Україна проводить “операції з формування обстановки”, аби обдурити російських окупантів
Україна проводить серію сміливих "формувальних операцій". Їх ціль - ввести в оману чи відволікти увагу російського командування і сформувати сприятливе для себе тло для контрнаступу.
Про це йдеться у статті “Financial Times”. Видання нагадує, що спочатку відбувся загадковий удар дрона по Кремлю. Далі відбулася операція "РДК" в Бєлгородській області, наслідки якої могли спонукати рф перекинути свої війська з фронту в Україні до прикордонних регіонів. Після цього Україна здійснила атаку морських безпілотників на російський розвідувальний корабель у Чорному морі. А сьогодні вранці десятки безпілотників атакували Москву та область.
“Напередодні довгоочікуваного контрнаступу Києва, який має на меті повернути окуповану територію, такі атаки є лише чотирма з дедалі сміливіших “операцій з формування обстановки” (англ. shaping operations), які Україна розпочала цього місяця”, – пише FT.
Від символічних ударів до більш стратегічно важливих атак, ці операції з формування є частиною стандартної військової практики. Їхньою метою, за словами представників оборонного відомства та аналітиків, є обдурити ворога, втрутитися в його мислення та іншим чином “сформувати” поле бою перед великим наступом.
Високопоставлений український чиновник, ім'я якого не називається, сказав, що успішний наступ починається з успішного психологічного наступу, а моральний дух росіян зараз перебуває не на найвищому рівні.
В контексті прориву у Бєлгородській області колишній офіцер британської армії Майк Мартін зазначив, що "ідея полягає в тому, щоб створити багато дилем для російської командної структури".
"Проблеми - наприклад, прорив лінії фронту - привертають увагу. Дилеми, навпаки, паралізують дію", - сказав він.
Представник української військової розвідки сказав, що рейд у Бєлгородську область і подібні операції покликані “завдати удару по моральному духу росіян і змусити їх передислокувати війська” вздовж кордону, хоча “ми поки що не бачимо жодних ознак” цього.
FT зазначає, що Україна успішно використовувала подібну тактику минулого літа: протягом декількох тижнів вона обговорювала ідею контрнаступу на півдні, а коли російські війська рушили туди – Київ розпочав бліцкриг на півночі, у Харківській області.
За словами колишнього майора армії США Марка Спенсера, “Україна використовує російський сценарій проти росії”. Москва розкручувала сценарій наступу з території Білорусі – і змусила Україну розмістити війська поблизу, а “зараз українці так само відволікають увагу росії”.
Західні офіційні особи кажуть, що не ясно, наскільки ефективним виявиться нинішній контрнаступ, але Україна продовжуватиме свої “операції з формування”, поєднуючи їх з точними атаками, які мають на меті підірвати російські військові активи і можливості.
Це можуть бути дальні удари з використанням крилатих ракет “Storm Shadow”, а також атаки безпілотників на “жирні цілі”, як то розвідувальний корабель “Іван Хурс”.
“Вони [українці] тестують і зондують, з’ясовуючи, що працює, а що ні. – сказав високопоставлений західний чиновник. - Весь сенс цього контрнаступу полягає в тому, що ні росія, ні [західні союзники] не знають, коли він насправді розпочався. І те, що ми бачимо зараз, – це те, що вони змушують росіян постійно гадати”.
З української точки зору, ця “нервова невизначеність” є ключовою, підсумовує FT.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.