Експерти дали аграрний прогноз на наступний рік
За попередніми оцінками, в 2023 році в Україні буде на 45% скорочено посівні площі під зерновими культурами. При цьому планується збільшити посівні площі під олійні культури. Аграрії вважають, що це буде вигідніше для країни.
Війна дуже змінила аграрний бізнес, і багато цих змін ще попереду. Аграрії мусять максимально перелаштовувати наступну посівну кампанію, адже на сьогодні головна стратегія – навіть не прибуток, а виживання. В цьому переконаний директор компанії «Тетра-Агро» Сергій Прокопенко.
«Аби втриматися на плаву, сільгосппідприємства переорієнтувалися на дорогі культури, а це, своєю чергою, може спричинити дефіцит інших культур. До того ж багато господарств почали скорочувати норми внесення добрив задля економії, а це теж, відповідно, зменшить обсяги врожаю», - вважає він.
Причиною такої тенденції є обмежена експортна можливість, дорога логістика та, як наслідок, суттєва різниця в цінах по регіонах. Регіони, що знаходяться територіально близько до морських портів та кордонів з ЄС, мають вищу ціну на сільськогосподарську продукцію в порівнянні з регіонами на півночі та сході нашої країни.
«Експорт сьогодні дуже складний, логістика – витратна, тож працювати на зовнішній ринок нелегко: транспортування морським шляхом сьогодні дуже ускладнене, всі переорієнтувалися на залізничний транспорт, а за цим також стоїть цілий ланцюжок проблем», - пояснює Сергій Прокопенко.
Втім по соняшнику, наприклад, логістика легша: тут не настільки доставка залежить від портів – цілком достатньо вантажівок. Тож у цьому сегменті, навпаки, Україна в 2023 році має шанс наростити обсяги поставок в Європу.
Наприклад, через посуху в Європі очікується недобір врожаю соняшнику. Посівні площі цієї культури зменшили відразу кілька країн. У деяких регіонах Румунії та Болгарії врожаї по цій культурі впадуть на 10%, а в окремих регіонах Молдови та Франції – на всі 50%. Отже, для українського виробника ця ніша буде вільна. Втім, під питанням скільки «безпечної» землі знайдеться для цієї культури. Адже чимало соняшникових районів досі залишаються під окупацією. Крім того, багато українських господарств через дощі втратили весь урожай соняшнику.
Деякі аграрії кажуть, що нова стратегія виживання – це орієнтир на нішеві культури, тобто ті, які можна буде реалізувати в Україні. Тим не менш уже очевидно, що наступна посівна кампанія буде більше про виживання, ніж про розвиток бізнесу.
Нагадаємо, протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла 5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.
Раніше ми писали, що блокування українських портів та здорожчання нових шляхів логістики призвели до зростання різниці між внутрішніми і світовими цінами до 200 $/т. Як наслідок, деякі виробники отримують збиток до $85 з тонни продукції. Така висока вартість перевезень «Укрзалізницею» змушує аграріїв задуматися, чи варто взагалі продовжувати займатися сільським господарством.