Припинення війни в обмін на відмову України від своїх територій не обговорюють у жодному форматі
Про так звані «мирні переговори», «втому партнерів від України», корупцію, «протистояння Зеленського і Залужного» голова офісу президента Андрій Єрмак розповів в інтерв’ю Наталії Мосейчук. Публікуємо його відповіді на питання, які сьогодні турбують не тільки українців, але й обговорюються в світі.
Ніхто не знає, коли закінчиться війна. Вона закінчиться дуже раптово. І саме для цього все робиться. Багато факторів , які впливають на це. Але дуже би хотілось, щоб це відбулося як можна скоріше. На жаль не зможу сказати щось таке сенсаційне, що я знаю, або відчуваю. Але все ж таки, якщо порівнювати, наприклад з забігом на 100 метрів, то я вважаю, що 70 метрів ми вже пробігли. Але ці останні 30 - вони є найбільш важкими. І якщо ти вже відчуваєш себе переможцем, то можна програти. Сьогодні всі , навіть неочікувані країни, дуже вірять в нашу перемогу. Вони бачать свій інтерес в цьому, що дуже важливо. Треба це тримати, але це кропітка, важка робота, яку треба робити 24 на 7. Не можна жити з відчуттям, що нам всі винні, що це буде так завжди.
Треба бути готовими до всього. Про це говорять і ті країни, з якими ми маємо сьогодні партнерські, дружні відносини: коли щось трапляється, неможливо щоб ви отримали допомогу, яка вам потрібна на 100 відсотків. Саме тому за дорученням президента ми провели на Мальті міжнародну конференцію щодо військової індустрії і власного виробництва. Сьогодні це є одним із наших пріоритетів. І це дуже підтримується партнерами. Президент Зеленський з президентом Байденом домовилися, що дуже скоро відбудеться конференція в США, яка буде саме по зброї.
Давайте будемо реалістами. Так, останні тижні палестино-ізраільський конфлікт дійсно заполонив всі медіа. Туди відправлений американський військовий контингент він, німці відправили військових. Але в нашій війні вони безпосередньо не приймають участь. По-друге, 66 країн взяли участь в конференції на Мальті. З різних континентів. Це – рекорд. Копенгаген - 15, Джидда - 42. Мальта – 66. Тобто, кількість країн, які обговорюють Формулу миру не зменшується, а збільшується. Безумовно, лунало в деяких виступах щось про ситуацію на Ближньому сході, але все ж таки 99 відсотків, більше семи годин, ми говорили про Україну, про війну росії проти України, про допомогу країні. І на всіх двосторонніх зустрічах був дуже чіткий посил: Україна залишається нашим пріоритетом.
Але все ж таки зауважу. Не можна нікому - владі, дипломатам - навіть на секунду дозволити собі думати , що це буде назавжди і зупинитися працювати 24/7. Тому що війна триває, війну ще треба виграти. Ми будемо працювати в такому режимі до нашої перемоги.
Конфлікт на Близькому Сході має вплив, але я не можу сказати, що він негативний. Тут, на Мальті, було дуже багато країн Затоки. І Катар, і Саудівська Аравія, і Об’єднані Емірати, і Бахрейн.
Я мав двосторонні зустрічі з представниками Бахрейну, з представниками Катару. Вони почули нашу позицію і є чітке розуміння . В Формулу миру вони включаються. Мій підсумок конференції на Мальті - Формула від суто політичної, стала суто практичною. Ми говорили по п’яти конкретним пунктам – це продовольча, енергетична, ядерна безпека, гуманітарні питання і відновлення територіальної цілісності.
На жаль, ми всі побачили, що сьогодні не існує міжнародної організації, не існує чіткого міжнародного механізму, який би міг допомогти, по-перше, контролювати ситуацію з місцезнаходженням наших полонених і прискорювати обміни. По-друге, надати допомогу в поверненні наших депортованих , викрадених дітей України. Навіть заручників і дітей в Газі. Ну вони ж не звертаються до Червоного Хреста, чи інших міжнародних організацій? Звертаються до Катару. А саме Катар у нас долучений до Формули миру. І саме Катар вже сьогодні реально повернув невелику кількість, але чотирьох наших діточок. І буде працювати далі. Між іншим, ми на конференції узгодили створення міжнародної коаліції щодо повернення наших дітей.
Вони непрості. Але було дві дуже гарні розмови у Президента і лідера Китаю. Ми працюємо над цими відносинами, вони дуже важливі. Чому Китаю не було. і в Джедді и на Мальті? Вони приймають участь на рівні послів. Зараз вони надіслали офіційного листа, що цього разу не зможуть прийняти участь. Але все ж таки, я вважаю, що згодом вони будуть приймати в цьому участь.
Нажаль, у минулому багато чого було , що привело до таких відносин, які вони є сьогодні. Ми точно працюємо над тим, щоб вони були краще. Китай великий гравець сьогодні. Є дуже багато сильних аргументів для того, щоб наші відношення стали набагато краще. Найближчим часом ми побачимо позитивну тенденцію. В тому числі і після зустрічі Байдена і Сі.
Я вважаю, дуже важливо, щоб відбулася зустріч між президентом Зеленським і лідером Китаю. Ми працюємо над цим. Поки не можу сказати якусь конкретику. Є завдання від Президента, щоб команда МЗС і офіс президента зробили все необхідне для того, щоб найближчим часом наш президент мав особисту зустріч і з лідерами Китаю, Індії, Бразилії. І дуже важливо, щоб врешті решт відбулися візити нашого Президента до цих країн. Вони можуть дати дуже сильний поштовх для розвитку відносин. Як це відбулося після візиту президента ПАР Рамафоса. Сьогодні ми з ним в конструктивному діалозі.
Щодо Туреччини. У нас під час конференції на Мальті була гарна двостороння зустріч. І дуже чітка позиція Туреччини. Вона підтримує українську Формулу миру. І приймає в цьому участь.
Власне виробництво - вже давно є пріоритетом Президента і всієї команди. Треба чітко розуміти , якщо щось трапляється, то завжди всього недостатньо. Всі сьогодні налаштовані, щоб ми перемогли. Над власним виробництвом ми не просто думаємо, а працюємо над цим. Саме тому відбулася конференція щодо військової індустрії, на якій були присутні дуже багато компаній з усього світу. Вона закінчилася абсолютно чіткими домовленостями . У нас зараз час рахується навіть не днями. Годинами. Ми чітко все розуміємо. Домовленості на 5-10 років – вони можуть бути. Але є речі, які повинні відбуватися сьогодні і зараз.
Була дуже важлива домовленість президента Зеленського з президентом Байденом і наступного місця, я дуже сподіваюся, відбудеться конференція в США присвячена саме спільному виробництву зброї. Ми теж виробляємо зброю. Але я говорю про те, що ми плануємо це нарощувати. З огляду на безпеку, я б не хотів вдаватися в деталі .
Кількість озброєння на складах партнерів – вона дійсно сьогодні обмежена. І якщо б навіть всі захотіли нам все віддати – цього б було замало. Тому що триває війна.
Я можу сказати те, що я знаю на сто відсотків. Для Президента власне виробництво і дронів, і іншого озброєння – є пріоритетом.
Я чую це. Але я та людина, яка ніколи ні до кого не звертається, якщо це не стосується робочих питань в інтересах держави. У мене немає особистих інтересів. Нікого ні про що не прошу.
Хочу звернутися до всіх. Якщо до вас хтось прийшов, незалежно від прізвища, посади, і сказав, що він або від Єрмака, або якось там використав моє прізвище – ви можете, по-перше, терміново звернутися до правоохоронних органів, або, вибачте, послати на три букви. В мене немає «корони». Якщо це стосується моєї роботи, якщо це стосується інтересів держави я завжди можу сам подзвонити і сказати, поставити якесь питання, якщо це в межах моїх повноважень. Тому всі ці балачки треба закінчувати.
Ніхто з партнерів ніколи не дорікав ні Президенту, ні Офісу корупцією. Навіть коли я провокую всі ці розмови. Я завжди говорю – ви про нас за ці роки знаєте більш, ніж ми самі про себе. І ви всі знаєте, що ні Президент, ні я є тими людьми , які корумповані. По-перше, це неправда. І партнери це знають. По-друге, давайте розділимо: є російський наратив , з яким я категорично не погоджуюсь. Україна не є самою, або серед найбільш корумпованих держав. Так, корупція є усюди. Але є міцні інституції - правоохоронні, антикорупційні , які з цим працюють. І чим міцніше інституції, тим вони більш ефективніше борються з цим пороком. Сьогодні є такі факти. Було б неправдою сказати, що їх немає.
Я думаю, сьогодні немає людини (крім тої, яка працює за гроші і відпрацьовує чиїсь фейкові новини) , яка б сказала , що в нас корумпований Президент. Президент – ви його знали, я його знав до цього , мільйони українців його знали - був успішним , заможним і він пішов у владу саме тому, що його не влаштовувало те, як розвивалася країна. Це дуже важливо, коли головна людина в країні не корумпована. І тому відношення до людей, хто навколо нього, дуже принципове. А боротьба з корупцією , нетолерантність до корупції є його одним із пріоритетів.
Щодо фактів корупції, то дії Президента, дії правоохоронців останнім часом свідчать про зміни. Де, в якій країні є заарештований голова Верховного Суду? Я думаю небагато таких країн. Судову владу можна критикувати мільйон разів, але вона не сформується , якщо кожного разу ми будемо людей знищувати, не розбираючись хто правий, хто неправий. Якщо будь який факт буде підтверджено по будь-кому, ніхто не буде нікого захищати. Але є інше. Коли фактів немає. Ми за те, щоб дійсно знати правду.
Щодо мого брата - скільки про нього всього наговорили свого часу! Я не можу своїх рідних захистити від того, що вони читають, що вони бачать. Але вони сильні люди і, на жаль, їм не пощастило, що їх син в політиці. Це частина життя.
Про брата, що він служить, перший раз Буданов сказав. А я не хочу і не буду про це говорити. Нехай говорять його побратими, які були з ним. Але все таки це несправедливо. Багато з тих, хто його обливав брудом, я не впевнений що були на фронті і воювали в перші місяці так, як він воював. Тобто, в кожному випадку треба знати правду. Я хочу жити в Україні, я буду жити в Україні і для мене важливо, що думають люди. Для мене важливо, щоб я міг йти по вулиці і дивитися в очі. Для мене важливо, щоб я міг сам с собою бути в порозумінні.
Я вважаю, що кожен факт, коли хтось гривню сьогодні вкрав у військових на закупках під час війни повинен каратися дуже жорстко. Незважаючи на прізвища, посади і так далі. Але давайте чесно скажемо. Країна не змінюється так швидко. Менталітет не змінюється так швидко. Багато чого зроблено на протязі 30 років, а саме сьогодні особливо ті, хто був при владі, дорікають Зеленському і команді. А що, до цього не було всіх цих проблем? Так я можу нагадати, які були проблеми.
Я впевнений, що це єдиний Президент, який зміг утримати сьогодні ситуацію. І це визнає весь світ. І він не вважає себе героєм. Але я не впевнений, що так як він поступив 24 лютого, поступили би всі політики, які перебували у владних кабінетах. І коли ми чуємо що збили ракети, то це тому що є «Патріоти» в деяких містах. А ці «Патріоти» не з’являються з нічого. Про них домовляється в першу чергу Президент України.
Знаєте, цю війну виграє українська нація. Тому що я вважаю Героями, в першу чергу, наших військових. Але Герої і ті, хто сьогодні живуть в Запоріжжі, Херсоні. Вони продовжують працювати. Я вважаю Героями наших медиків, волонтерів. Саме це є сенсом існування – що ти зробив сьогодні, щоб наблизити перемогу? Що ти можеш зробити?
Критики нехай залишаться зі своєю критикою. Хтось з них мав можливість показати результат, коли був на владних посадах. Історія буде оцінювати їх по результатам їх роботи. Як і нас.
Я був свідком того, що відбувалося. І чому всі вирішили, що це була емоційність? Це була чітка позиція Президента. Він дуже щира, дуже чесна і принципова у всьому що стосується інтересів держави людина. Зеленський повернув повагу до України.
До поїздки в Америку до нас була довіра. А після зустрічі на Мальті - повага. Деякі лідери в кулуарах говорили, що «дуже важливо, що ви показали, що готові боротися . На жаль в 14-му році ми цього не побачили. А ми завжди допомагаємо тим, то сам показав, що спроможний боротися».
Що значить Україну утримували в 14-му році від спротиву? Хто може сьогодні незалежну державу до чогось примусити? Я вам нагадаю першу зустріч президента Зеленського з президентом Трампом. Всі готувалися, вона була дуже така емоційна – перша зустріч, президент США, Нью-Йорк! І коли ми зайшли до зали, тільки була злита та телефонна розмова - це було в топі медіа. Президента почали закидувати питаннями. Одне з яких я чув тисячі разів – чи тиснув на вас президент Трамп? Володимир Олександрович взяв паузу, а потім сказав: знаєте , в моєму житті на мене може тиснути тільки мій син. Трамп так на нього подивився... У нас була дуже добра розмова після цього.
Якщо людина поважає себе, і якщо вона відповідальна , якщо вона налаштована захищати інтереси держави - не існує сили, яка сьогодні може примусити щось робити, що не відповідає інтересам держави.
Таких розмов від партнерів, які можна сприйняти, як підштовхування, я не чув. Ставлять питання: як ви до цього ставитись, що ви думаєте? Наводять приклади різних досвідів. Наприклад, Америка мала вибори під час війни. Єдиною відповіддю на це є відповідь нашого Президента. Він дуже чітко сказав - я не тримаюсь за владу, я готовий до виборів в будь який час закріплений законом:
«Але є чотири питання. Перше - для мене є дуже важливим щоб, ці вибори були визнані світом, як демократичні. Друге – для мене важливо, об наші герої, які сьогодні захищають нас мали право і можливість проголосувати. Як це забезпечити сьогодні не може відповісти ніхто. Третє - для мене важливо, щоб кожна людина, яка тимчасово виїхала, мала можливість сьогодні проголосувати. Четверте, я не збираюсь використовувати гроші нашої країни на вибори, коли нам їх не вистачає для зброї, для підтримки економіки, для соціальної сфери».
Якщо сьогодні наші партнери прийдуть і скажуть що готові допомогти вирішити всі ці чотири питання, влада в особі Президента буде готова.
Я особисто не думаю про вибори. Чесно. Всі мої думки сьогодні, як перемогти. Мені дуже імпонує позиція Президента. Він точно не буде використовувати війну для того, щоб знаходитися при владі і не давати можливості демократичним виборам. Як тільки така можливість виникне, в той же час Президент зробить все, щоб вибори відбулися. Але для нього дуже важливо ці чотири пункти. Зеленський дійсно по своїй суті демократична людина.
Треба не забувати – в нас триває війна , тому я вірю в факти. Я жодного разу не чув від партнерів тиску, навіть пропозицій щодо якихось переговорів. Наші партнери завжди говорять – коли, як і про що говорити це абсолютно чіткі рішення України, українського керівництва. Якщо ви подивитесь заяви керівництва росії, то безумовно вони говорять про переговори, вони це не приховують. Але я можу чітко сказати, що при цьому президентові жодного Мінська-3 не буде.
Це не обговорюється. В жодному форматі. Позиція незмінна. Жодні умови щодо наших територій, нашої незалежності, нашого суверенітету є неприйнятними. І сьогодні ми не чуємо цього від жодного з наших партнерів. Це не є сьогодні предметом для обговорення. Це систематично підкидується росіянами з різних джерел. На жаль, це підхоплюється не тільки світовими ЗМІ, але і нашими
По-перше, мені нічого додати до того, що дуже чітко сказав Президент. По-друге, люди втомилися, є моменти в стратегії військових дій, які треба змінювати. Є рішення, які приймають на ставці верховного головнокомандувача. Це нормальний процес – ми не в росії живемо. І одним із головних факторів є наша єдність. Тому що допомагають людям, в яких вірять. Єдність Залужного і Зеленського? А як може бути по іншому? У нас одна позиція – перемогти в цій війні. Сьогодні, безумовно, є постійний діалог, постійна робота 24/7. Ми повинні бути ще розумніші, ще креативніші. Щодо заміни Залужного на іншого головнокомандувача, то я не чув про це.
Ми думаємо, як перемогти в цій віні. І робимо все кожного дня, щоб це відбулося/
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.