Лікарі побоюються, що в мобільних аптеках не вдастся виконати умови щодо зберігання ліків
В Україні з’являться мобільні аптеки. Відповідне рішення днями ухвалив Кабмін. Пересувну торгівлю медикаментами дозволили у селах, а також на територіях активних бойових дій чи надзвичайних ситуацій. Тобто з одного боку людям такий аптечний формат на користь — можна буде придбати ліки, навіть якщо в населеному пункті немає звичайної аптеки. Втім, як каже голова профільного громадського об'єднання "ФармРада" Олена Пруднікова, з'являються додаткові ризики.
«Ліки потребують особливих умов зберігання, а чи зможуть їх забезпечити мобільні аптеки – питання відкрите. Тобто людині можуть просто підсунути зіпсовані ліки. Плюс є ймовірність, що через пересувні аптеки спробують налагодити реалізацію контрафакту та підробок, частка яких на нашому ринку з початку війни сильно зросла», — зазначила Пруднікова.
Як працюватимуть мобільні аптеки і чи можна там купувати ліки без шкоди здоров'ю?
Уряд дозволив роботу в Україні мобільних аптек. Відповідне рішення вже внесено до ліцензійних правил для фармацевтів. Як це працюватиме?
Торгівлю ліками з коліс можуть організувати як незалежні фармацевти (отримавши ліцензію на цей вид бізнесу), так і аптеки або аптечні мережі. Такий формат передбачає, що під міні-аптеки обладнають транспортні засоби, наприклад мікроавтобуси чи фургони. Вони їздитимуть населеними пунктами за графіком та обслуговуватимуть місцевих мешканців.
Тобто повертається вже порядком призабута практика виїзної торгівлі товарами по селах, тільки цього разу – ліками.
Основні маршрути мобільних аптек проляжуть по селах, де немає звичайних аптек або аптечних пунктів. Плюс - вони обслуговуватимуть прифронтові території та території, на яких ведуться бойові дії (звичайні аптеки там, як правило, теж не працюють). Головна перевага пересувних аптек — люди зможуть купити ліки на місці, не треба буде їхати за ними до іншого села чи міста.
"В мобільних аптечних пунктах діятимуть ті ж правила відпуску лікарських засобів, як і в стаціонарних аптеках. Всі рецептурні препарати відпускатимуться виключно за рецептом (як паперовим, так і електронним)"6- зазначили в уряді.
При цьому мобільні аптеки по суті дублюватимуть доставку ліків поштовими операторами, оскільки в Україні дозволено дистанційну торгівлю медикаментами, їх можна замовити на сайті аптеки або в інтернет-магазині та отримати, наприклад, на «Новій пошті». Тому довкола запуску пересувної торгівлі спочатку було багато суперечок.
«Не бачу гострої потреби в мобільних аптеках. В Україні є достатньо сервісів для забезпечення людей медикаментами. Водночас, проконтролювати «мобільників» буде складніше, ніж стаціонарні аптеки», — зауважив голова Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков.
Але в дистанційному форматі немає важливого бонусу – не можна запитати у фармацевта, що приймати. А наші люди, як каже Пруднікова, як і раніше, часто звертаються до працівників аптек за консультаціями.
Тому, як вважають експерти, мобільні аптеки у селах точно приживуться. За словами заступника керівника Української лікарської спільноти, Костянтина Надутого, виїзний формат торгівлі ліками може добре спрацювати як тимчасовий захід – нівелювати ризики можливих перебоїв із медикаментами.
Утім, як зазначає Олена Пруднікова, у роботі мобільних аптек можуть бути нюанси. По-перше, ціни. Є ризики, що ціни можуть бути завищені, тому що без конкуренції фармацевти можуть виставляти практично будь-які цінники.
Представник однієї з аптечних мереж, з яким поспілкувався «Інформатор», каже, що ліки в мобільних аптеках можуть коштувати на 10-15% дорожче, ніж у звичайних. І знайшов аргумент — дороге паливо для фургона, яке треба за чийсь рахунок покривати.
По-друге, якість ліків. Ще на етапі обговорення ідеї про мобільні аптеки фармацевти озвучували побоювання, що можуть бути проблеми із зберіганням препаратів. Частина медикаментів вимагають особливих умов для зберігання, а для деяких вони взагалі дуже жорсткі. Наприклад, вакцини, ліки в ампулах потрібно зберігати при певних температурах, не допускаючи їх перепадів навіть на короткий час.
Чи можуть всі ці умови дотримуватися в мобільних аптеках? У своїй ухвалі Кабмін прописав вимоги для автотранспорту, який стане «пересувною аптекою».
Але як буде на практиці – поки що неясно. Проконтролювати мобільні аптеки, що знаходяться в постійному русі, не так просто, тим більше, що торгувати вони будуть переважно в сільській місцевості.
Що буде, якщо купити препарат, за яким не витримувалися умови зберігання? У кращому разі, він буде неефективним, тобто може не подіяти. У найгіршому — з'являються додаткові ризики щодо побічних ефектів. Олена Пруднікова називає ще один – найбільший – ризик пересувної торгівлі ліками.
«Через такі канали можуть спробувати збувати контрафакт, підроблені та нелегальні препарати. З початку війни їхня частка на нашому ринку і так різко зросла, можна купити підробку і в звичайній аптеці. Але мобільні аптеки їздитимуть по селах - приїхав, продав, поїхав. Спіймати за руку нечесних продавців буде не так просто», — каже Пруднікова.
В Україні справді різко виріс тіньовий ринок ліків та підробок. Правоохоронці час від часу накривають аферистів, але оперативно виявляти всі неякісні пігулки не встигають, тим більше, що часто їх не відрізниш на вигляд від справжніх, та й продаються вони у звичайних аптеках або через інтернет-аптеки. Наприклад, навесні цього року СБУ ліквідувала масштабний канал ввезення в Україну препаратів-підробок для онкохворих. Вилучили 40 коробів препаратів на понад 60 млн гривень. Продукція зберігалася на одному зі складів у столиці та продавалася через інтернет-магазин. І подібних випадків чимало.
Ризики для людей у разі споживання підроблених ліків залежать насамперед від того, з чого зроблена підробка. Якщо це банальна крейда, то жодної шкоди для здоров'я не буде. Але, зрозуміло, не буде й користі, яку розраховує людина, приймаючи ліки. Але, якщо при виробництві підробки використовувалися хімічні складові, наслідки можуть бути найважчими, аж до смерті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.