації, ми намагаємося стежити за цим усім. Але зрозумійте, ми ж не з Кабінетом міністрів працюємо. Мені дуже сумно, що так відбувається, що є там один, два випадки. Є. Я працюю над цим, і всі керівники. Намагаємося, щоб цього не було", - розповідав чоловік.
У записах перемовин адміністраторів одного з таких центрів, які є у розпорядженні правоохоронців, йшла мова про те, як вони розпоряджатимуться своїми підлеглими - на які роботи відправлять, та скільки отримають грошей з кожного з них. Журналісти "Суспільного" знайшли з десяток проваджень про діяльність центрів "Нового покоління" про примусові утримання і торгівлю людьми. Тим часом "Нове покоління" продовжує свою роботу в Україні. У 2022 році тільки задекларований дохід становив більше 2 мільйонів гривень. Ймовірно, ця сума не враховує "пожертви" та гроші, отримані за експлуатацію людей.
У розслідуванні зазначається, що існують центри реабілітації, які працюють під егідою "Нового покоління" та надають допомогу, зокрема алко- та наркозалежним. Однак це не робить організацію менш небезпечною для суспільства, враховуючі, до яких наслідків призводила та призводить її діяльність в окремих випадках.
У 2017-му році ЗМІ писали про ще один випадок використання своїх "парафіян" релігійною організацією. У Луцьку активісти помітили біля місцевого РАЦСу двох підозрілих чоловіків, які збирали гроші нібито на благодійність. Після приїзду поліції виявилося, що чоловіки приїхали з Дніпропетровської області і вони є членами зареєстрованої благодійної організації "Милосердне серце", засновником якої є "Нове покоління".
Затримані зізналися, що використовували зібрані гроші не за призначенням. Скриньки розпломбовували, частину зібраного перераховували через банкомат на картку невідомої особи, а решту грошей забирали собі. У тому числі - щоб винаймати житло. Серед особистих речей у чоловіків знайшли аркуші паперу, на яких записана контактна інформація дипустанови рф у Харкові, а також рекомендації, як із ними сконтактувати. Серед іншого, запис "вопросы гражданства" та графік прийому. На допит тоді викликали керівника місцевої "церкви" "Нове покоління", однак чим закінчилась ця справа невідомо.
Збирає гроші "Нове покоління" й напряму від своєї аудиторії, під час так званих богослужінь. На таких заходах "пастори" проголошують пафосні промови, цитують Біблію, обіцяють зцілення від хвороб (навіть від СНІДу та гепатиту), танцюють та співають разом з "вірянами". Після чого справа доходить до "жнив" - працівники організації ходять по залі - зазвичай це місцевий ДК - та збирають пожертви. "Парафіян" мотивують тим, що таким чином вони роблять добру справу та доводять Богу свою відданість.
“Давайте ми не будемо супер духовними такими, які (кажуть - ред.), гроші це таке. Ми всі хочемо, щоб у нас було більше грошей чому? Тому що гроші - вони дають нам якийсь комфорт, якусь впевненість. Коли у тебе багато грошей - ти почуваєшся спокійніше. Тому Ісус сказав, що неможливо служити Богу і мамоні. Тобто гроші вони дають приблизно схоже, що дає нам Бог. Але гроші не можуть дати праведність, тому вони схожі”, - сказав пастор "Нового покоління" на нещодавньому виступі у Дніпрі, після чого почався збір пожертв.
На початку березня 2007 року окремі священнослужителі УПЦ Київського патріархату взяли участь у спільних заходах із організацією "Нове покоління", а також дозволили засновнику Олексію Ледяєву прочитати проповідь в одному із храмів УПЦ КП у Запорізькій області. Після цього патріарх Філарет, який зараз має почесне звання в ПЦУ, написав відкрите звернення до настоятеля храму, де пройшла проповідь.
Глава УПЦ КП розкритикував діяльність "Нового покоління", заявивши, що проповіді лідера церкви небезпечні для "суверенітету України", а сама церква "має всі ознаки тоталітарної секти або тоталітарного культу". У своїх виступах, зокрема, Олексій Ледяєв стверджував, що керувати державою мають відомі християнські діячі, які сповідують принципи "Нового покоління".
У свою чергу український "єпископ" "Нового покоління" Андрій Тищенко надіслав патріарху Філарету відкритий лист. Він вимагав від патріарха вибачень.
"На яких підставах ви називаєте сектою офіційно зареєстровану церкву? Ви ображаєте не тільки тисячі віруючих, які є частиною 'Нового покоління' у всьому світі. Ви кидаєте тінь і на нашу країну, яка прагне брати приклад зі світової демократії, де до таких церков, як "Нове покоління", ставляться з великою повагою. Вам необхідно вибачитися. Нещодавно шановні церковні діячі вважали сектою православні церкви Київського патріархату", - йдеться в листі Тищенка.
Попри скандали зі вбивствами, торгівлею людьми, катуванням, шахрайством - "Нове покоління" продовжує працювати. І при чому активно. "Богослужіння" відбуваються регулярно. "Пастори" у своїх промовах навіть згадують про руйнівні наслідки російської агресії. Однак жодна спроба мімікрувати під патріотів не допоможе працівникам цієї організації відбілити свою репутацію, оскільки наслідки їхньої діяльності по-справжньому лякають.
Складнощів додає той факт, що держава майже не регулює це питання. Через це не можна дізнатись ані про те, скільки заробляють на цьому бізнесі "пастори" та "єпископи, ані реальну кількість постраждалих і навіть загиблих від їхніх дій.
У кризові часи традиційно відбувається розквіт сект та сумнівних духовних рухів. Зараз, під час важкої великої війни, українці знаходяться у групі ризику, оскільки наслідки російського варварства можуть похитнути віру в себе і в майбутнє у будь-кого. Експлуатуючи протестантизм "Нове покоління" знаходить прихильників, щоб наживатися на них і забезпечувати собі безбідне сьогодення. Тому варто бути обережними, щоб не наражати себе на смертельну небезпеку, шукаючи надію на краще.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.