23 січня — Всесвітній день свободи: цей день в історії

Свято щорічно відзначається Всесвітньою лігою за свободу та демократію

23 січня — Всесвітній день свободи: цей день в історії
Мітинг в Тайвані, фото із відкритих джерел

23 січня 2023 року - понеділок. В цей день Тайвань та Південна Корея відзначають Всесвітній день свободи. Подію залишили як згадку про повернення тайванських військовополонених після закінчення Корейської війни. Однак нині свято як і термін "свобода Тайваню" може бути під загрозою. Детальніше про події, через які цей день запам'ятався в історії  – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Напруга через свободу Тайваню зростає: Пекін вважає острів "бунтівною" провінцією і хоче її повернути. Проте самі ж тайванці все частіше говорять про свою незалежність, й не хочуть ніякого возз'єднання з китайцями.

Тайвань під загрозою

Понад 70 років відносини між Республікою Китай на острові Тайвань та Китайською Народною Республіка, де правлять комуністи, м'яко кажучи, напружені. Один від одного їх відокремлює лише 130 кілометрів Тайванської протоки — десантні кораблі КНР здатні подолати таку відстань за три години. 

Початок конфлікту стартував ще в 1949 році. Тоді внаслідок тривалої громадянської війни до влади на материковому Китаї прийшла Комуністична партія на чолі з Мао Цзедуном. Його противник Чан Кайші відступив разом із своїми прихильниками з націоналістичної партії Гоміньдан на острів Тайвань. Там він створив власну державу зі столицею в Тайбеї. Довгий час між Тайбейом і Пекіном траплялися цілком гарячі зіткнення — шпигунство, диверсії, взаємні артилерійські обстріли та сутички на морі. Уряд Тайваню підтримували США, а Пекін - СРСР.

За скільки років опісля політичне налаштування не змінилося, й у січні 2021 року Пекін пригрозив Тайваню війною. Лідери КНР сповнені рішучості поставити Тайвань під червоний китайський прапор, але уряд США не бажає допустити анексію Тайваню проти волі його мешканців. Імовірність прямого зіткнення американських та китайських військ поки що оцінюють як низьку. Однак, все може змінитися. 

Які історичні події сталися цього дня у світі:

1556 — Великий китайський землетрус у провінції Шеньсі. Тектонічний зсув призвів до обвалу стін вузьких долин, затиснутих між підвищеннями. І в лічені хвилини заживо похованими опинилися сотні сіл з усіма своїми мешканцями. Разом загинули 830 000 китайців.

Землетрус Шеньсі став одним з найбільший з відомих землетрусів. 
Землетрус Шеньсі став одним з найбільший з відомих землетрусів. 

1793 — Росія і Пруссія здійснили другий поділ Польщі. За договором Росія отримувала українські та білоруські землі з містами Мінськ, Слуцьк, Пінськ, Житомир, Кам'янець-Подільський.

1960 — швейцарець Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі «Трієст» занурилися на дно найглибшої у Світовому океані Маріанської западини, сягнувши рекордної глибини 10 916 м.

Перший в історії спуск на дно Маріанської западини
Перший в історії спуск на дно Маріанської западини

1964 — у Медичному центрі університету штату Міссісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту, який прожив близько місяця після операції, так і не прийшовши до тями.

1973 — виверження вулкану Ельдфетль на острові Геймаей, Ісландія. Тоді вулканічний попіл і лава покрили майже цілий острів, що створило нову майже природну гавань і розширило територію Геймаея на 20 %.

Виверження спричинило велику кризу для острова і призвело до термінової і постійної евакуації населення. 
Виверження спричинило велику кризу для острова і призвело до термінової і постійної евакуації населення. 

1992 — у Києві пройшов І Конгрес українців колишнього Радянського Союзу.

2002 — 18-річний Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став наймолодшим в історії чемпіоном світу з шахів за версією ФІДЕ. Його рейтинг станом на квітень 2020 року — 140-ве місце у світі, 10-те в Україні.

За період 1998—2018 роки Руслан Пономарьов зіграв за збірну України у 17-ти турнірах.
За період 1998—2018 роки Руслан Пономарьов зіграв за збірну України у 17-ти турнірах.

2005 — інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка. За участю Ющенка — Кабмін та Нацбанк у 1998 році успішно запобігли «фінансовій кризі». Перші 100 днів президентства Ющенка, з 23 січня по 1 травня 2005 р., запам'яталися численними звільненнями та призначеннями на всіх рівнях виконавчої влади. Зокрема, він призначив Юлію Тимошенко прем'єр-міністром, що ратифікував парламент. Олександр Зінченко був призначений главою Секретаріату президента з номінальною назвою державного секретаря. Петро Порошенко, конкурент Тимошенко на пост прем'єр-міністра, — секретарем Ради національної безпеки та оборони України.  Під час президентства Ющенка Голодомор 1932—1933 років визнано геноцидом українського народу, а провідника ОУН Степану Бандеру визнано Героєм України.


23 січня народила американська акторка Тіффані-Амбер Тіссен

У свої 13 юна Тіффані виграла титул «Юна Міс Америка». Свою акторську кар'єру Тіффані розпочала в 15 років з ролі Келлі Каповської у телесеріалі «Врятовані дзвінком». А от справжню популярність дівчина отримала після серіалів «Беверлі-Гіллз, 90210» та «Білий комірець». На початку 2000-х рр. Тіссен знялася в декількох кінофільмах, однак успіху вони не принесли. Сьогодні Тіффані-Амбер Тіссен виповнюється 49 років.

Тіффані-Амбер Тіссен в серіалі «Беверлі-Гіллз, 90210».
Тіффані-Амбер Тіссен в серіалі «Беверлі-Гіллз, 90210».

День Народження сьогодні відзначають:

1849 — Богдан Ханенко, український меценат, засновник Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві (†1917).

1883 — Михайло Донець, український співак (бас), народний артист УРСР, жертва сталінського терору.

1891 — Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, громадський та державний діяч доби УНР та УРСР.

1897 — Маргарете Шютте-Ліхоцкі, перша австрійська архітекторка та дизайнерка, яка активно боролася за звільнення краянок від гніту трьох «К» — Kinder, Kuche, Kirche (діти, кухня, церква). Жінка розробила перший у світі комплект меблів для кухні сконструювала.
До цього ж кухня представляла собою кімнату, в якій були просто зібрані окремі предмети меблів і техніки, наприклад, шафки, столи, піч.

Кухня до 1926 років й кухня сконструйована Маргаретте в 1926 році. 
Кухня до 1926 років й кухня сконструйована Маргаретте в 1926 році. 

1938 — Георг Базеліц, відомий німецький живописець, графік і скульптор, належить до числа найдорожчих сучасних художників. Неоекспресіоніст, один з основоположників стилю «Нові дикі».

Сьогодні Базеліц один із найдорожчих і виставлених німецьких художників.
Сьогодні Базеліц один із найдорожчих і виставлених німецьких художників.

1968 — Петр Корда, чеський тенісист, переможець 11 професійних турнірів в одиночному і 10 — в парному розряді; друга ракетка світу (лютий 1998-го).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube