20 лютого — День пам'яті Героїв Небесної Сотні: цей день в історії

20 лютого стало найкривавішим в історії Революції Гідності

20 лютого — День пам'яті Героїв Небесної Сотні: цей день в історії
Фото із відкритих джерел

20 лютого 2023 року - понеділок. В цей день 9 років тому на Майдані у Києві силовики Януковича розстріляли близько ста людей, що вийшли на мирні мітинги за справедливу, демократичну й розвинуту країну. В пам'ять про тих, хто повстав проти режиму 20 лютого в Україні відзначають як День пам'яті Героїв Небесної Сотні. Крім того, сьогодні розпочався 362-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 8 днів. Про найважливіші події, якими відомий цей день в історії — читайте в нашому матеріалі.

За рік після подій 20 лютого, указом тодішнього президента України Петра Порошенка «з метою увічнення великої людської, громадянської та національної відваги і самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави» з'явився День Героїв Небесної Сотні. 

Герої Небесної Сотні

Перші загиблі — 48 осіб. Згодом список розширився. Вже в листопаді 2014 року звання Героя України посмертно отримали 98 людей. Пізніше, до Небесної сотні додалися ще імена, людей, які загинула на Донбасі в перші дні інспірованого Росією сепаратистського заколоту. Наймолодшому з героїв Назарію Войтовичу було 17 років, найстаршому, Івану Наконечному, 82 роки. Серед 107 Героїв Небесної Сотні є три жінки й 104 чоловіки. 

Україна вшановує першу річницю розстрілів на Майдані та повалення Януковича, 2015 рік
Україна вшановує першу річницю розстрілів на Майдані та повалення Януковича, 2015 рік

 День початку російської агресії проти України

20 лютого 2014 року  росія розпочала військову операцію з метою окупації Криму. Хоча перемовини з місцевими політелітами про відокремлення Криму від України російські емісари розпочали ще в середині січня 2014 року. Їх ініціаторами виступили російський олігарх Костянтин Малофєєв і член Ради Федерації Федеральних зборів РФ Дмитро Саблін.

Безпосередньо запуском "кримської операції" керував Путін зі своєї резиденції в Ново-Огарьово. Допомагали йому в цьому міністр оборони Сергій Шойгу, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, голова ФСБ Олександр Бортніков, голова Адміністрації Президента РФ Сергій Іванов.

Починаючи з 24 лютого на півострів були введені російські повітряно-десантні і спеціальні військові підрозділи без ознак державної приналежності, а також парамілітарні загони на кшталт "козаків", "афганців", учасників "патріотичних" бійцівських клубів, які доставлялися на півострів військово-транспортними літаками Міноборони РФ та поромами через Керченську протоку. У той же день проросійські сили захопили владу у Севастополі.

Точкою неповернення стало захоплення в ніч на 27 лютого військовими підрозділами будівлі Верховної Ради АРК, а після, 1 березня самопроголошений голова Ради міністрів АР Крим Сергія Аксьонов звернувся до президента Росії з проханням "посприяти у забезпеченні миру і спокою" на території Криму. Так і розпочалась відкрита військова агресія Росії, яка привела до анексії Криму 18 березня 2014 року.

Чим ще відзначився цей день в історії

1649 — Богдан Хмельницький розпочав переговори з поляками щодо визначення кордонів Запорізького війська. 

1666 — заснований Монреаль — одне з найбільших канадських міст.

Монреаль — місто розваг.
Монреаль — місто розваг.

1872 — на П'ятій авеню в Нью-Йорку відкрилася будівля Музею мистецтва Метрополітен.

1940 — Уперше на екранах з'явилася мультиплікаційна пара Том і Джеррі.

1988 — Кайлі Енн Міноуґ уперше очолила британський чарт — на вершину хіт-параду забралася пісня «І Should Be So Lucky» і залишалася номером один п'ять тижнів.

1992 — Верховна Рада України постановила святкувати День Незалежності України 24 серпня.

1998 — 15-літня американка Тара Ліпінські виграла змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад.

Тара Ліпінські
Тара Ліпінські

2002 — Засновано українське видавництво «Видавничий дім «Школа» (Харків). 

2003 — героями Brit Awards стали «Coldplay» і Ms Dynamite, заробивши по дві нагороди кожен.

День Народження Сінді Кроуфорд

20 лютого 1966 в родині електрика та медсестри народилася майбутня американська супермодель і акторка Сінді Кроуфорд. В 16 років дівчину під час літньої роботи по збору кукурудзи сфотографував газетний фотограф. Цей й стало початком модельної кар'єри Сінді, заради якої вона кинула навчання в Північно-західному університеті, де за навчання отримувала стипендію. Вже в 80-х роках Кроуфорд знали ледь не всі подіуми та модні компанії Чикаго, а згодом і Манхетену. Відмітна особливість — помітна родимка над губою. Можливо, саме через неї Сінді постійно з'являлася на обкладинках понад 600 журналів в усьому світі, включаючи такі журнали, як Vogue, W, People, Harper's Bazaar, ELLE, Cosmopolitan і Allure. 

Сьогодні Сінді 57 років
Сьогодні Сінді 57 років

Титул "сексі"

Кроуфорд зайняла п'яте місце в списку 100 найсексуальніших зірок XX століття за версією журналу Playboy. 1997 року за результатами опитування журналу Shape Сінді була названа другою, після Демі Мур найкрасивішою жінкою світу. А за 5 років Кроуфорд знову назвали однією з п'ятдесяти найкрасивіших людей світу за версією журналу People. У свої 40 років вона зайняла 26 місце в рейтингу журналу Maxim Hot 100. 

З 1989 по 1995 роки Сінді вела програму «Будинок стилю» на каналі MTV. У середині 1990-х років Сінді знялася в рекламі Pepsi. 1995 року відбувся повноцінний дебют Сінді в кіно, вона виконала головну роль у фільмі «Чесна гра». Її гра не сподобалася критикам, і фільм виявився фінансовим провалом з витратами в 50 мільйонів доларів і касовими зборами всього в 11 мільйонів доларів. 

Кроуфорд у фільмі «Чесна гра».
Кроуфорд у фільмі «Чесна гра».

Хто ще народився 20 лютого

1905 — Улас Самчук, український письменник, член уряду УНР у вигнанні.

1921 — Микола Савченко-Миколенко, лейтенант ЧА, хорунжий УПА, командир сотні «Східняки», член Закордонного Представництва УГВР, член Видавничого комітету «Літопис УПА», Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 1 класу.

1924 — Сідні Пуатьє, американський актор, режисер і продюсер, перший актор афроамериканського походження, що отримав Оскар.

1925 — Роберт Альтман, американський режисер, сценарист, продюсер.

1926 — Кен Олсен, американський інженер, засновник Digital Equipment Corporation, піонер комп'ютерної індустрії.

1951 — Ґордон Браун, британський прем'єр-міністр.

1963 — Ієн Браун, вокаліст і засновник британського гурту The Stone Roses, нині успішний сольний виконавець.

1967 — Курт Кобейн, популярний американський рок-музикант («Nirvana»).

Нагадаємо, 19 лютого в Україні відзначали День Державного Герба України. Також в цей день англійські дослідники Файнерс і Страуд стали першими людьми, які подолали Антарктиду пішки.

В понеділок, 20 лютого, в Україні задощить. Подекуди можливий мокрий сніг. Максимально температура повітря прогріється до +7 градусів, однак в деяких регіонах показники ще будуть мінусовими. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube