26 листопада - День пам’яті жертв голодомору. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1976 року в штаті Нью-Мексико (США) зареєстрували торгову марку Microsoft, а в 2003 відбувся останній політ надзвукового пасажирського авіалайнера Конкорд

Читать на русском
26 листопада - День пам’яті жертв голодомору. Цей день в історії
26 листопада - День пам’яті жертв голодомору

Цього дня 1976 року в штаті Нью-Мексико (США) зареєстрували торгову марку Microsoft, а в 2003 відбувся останній політ надзвукового пасажирського авіалайнера Конкорд

26 листопада 2022 року - субота. Цього дня 54 роки тому сесія Генеральної Асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства, а 2008-го почалася серії терактів в індійському місті Мумбаї. Сьогодні – 276 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 35 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Україні - День пам'яті жертв Голодоморів. Його відзначають щороку у четверту суботу листопада. В Індії - День Конституції. В Молдові - День Республіки.

День пам’яті жертв голодомору

В 1932–1933 роках керівництво Радянського Союзу, маючи намір знищити частину українців, офіційно заперечувало факт масової смертності в Україні від голоду та відмовилося від благодійної допомоги, що її пропонували країни світу, часто — за сприяння українців-емігрантів. В самому СРСР десятиліттями тривала заборона на пам’ять про жертв Голодомору — жодних публічних розмов, жодного вшанування пам’яті невинно вбитих.

В Україні церемонії вшанування пам’яті жертв Голодомору стали можливими лише з розпадом Радянського Союзу та відновленням державної незалежності України. З кінця 1980-х рр. завдяки діяльності активної громадськості вже у вересні 1990 року в багатьох регіонах України пройшли скорботні заходи та панахиди за вбитими в 1932–1933 роках українцями. 1990-ті роки в Україні ознаменувалися розгортанням дослідницької, пошукової, наукової, освітньої, культурної роботи, спрямованої на відновлення пам’яті про мільйони жертв Голодомору. З проголошенням незалежності у 1991 році до справи з вшанування пам`яті жертв злочину та відновлення історичної правди приєдналася і держава. 

В 1993 році Президент Леонід Кравчук підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 60-ми роковинами голодомору в Україні». Тоді ж було урочисто відкрито пам`ятний знак «Жертвам Голодомору 1932–1933 року» на Михайлівській площі у Києві, який довгий час, до появи Меморіалу жертв Голодомору, виконував функції місця вшанування пам’яті жертв геноциду. В 1998 році Указом Президента України Леоніда Кучми було встановлено щорічний національний пам’ятний День пам’яті жертв голодоморів у четверту суботу листопада.

Цього дня 1977 року у Львові відкрито пам'ятник першодрукарю Івану Федорову

Пам'ятник Івану Федорову у Львові
Пам'ятник Івану Федорову

Пам'ятник Івану Федорову, який відновив друкарство на території України у Львові, що розташований на вулиці Підвальній, 13. Встановлений 26 листопада 1977 року на честь т.зв. «400-ліття книгодрукування на українських землях». Площа навколо пам'ятника — найбільший букіністичний ринок Львова.

Пам'ятник розташований неподалік від місця, де у XVI столітті знаходилася друкарня Львівського ставропігійного братства. Монумент розташований на майданчику, що утворився після впорядкування скверу в підніжжі вежі Корнякта, між входами до Успенської церкви та Державного архіву Львівської області, а також вулицями Підвальною та Руською.

Тло складає одна з найвідоміших сакральних споруд Львова — колишній Домініканський костел, де в радянські часи був розташований Музей історії релігії та атеїзму (тепер — Музей історії релігії). Іван Федоров в одній руці тримає книгу, а другою рукою ніби сіє зерна знань на львівську бруківку. Під час робіт були виявлені залишки двох паралельно розташованих оборонних мурів, і це вплинуло на розташування пам'ятника та його композиційне рішення.

Чим ще відзначився цей день в історії

Південна Корея, наші часи

1394 – Місто Сеул стає столицею Кореї
1901 – У Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету
1918 – Прийняття декрету про наукові, музичні, літературні та інші твори
1944 – у Мукачеві прийнято маніфест про возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною
1959 – закінчився невдачею старт американського космічного апарату серії Піонер
1968 – Сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до військових злочинів та злочинів проти людства
1976 – Від католицької церкви надійшла відмова щодо встановлення католицизму державною релігією Італії
1988 – відбувся старт пілотованого космічного апарату Союз ТМ-7
2004 – У Донецьку прийнято резолюцію про пропозицію трудовим колективам провести збори та мітинги з метою обговорення питання оголошення референдуму про автономію Донецької області
2005 – запровадження дня пам'яті жертв голодомору 1932-1933 рр.

26 листопада 1939 року народилася Тіна Тернер - американська рок-співачка та актриса

Тіна Тернер - американська рок-співачка та актриса
Тіна Тернер

Американська співачка, громадянка Швейцарії (з 2013), автор пісень, акторка й танцівниця, володарка восьми премій «Греммі». За свій артистизм, темперамент і сценічну виразність нагороджена титулом «Королеви рок-н-ролу». 

Народилася у штаті Теннессі. Розпочинала кар'єру у церковних хорах, де сприйняла естетику госпелу і соулу.

Доленосною стала зустріч Анни в кінці 1950-х з лідером гурту Kings of Rhythm — блюзовим музикантом Айком Тернером. 1958 року вони оженилися й почали виступати як дует Ike & Tina Turner. У 1960-х — початку 1970-х років дует був дуже популярним. Серед хітів цього періоду — пісні A Fool in Love, It's Gonna Work Out Fine, I Idolize You і River Deep, Mountain High.

В 1976 року Тіна Тернер втекла від Айка. Причиною було те, що він зловживав наркотиками та бив її. З цього моменту Тіна розпочала сольну кар'єру. Більший успіх її виступи мали в Європі, найбільшим хітом стала пісня Let's Stay Together, що вийшла 1983 року.

1984 року Тіна повертає собі популярність і в США, її сингл «What's Love Got to Do With It?» досяг першої сходинки в чарті Billboard Hot 100. 1985 року Тіна Тернер двічі отримує премію Греммі, за сингли «One of the Living» та «It's Only Love», у дуеті з Браяном Адамсом. 16 січня 1988 року Тернер потрапила до Книги рекордів Гіннеса, виступивши перед найбільшою аудиторією — понад 184 тисяч осіб.

1991 року Айка і Тіну Тернер вписали до Зали слави рок-н-ролу. В 1993 році автобіографія Тіни лягла в основу фільму «What's Love Got to Do With It?». Незважаючи на свій вік, Тіна Тернер продовжує гастрольну діяльність і в XXI столітті, зокрема, 2008 року вона здійснила турне «Tina: Live in Concert Tour» по Північній Америці, а також отримала чергову премію «Греммі» за участь у запису альбому «River: The Joni Letters». За словами Ігоря Волобуєва, за один зі своїх концертів у Росії, які оплатив Газпром і який вона не хотіла афішувати, отримала 5 млн дол.

Хто ще народився 26 листопада

1607 — Джон Гарвард, англійський місіонер, на честь якого назвали Гарвардський університет.

1888 — Нестор Махно, ватажок анархістського руху в 1917—1921 роках, керівник повстанських загонів.

1894 — Норберт Вінер, американський математик, засновник кібернетики.

1898 — Карл Ціглер, німецький хімік, лауреат Нобелівської премії 1963 року.

Нагадаємо, 25 листопада 1838 року народився український письменник Іван Нечуй-Левицький, а 2003-го року Верховна Рада на пропозицію уряду Віктора Януковича ухвалила Закон про зменшення мінімальної заробітної плати з 237 до 205 грн.

У суботу, 26 листопада, погода буде морозною. Українські синоптики попереджають про снігопади та ожеледицю на дорогах майже по всій країні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.