20 лютого стало найкривавішим в історії Революції Гідності
20 лютого 2023 року - понеділок. В цей день 9 років тому на Майдані у Києві силовики Януковича розстріляли близько ста людей, що вийшли на мирні мітинги за справедливу, демократичну й розвинуту країну. В пам'ять про тих, хто повстав проти режиму 20 лютого в Україні відзначають як День пам'яті Героїв Небесної Сотні. Крім того, сьогодні розпочався 362-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 8 днів. Про найважливіші події, якими відомий цей день в історії — читайте в нашому матеріалі.
За рік після подій 20 лютого, указом тодішнього президента України Петра Порошенка «з метою увічнення великої людської, громадянської та національної відваги і самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави» з'явився День Героїв Небесної Сотні.
Перші загиблі — 48 осіб. Згодом список розширився. Вже в листопаді 2014 року звання Героя України посмертно отримали 98 людей. Пізніше, до Небесної сотні додалися ще імена, людей, які загинула на Донбасі в перші дні інспірованого Росією сепаратистського заколоту. Наймолодшому з героїв Назарію Войтовичу було 17 років, найстаршому, Івану Наконечному, 82 роки. Серед 107 Героїв Небесної Сотні є три жінки й 104 чоловіки.
20 лютого 2014 року росія розпочала військову операцію з метою окупації Криму. Хоча перемовини з місцевими політелітами про відокремлення Криму від України російські емісари розпочали ще в середині січня 2014 року. Їх ініціаторами виступили російський олігарх Костянтин Малофєєв і член Ради Федерації Федеральних зборів РФ Дмитро Саблін.
Безпосередньо запуском "кримської операції" керував Путін зі своєї резиденції в Ново-Огарьово. Допомагали йому в цьому міністр оборони Сергій Шойгу, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, голова ФСБ Олександр Бортніков, голова Адміністрації Президента РФ Сергій Іванов.
Починаючи з 24 лютого на півострів були введені російські повітряно-десантні і спеціальні військові підрозділи без ознак державної приналежності, а також парамілітарні загони на кшталт "козаків", "афганців", учасників "патріотичних" бійцівських клубів, які доставлялися на півострів військово-транспортними літаками Міноборони РФ та поромами через Керченську протоку. У той же день проросійські сили захопили владу у Севастополі.
Точкою неповернення стало захоплення в ніч на 27 лютого військовими підрозділами будівлі Верховної Ради АРК, а після, 1 березня самопроголошений голова Ради міністрів АР Крим Сергія Аксьонов звернувся до президента Росії з проханням "посприяти у забезпеченні миру і спокою" на території Криму. Так і розпочалась відкрита військова агресія Росії, яка привела до анексії Криму 18 березня 2014 року.
1649 — Богдан Хмельницький розпочав переговори з поляками щодо визначення кордонів Запорізького війська.
1666 — заснований Монреаль — одне з найбільших канадських міст.
1872 — на П'ятій авеню в Нью-Йорку відкрилася будівля Музею мистецтва Метрополітен.
1940 — Уперше на екранах з'явилася мультиплікаційна пара Том і Джеррі.
1988 — Кайлі Енн Міноуґ уперше очолила британський чарт — на вершину хіт-параду забралася пісня «І Should Be So Lucky» і залишалася номером один п'ять тижнів.
1992 — Верховна Рада України постановила святкувати День Незалежності України 24 серпня.
1998 — 15-літня американка Тара Ліпінські виграла змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад.
2002 — Засновано українське видавництво «Видавничий дім «Школа» (Харків).
2003 — героями Brit Awards стали «Coldplay» і Ms Dynamite, заробивши по дві нагороди кожен.
20 лютого 1966 в родині електрика та медсестри народилася майбутня американська супермодель і акторка Сінді Кроуфорд. В 16 років дівчину під час літньої роботи по збору кукурудзи сфотографував газетний фотограф. Цей й стало початком модельної кар'єри Сінді, заради якої вона кинула навчання в Північно-західному університеті, де за навчання отримувала стипендію. Вже в 80-х роках Кроуфорд знали ледь не всі подіуми та модні компанії Чикаго, а згодом і Манхетену. Відмітна особливість — помітна родимка над губою. Можливо, саме через неї Сінді постійно з'являлася на обкладинках понад 600 журналів в усьому світі, включаючи такі журнали, як Vogue, W, People, Harper's Bazaar, ELLE, Cosmopolitan і Allure.
Кроуфорд зайняла п'яте місце в списку 100 найсексуальніших зірок XX століття за версією журналу Playboy. 1997 року за результатами опитування журналу Shape Сінді була названа другою, після Демі Мур найкрасивішою жінкою світу. А за 5 років Кроуфорд знову назвали однією з п'ятдесяти найкрасивіших людей світу за версією журналу People. У свої 40 років вона зайняла 26 місце в рейтингу журналу Maxim Hot 100.
З 1989 по 1995 роки Сінді вела програму «Будинок стилю» на каналі MTV. У середині 1990-х років Сінді знялася в рекламі Pepsi. 1995 року відбувся повноцінний дебют Сінді в кіно, вона виконала головну роль у фільмі «Чесна гра». Її гра не сподобалася критикам, і фільм виявився фінансовим провалом з витратами в 50 мільйонів доларів і касовими зборами всього в 11 мільйонів доларів.
1905 — Улас Самчук, український письменник, член уряду УНР у вигнанні.
1921 — Микола Савченко-Миколенко, лейтенант ЧА, хорунжий УПА, командир сотні «Східняки», член Закордонного Представництва УГВР, член Видавничого комітету «Літопис УПА», Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 1 класу.
1924 — Сідні Пуатьє, американський актор, режисер і продюсер, перший актор афроамериканського походження, що отримав Оскар.
1925 — Роберт Альтман, американський режисер, сценарист, продюсер.
1926 — Кен Олсен, американський інженер, засновник Digital Equipment Corporation, піонер комп'ютерної індустрії.
1951 — Ґордон Браун, британський прем'єр-міністр.
1963 — Ієн Браун, вокаліст і засновник британського гурту The Stone Roses, нині успішний сольний виконавець.
1967 — Курт Кобейн, популярний американський рок-музикант («Nirvana»).
Нагадаємо, 19 лютого в Україні відзначали День Державного Герба України. Також в цей день англійські дослідники Файнерс і Страуд стали першими людьми, які подолали Антарктиду пішки.
В понеділок, 20 лютого, в Україні задощить. Подекуди можливий мокрий сніг. Максимально температура повітря прогріється до +7 градусів, однак в деяких регіонах показники ще будуть мінусовими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.