Бізнес в Україні схвильований через зупинку бронювання персоналу від мобілізації з 20 жовтня 2024 року
Кабмін України своїм рішенням продовжив дію бронювання для працівників, які отримали відповідний статус до 31 травня 2024 року. Разом з тим, триває аудит підприємств, які отримали статус критично важливих, щоб перевірити обґрунтованість бронювання працівників. Ревізія триватиме до 15 листопада. На її основі оновлять критерії бронювання для посилення оборони й економіки. Відсутність визначеності щодо долі ключових співробітників, дуже турбує бізнес.
За словами адвоката юридичної компанії GRACERS Сергія Савинського, зловживання навколо бронювання дійсно існували, адже у деяких випадках підприємства використовували систему для збереження персоналу, який не був критично важливим для економіки чи національної безпеки. Компанії намагалися отримати статус критично важливого підприємства для уникнення мобілізації своїх співробітників. Олександр Камша, адвокат, керівник Дніпровського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», додає, що у ЗМІ поширювалися новини про відповідні зловживання, наприклад – працевлаштування осіб на критично важливі підприємства з метою подальшого бронювання, але без фактичного виконання роботи.
Олександр Камша попереджає, що наслідком аудиту, якщо будуть виявлені порушення законодавчих вимог, може стати позбавлення певних підприємств статусу критично важливих. Це приведе до анулювання відстрочки від призову (бронювання) співробітників підприємства.
Сергій Савинський уточнює, що така позиція закріплена в постанові Кабміну від 22.10.2024 №1204, яка вносить зміни до критеріїв та порядку визначення підприємств, установ та організацій, критично важливих для економіки та життєдіяльності населення в особливий період.
Отже, орган, який визнав підприємство критично важливим (профільне міністерство або адміністрація), може провести перевірку на відповідність критеріям і прийняти одне з наступних рішень:
Копію рішення, прийнятого за результатами перевірки, відповідні органи в одноденний строк мають надіслати Мінекономіки, Міноборони та Мінцифри. Адвокат Євген Буліменко висловлює сподівання, що з ухваленням урядом цього рішення процес бронювання військовозобов’язаних відновлять.
Відповідно до офіційних повідомлень очікується, що бронювання відновлять після завершення аудиту з 15 листопада 2024 року. Проте юристи не виключають, що процедура й надалі залишатиметься на паузі.
«Все залежатиме від обсягу інформації, яка буде перевірятися під час аудиту, – коментує Олександр Камша. – Можливо, аудит проводитимуть вибірково стосовно певного переліку компаній. Якщо ж перевірка стосуватиметься взагалі всіх критично важливих підприємств, це може потребувати додаткового часу. Також на тривалість аудиту впливатиме форма проведення. У разі затребування паперових копій документів аудит триватиме довше. Натомість цифровізований процес значно пришвидшить загальну тривалість перевірок».
На думку Сергія Савинського, повільний процес аудиту або проблеми з його організацією можуть призвести до затримки відновлення бронювання. Тим часом компанії залишатимуться у стані невизначеності. До того ж навряд чи бізнесу варто сподіватися на відновлення бронювання у теперішньому вигляді.
«Можливі зміни в умовах або вимогах до компаній можуть зробити процес бронювання більш вибірковим і суворим. Компаніям слід підготуватися до можливих нових критеріїв і підвищеної уваги до відповідності статусу критично важливих», – попереджає Сергій Савинський.
«Багато компаній, особливо в критичних галузях, як-от енергетика, фармацевтика, IT, відчули суттєвий тиск через призупинення бронювання, – коментує Сергій Савинський. – Втрата бронювання працівників може поставити під загрозу функціонування підприємств. Тому бізнес реагує з тривогою, вимагаючи від уряду якнайшвидше розв'язати ситуацію та відновити чіткі правила бронювання».
Савинський не виключає, що зупинка бронювання призведе до наступних наслідків:
Олександр Камша пояснює, що у разі раптової мобілізації співробітника бізнес позбавляється частини доходу, а процес подальшого пошуку працівників може затягнутися у часі, що означатиме триваюче недоотримання коштів. Тому, звичайно, реакція бізнесу є емоційною. Олександр Камша прогнозує наступні можливі наслідки зупинення бронювання:
Нагадаємо, раніше українці масово отримали відстрочку до кінця мобілізації. Ми повідомляли, що президент Володимир Зеленський заявив, що професія не буде головним критерієм для бронювання від мобілізації.
Тим часом Європейська бізнес-асоціація на фоні призупинення процедури бронювання отримала десятки звернень зі скаргами від представників бізнесу. Тому Кабінет міністрів просили автоматично продовжити електронне бронювання на два місяці.
Інформатор писав, що наразі в Дії під час подачі заяви на бронювання з'являлося повідомлення про призупинення послуги до 15 листопада через аудит заброньованих військовозобовʼязаних. На думку народного депутата Олександра Федієнка аудит проводиться зокрема й через те, що підприємства фактично зловживали своїм правом, лишаючи невелику квоту на випадок, коли співробітника зупинять представники ТЦК.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.