Російські еліти часто використовують схему з підставними особами, що мають право власності на арештоване майно, тому продаж їхніх конфіскованих активів здійснити з юридичного погляду майже неможливо, й вони повертаються до реальних господарів
Суперяхта російського олігарха вартістю $300 мільйонів, яку Мін’юст США гучно конфіскував, може несподівано повернутися до її справжнього власника — Сулеймана Керімова. Одна з найрозкішніших яхт світу, Amadea, вислизає з-під санкційного якоря США, оголюючи ключову проблему: американські санкції виявилися дірявою сіткою, крізь яку російські активи продовжують зникати.
Про те, що яхта Сулеймана Керімова невдовзі може до нього припливти, пише Bloomberg. У виданні звертають увагу на ключову проблему більшості заморожених активів РФ — підставних осіб. Судам непросто довести, хто є реальними власниками дорогого майна — Феміда щоразу розбивається об маяк без світла.
Одразу після вторгнення РФ в Україну уряди західних країн націлились на майно російських олігархів, утім складні юридичні структури, приховані домовленості та підставні особи з правом власності стали величезною проблемою, яка ставить під сумнів ефективність антиросійських санкцій.
Найпопулярніша схема російської еліти полягає саме у використанні так званих "посередників" для приховування справжньої власності на активи. Так сталося і з яхтою Amadea: номінальним власником 106-метрової яхти є 64-річний Едуард Худайнатов, але мін'юст США вважає, що він є лише прикриттям для російського олігарха Сулеймана Керімова, який потрапив під санкції США, Великої Британіїта ЄС. Адвокати Худайнатова погоджуються, що яхтою Amadea й справді володіла сім'я Керімова, але додають, що така домовленість була лише тимчасовою — різниця, яка має вирішальне значення у суді.
"Право власності — це те, що ви б не передали, якби намагалися приховати право власності", — стверджував державний юрист у п’ятницю у федеральному суді Мангеттена, оскільки ця справа загрожує одній із найгучніших санкцій Міністерства юстиції.
Оперативна група KleptoCapture (окрема одиниця міністерства юстиції США, заснована у березні 2022 року з метою втілення санкцій, спрямованих на російських олігархів - ред.) націлилась саме на російські яхти, нерухомість, предмети мистецтва та фінансові активи, але за рішенням генерального прокурора Пем Бонді її розформували, що свідчить про зміну пріоритетів США.
Тим часом уряд США щомісяця витрачає $750 тис. на утримання та страхування конфіскованої яхти в Сан-Дієго. Майбутнє рішення судді Дейла Хо у справі США проти яхти Amadea може ще більше поставити під сумнів стратегію санкцій адміністрації, оскільки Міністерство юстиції США перемикає свою увагу з російських олігархів на операції картелів.
Якщо суд ухвалить рішення на користь повернення Amadea, це може стати сигналом для інших російських олігархів: навіть найгучніші санкції можна обійти. Чи означає це початок масового повернення заморожених активів РФ? Відповідь отримаємо вже невдовзі.
Світовий банк 18 грудня схвалив надання Україні $2,05 млрд. Половину цих грошей складуть гроші від заморожених російських активів. Іншу половину траншу, спрямованого на розвиток української економіки, нададуть коштами Міжнародного банку реконструкції та розвитку.
26 липня Європейський Союз передав Україні транш у розмірі 1,5 млрд євро. Це - гроші з прибутку від заморожених російських активів.