«Архів Пандори»: що потрібно знати про офшорний скандал Зеленського

Це найбільший витік даних про офшори в історії

«Архів Пандори»: що потрібно знати про офшорний скандал Зеленського

У неділю, 3 жовтня, Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував так званий Архів Пандори. У ньому містяться документи, які розкривають офшорні угоди і активи понад 100 мільярдерів, 30 світових лідерів і 300 державних чиновників.

Інформатор вирішив розповісти, що ж це за документи і як з ними пов'язаний офшорний скандал Зеленського.

Що за «Архів Пандори»?

«Архів Пандори», або The Pandora Papers - результат роботи понад 600 журналістів з понад 150 ЗМІ з 117 країн світу, в розпорядженні яких виявився внутрішній архів 14 офшорних реєстраторів. Від України в проекті взяли участь журналісти «Слідство.Інфо». Архів містить зображення, електронні листи і інші конфіденційні дані компаній з різних країн, включаючи Панаму, Монако, Швейцарію, Кайманові острови та ОАЕ. 

В «Архіві Пандори» міститься 11,9 мільйонів документів,які займають 2,9 терабайти даних.За обсягом цей архів перевищує всі попередні витоки документів, серед яких і «Панамський архів», в якому містяться документи тільки одного офшорного реєстратора. Згідно архіву, близько 32 трильйонів доларів (без обліку нерухомості, творів мистецтва, ювелірних виробів і т. п.) могли бути приховані від оподаткування.

 

Какие данные содержаться в архиве

Які дані містяться в архіві

«Документи Пандори» розкривають внутрішній устрій того, що є тіньовим фінансовим світом, розповідаючи про приховані операції глобальної офшорної економіки, яка дозволяє деяким з найбагатших людей світу приховувати своє багатство і в деяких випадках сплачувати невеликі податки, або зовсім їх не сплачувати . Варто зазначити, що створення офшорних компаній або отримання вигоди від них не є незаконним, і в деяких випадках люди можуть мати для цього законні причини, на кшталт власної безпеки. Але секретність, яка забезпечується податковими притулками, часом виявлялася привабливою для тих, хто ухиляється від податків, шахраїв і тих, хто хоче «відмити гроші».

 

Хто потрапив до списку?

Дані архіву розкривають таємні офшорні справи 35 світових лідерів, включаючи нинішніх і колишніх президентів, прем'єр-міністрів і глав держав. Вони також проливають світло на таємні фінанси понад 300 інших державних посадових осіб, таких як міністри, судді, мери і військові генерали в більш ніж 90 країнах. Серед цих імен - колишній прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер, президент Чилі Себастьян Піньєра, президент Кенії Ухуру Кеніата, президент Чорногорії Міло Джуканович, президент України Володимир Зеленський,емір Катару Шейх Тамім, президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Габону Алі Бонго Ондімба.

Значну частину архіву становлять документи про придбання світовими лідерами нерухомості у Великобританії. Зокрема, згаданий король Йорданії Абдалла II - інвестував понад 100 мільйонів доларів США в нерухомість у Великобританії та США, включаючи будинки в Малібу, Лондоні і Аскоті. Тоні Блер заощадив 312 000 фунтів стерлінгів у вигляді гербового збору при купівлі нерухомості в Лондоні за 6,45 млн фунтів стерлінгів, купивши компанію Romanstone International Limited на Британських Віргінських островах. Також у файлах міститься інформація про основних спонсорів Британської Консервативної партії, що ставить Бориса Джонсона в незручне становище перед щорічним з'їздом партії.

Серед інших згаданих глобальних імен - Шакіра, яка відкривала нові офшорні компанії, допоки не постала перед судом за ухилення від сплати податків; Олександр Казес, засновник дарквеб-сайту AlphaBay, який використовувався для покупки нелегальних наркотиків; Міністр фінансів Пакистану Шаукат Фаяз Ахмед Тарін і кілька високопоставлених генералів Пакистану; генеральний директор російського Першого каналу Костянтин Ернст. Також згадуються Пеп Гвардіола, який, як стверджують журналісти, зберігав свою зарплату в андоррському банку і не сплатив з неї податки в Іспанії, Хуліо Іглесіас і супермодель Клаудія Шиффер. У тих що просочилися даних фігурують понад 100 мільярдерів, а також знаменитості, рок-зірки і бізнес-лідери. Багато хто використовує підставні компанії для зберігання предметів розкоші, таких як нерухомість і яхти, а також предметів мистецтва - від розграбованих камбоджійських старожитностей до картин Пікассо і фресок Бенксі.

При чому тут Зеленський?

У витоку згадується президент України Володимир Зеленський.У документах стверджується, що у Зеленського та його партнерів з продакшн-компанії «Квартал 95» - мережа офшорних компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах, на Кіпрі і в Белізі. Гроші з цих компаній вкладалися в елітну лондонську нерухомість. Перед виборами 2019 року Зеленський передав свої 25% акцій офшорної компанії Сергієві Шефіру,який зараз займає посаду його першого помічника. Однак журналісти стверджують, що прибуток від цих офшорів досі отримує дружина Зеленського. Крім того, фірми Зеленського і його оточення могли бути причетні до переказів 40 мільйонів доларів від структур, пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським. Це могла бути схема виведення грошей з «Приватбанку».

Після цього «Слідство.Інфо» опублікувало фільм-розслідування під назвою «Офшор95».Однак Генеральний прокурор України Ірина Венедиктова заявила, що інформація, показана у фільмі, не є новою. Також вона вважає заяву про бездіяльність Офісу генпрокурора у справі «Приватбанку», адже над справою працюють. Крім того, вона попросила журналістів «Слідство.Інфо» виправити інформацію про те, що їх запит в офіс генпрокурора проігнорували: за її словами, на запит відповіли, але не могли розкрити подробиці через таємницю слідства.

«Будь-яка інформація, яка має відношення до діяльності «Приватбанку», давно знаходиться в розпорядженні наших колег з НАБУ, перевірялася раніше, і перевіряється зараз практично «під мікроскопом». Іншими словами, для працівників правоохоронної системи весь цей матеріал не став і не міг стати сюрпризом», - написала Венедиктова у Facebook.

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

Фото: Guardian Design

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube