336 — У Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.
25 грудня 2022 року - неділя. В цей день православні, католики, а також греко-католики святкують Різдво Христове. Війна росії проти України триває вже 305 днів. До нового року залишилося 6 днів. Чому є розбіжності між святкуванням Різдва, що сталося в цей день та чим він запам’ятався в історії України та світу – читайте в нашому матеріалі.
Росії, Грузії, Сербії та Україна по цей час відзначала Різдво за юліанським календарем. Його задовго до нашого часу запровадив Юлій Цезар. Однак як виявилося, давні римляни прорахувалися – Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, тому календар почав зміщуватися, а Різдво почало помалу наближатися до весни, натомість Пасха до літа. За півтори тисячі років юліанський календар відстав аж на цілих 10 днів. Тож за рішенням папи Римського Григорія XIII юліанський календар дещо змінили.
Чому в Україні Різдво святкують двічі та коли це робити правильно - ми розповідали тут. Окрім того, наші журналісти запустили опитування про те, коли на думку українців, краще святкувати Різдво — результати дивіться тут.
72 року тому 4 шотландських студентів з університету Глазго вкрали з Вестмінстерського абатства Коронаційний камінь, також відомий як Камінь долі або Скунський камінь. Саме за допомогою цього каменя з 847 року коронували всіх шотландських монархів. Однак 1296-го англійський король Едуард Довгоногий після походу на Шотландію привіз реліквію до Лондона разом з іншими трофеями та звелів поставити реліквію у Вестмінстерському абатстві під своїм дерев'яним троном. 1950-го четверо шотландських студентів-націоналістів вирішили повернути святиню на батьківщину. Хлопці витягли 152-кілограмовий блок піщаника з-під трону. Однак дорогою до автівки, камінь упав і розколовся на дві частини. Вже в Шотландії камінь відреставровували й поставили на вівтар зруйнованого Арбротського абатства. Там шотландський магнат підписав декларацію з обітницею до останку боротися за незалежність Шотландії. Але того ж дня британська поліція приїхала аби відняти камінь й повернути до Лондона. Студентів-крадіїв викликали на допит. Однак звинувачення проти них не висували.
1855 — в канадському місті Кінгстон вперше зіграли в хокей.
1923 — у Вашингтоні вперше засвітили електричну гірлянду. Гірлянда засяяла на новорічній ялинці в Білому домі.
1926 — в Канаді на базі місцевого Товариства ім. О. Кобилянської відбувся перший з'їзд Союзу українок Канади.
Статут Союзу Українок Канади.
1946 — у лабораторії № 2 АН СРСР запустили перший у Європі атомний реактор — дослідний Ф-1. А 1951 року у Києві ввели в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину
1958 — у радянському кримінальному праві скасували поняття «ворог народу» та зменшили максимальний термін ув'язнення з 25 до 15 років.
1969 — Американець Артур Блессіт вирушив у найдовшу у світі навколосвітню подорож пішки — він подолав за 29 років 55011 км, несучи на собі великий дерев'яний хрест.
1975 — В Києві відкрили пам'ятник І. Котляревському.
1979 — СРСР ввів свої війська в Афганістан. Війна тривала 10 років. За цей час за міжнародними даними загинуло 1,5 млн афганців.
1987 — Тижневик «Тайм» назвав Михайла Горбачова «людиною року».
1989 — Розстріляно румунського диктатора Чаушеску Ніколае i його дружину Єлену Чаушеску. Все почалося з неконтрольованих позик у країн Заходу, що дуже швидко призвело економіку Румунії до колапсу. У листопаді 1989 р. розпочалися антиурядові протести, які влада намагалася розігнати з застосуванням зброї, однак ті, швидко переросли у Румунську революцію. Люди не хотіли свого президента.
Рятуючись від багатотисячного натовпу біля телецентру в Бухаресті, Чаушеску покинув столицю разом із дружиною Єленою на гвинтокрилі, потім вони продовжили втечу на автомобілі, та все ж були затримані поблизу міста Тирговіште. У ньому ж було організовано трибунал, що виніс вирок про страту по звинуваченню у скоєнні тяжких злочинів проти народу Румунії і держави.
1991 — Відставка Михайла Горбачова з поста Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу.
1991 — Президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс.
2002 — У Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами УНА-УНСО (Українська національна асамблея — Українська народна самооборона), яких вважають учасниками масових заворушень 9 березня 2001. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі, як організаторів акцій “Україна без Кучми”.
Півзахисник київського«Динамо», серб за походженням, Мілош Нінкович сьогодні святкує 38-річчя. Дев’ять років свого життя чоловік грав за київський клуб, за що двічі отримав відзнаку Чемпіона України у 2007 і 2009 році. З 2015 року Мілош – півзахисник австралійського «Сіднея», його контракт вже ось-ось добігає завершення. За футбольну кар’єру в Австралії чоловіка називають найкращим футболістом та почесним ветераном. У складі «Сіднея» чоловік проявив себе краще ніж у складі «Динамо»: відіграв десь 200 матчів, забив щонайменше 37 голів (а це вдвічі більше ніж за київську кар’єру).
1907 — Майк (Михайло) Мазуркевич, американський кіноактор і спортсмен, уродженець теперішньої Тернопільської області.
1907 — Євген Кравченко, український прозаїк, драматург.
1918 — Анвар Садат, 3-й Президент Єгипту (1970—1981).
1927 — Олесь Бердник, український письменник-фантаст, дисидент, громадський діяч.
1973 — Вікторія Спесивцева, українська актриса театру та кіно; грала головні ролі у виставах Андрія Жолдака, відома за фільмами «Мамай» (2003), «Люби мене» (2012). Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004).
Цьогорічне 24 грудня — це рівно 10-й місяць від початку повномасштабної війни росії проти України. В цей день росіяни здійснили черговий терор — обстріляли центр Херсона. Спочатку було відомо про 5 загиблих та 35 поранених. Пізніше цифра загиблих зросла вдвічі, а кількість поранених зросла до 68, з них - 18 у важкому стані. Про головні новини 24 грудня — читайте тут.
Погода в Україні в неділю, 25 грудня, буде зовсім не зимовою, у більшості міст синоптики обіцяють дощі, а в Карпатах – штормовий вітер.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber