100-річне партнерство з Британією: ОП розкрив деталі документа

Офіс Президента України оприлюднив текст історичної угоди, яка закріплює стратегічну співпрацю між Києвом і Лондоном. Документ передбачає зміцнення обороноздатності, посилення економічних зв’язків та підтримку євроатлантичного курсу України

Володимир Зеленський і Кір Стармер
Україна та Британія визначили нові напрями співпраці

Офіс Президента України опублікував текст угоди про столітнє партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. Документ передбачає розширення безпекових зв’язків та укріплення стратегічного співробітництва на довготривалу перспективу. Окрім цього Велика Британія найближчим часом передасть Україні 150 артилерійських стволів та щорічно виділятиме фінансову допомогу на суму $3,6 мільярда доларів.

Президент України Володимир Зеленський підписав угоду зі сторони України. А прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер — зі сторони Сполученого Королівства. Про деталі угоди повідомляє сайт президента. 

У преамбулі угоди згадується про підтримку європейських і євроатлантичних прагнень України, зокрема незворотнього курсу на вступ до НАТО, а також про зобов’язання держави продовжувати боротьбу з корупцією шляхом розвитку антикорупційних органів.

Основні положення угоди

Документ складається із 14 статей, які охоплюють різні аспекти співпраці. Зокрема, такі з них:

  • Оборона: Посилення обороноздатності України, розвиток збройних сил, технологічне співробітництво та спільне виробництво оборонної продукції.
  • Безпека: Поглиблення взаємодії у сфері морської безпеки, зокрема для захисту Балтійського, Чорного та Азовського морів.
  • Економіка та енергетика: Зміцнення торговельних зв’язків, розвиток проєктів у сфері відновлюваної енергії та боротьби зі змінами клімату.
  • Правосуддя: Притягнення до відповідальності держав, які порушують міжнародне право.
  • Міграція: Полегшення умов подорожей між країнами за принципами безпечної мобільності.
  • Культура та наука: Співробітництво у сфері технологій, інновацій, науки та соціокультурних ініціатив.

Угода наголошує на важливості ролі України у забезпеченні євроатлантичної безпеки та зазначає про готовність держав співпрацювати у сфері подолання загроз морській свободі.

Тривалість дії угоди: документ діятиме протягом 100 років із моменту набуття чинності. При цьому можливі внесення змін за згодою сторін або укладання додаткових домовленостей.

Передумови підписання угоди

Ця угода є продовженням ініціативи G7 щодо "гарантій безпеки" для України. Її підписання відбулося 12 січня 2024 року, під час візиту до Києва прем'єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака, який раніше підписав двосторонню безпекову декларацію з Україною.

У грудні 2023-го Міністерство оборони Великобританії за підтримки уряду Норвегії оголосило про створення "морської коаліції" для допомоги України. Вона передбачає передачу ЗСУ кораблів та інших засобів, які допоможуть здобути пріоритет у Чорному морі.

Вже тоді повідомлялося, що Велика Британія надасть 2,5 мільярда фунтів стерлінгів (понад 3 млрд доларів) військової допомоги Україні у 2024-2025 роках. Фінансування піде на ракети великої дальності, протиповітряну оборону, артилерійські боєприпаси та безпеку в морі. Ще близько 200 мільйонів фунтів Британія направить на закупівлю та виробництво військових безпілотників.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube