10 дурних питань про фемінізм

Читать на русском

10 дурних питань про фемінізм

Читать на русском

10 дурних питань про фемінізм

Феміністки агресивні, ненавидять чоловіків, не користуються косметикою і ніколи не виходять заміж. Ви все ще так думаєте? У нас для вас погані новини - ви безнадійно застрягли в полоні стереотипів і вірите в нав'язані штампи.

Але є і хороша новина. До Міжнародного дня боротьби за права жінок Інформатор підготував перший матеріал циклу "10 дурних питань". Тут ми разом з експертами та експертками розвінчуємо міфи, ставимо сороміцькі питання і допомагаємо позбутися викривленого уявлення про багато речей.

Розумні відповіді на наші запитання про фемінізм дала Дарина Мізіна, активістка Amnesty International в Україні, феміністка, співзасновник подкасту про секс і відносини «11-А».

Фемінізм - це ж про те, щоб жінки були головнішими за чоловіків?

Фемінізм це про те, щоб жінки мали рівні з чоловіками можливості. Фемінізм не намагається забрати в чоловіків їхні права чи можливості, але в його основі – боротьба за світ, у якому не існує привілеїв лише тому, що в когось є чоловічі геніталії між ніг.

Як можна говорити про рівність чоловіків та жінок, якщо це різні істоти з фізіологічної точки зору? Нас же сама біологія розділила.

Ви здивуєтеся, але біологічних відмінностей між чоловіками й жінками значно менше, аніж нам здається. Окрім того, вони майже не можуть вважатися раціональними причинами гендерної нерівності. Наприклад, яка саме біологічна відмінність робить жінок кращими у прибиранні, а чи гіршими в політиці? Часто в контексті цього міфу говорять про силу чоловіків. Утім, ми живемо у світі, де цей чинник уже не має ніякого значення. Нам не доводиться боротися за їжу, валити мамонтів чи власноруч добувати якісь будівельні матеріали. Для всього цього є автоматизоване виробництво, і жінки працюють у цій сфері також! Жіночі статеві органи та гормони ніяк не обмежують права на рівний поділ домашньої праці, рівну оплату роботи, захист від насильства тощо. Фемінізм говорить про рівність можливостей, а на них біологічні відмінності не впливають. Окрім того, як говорить Загальна декларація прав людини, «всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах», а жінки – це люди!

Жінки працюють, голосують, водять авто, вже і так рівноправ’я, хіба ви вже не всього добились? Чого вам ще треба?

У випадку таких аргументів я завжди наводжу порівняння з боротьбою проти корупції. Вона заборонена законом, але й досі існує, чи не так? Так само і ж правами жінок. Гендерна рівність може бути записана в конституції й десятках законів, одначе дискримінація й досі існує. 2020 року середні зарплати жінок в Україні були на 18,6% меншими, ніж зарплати чоловіків. Більше мільйона українок щороку страждає від домашнього насильства. Жінки й досі не отримали рівної репрезентації в уряді, і це не тільки тому, що їх не обрали через гіршу фаховість. Це тому що в суспільства досі існують стереотипи про політику як про «чоловічу справу», але державні рішення не приймають геніталіями (хоча щодо деяких можна посперечатися, звісно). Окрім того, жінки в Україні стикаються з неможливості добитися справедливості у справах про сексуальні домагання (згадати хоча б справу військової Валерії Сікал, яка першою відкрито заявила про сексуальне насильство в ЗСУ, її справу затягували понад рік, і по ній досі немає ніякого рішення). І, певна річ, не можна забувати про гендерні стереотипи, які й по сьогодні обмежують багатьох жінок: жінка повинна народити, жінка повинна виглядати саме так, жінка повинна працювати на «жіночій роботі» чи не працювати взагалі і ще сотні таких «повинна» призводять до суспільного тиску й того, що жінки свідомо чи підсвідомо відмовляються від своїх бажань, аби їм тільки дали спокій.

Усі феміністки зневажають косметику, депіляцію, “не слідкують за собою” і таке інше?

Це не так. Прямо зараз я – феміністка – пишу цей текст у спідниці, із манікюром і макіяжем. Усі мої подруги-феміністки так само користуються косметикою, депіляцією і всім таким. Справа ж у тому, що фемінізм бореться аби токсичні стандарти краси нарешті зникли з нашого життя, і кожна жінка могла сама вирішувати, як саме вона хоче виглядати. Просто задумайтеся, скільки коштів жінки мають витрачати на часом і зовсім безглузді косметичні засоби чи процедури, незручний одяг. І це я мовчу про дискомфорт і можливі косметичні проблеми через постійні депіляцію, використання косметики тощо. Фемінізм про все це каже таке: якщо тобі зручно й хочеться, роби, але ніхто на світі не має права змушувати тебе до цього чи вимагати.

Чому всі феміністки агресивні та ненавидять чоловіків?

Феміністки не ненавидять чоловіків (можливо, недолюблюють окремих, які повинні їм гроші, образили їх чи ще щось, але вони можуть недолюблювати та жінок через ті ж самі причини). Феміністки ненавидять гендерну нерівність, що наразі призводить до нераціональних і шкідливих привілеїв, якими чомусь володіють чоловіки.

Щодо агресивності – то це такий міф, вигаданий сексистами, аби просто нівелювати всі зусилля феміністок. Насправді ж феміністки ні на кого не кидаються, вони просто говорять незручні для стереотипного суспільства речі, через що це ж суспільство намагається переходити на особистості та – ніби підліток – просто перекривлює те, що йому чомусь не подобається.

Це правда, що всі феміністки - лесбійки та чайлдфрі?

Усі феміністки – різні. Деякі з них лесбійки, деякі з них чайлдфрі. Деякі – гетеросексуальні й мають по двійко-трійко дітей. Якщо ви прийдете на Марш жінок 8 березня в Києві, побачите безліч подружніх пар і мам із дітьми. Можете навіть не приходити, а глянути фото з тематичних заходів. Ну чи просто заглянути на якусь феміністичну подію.

Феміністки ніколи не прибирають, не готують, не займаються хатніми справами, не вступають у шлюб, не виховують дітей?

Ні, феміністки можуть робити все це, якщо самі того захочуть. Отака от не для всіх зручна філософія, що твої геніталії не свідчать про безлімітний запас сил на прибирання, готування борщів, як і не зводять твої амбіції та щастя суто до шлюбу й сім’ї.

Якщо всі феміністки за рівноправ’я, то чому всі вони так не рвуться служити в армії та працювати у шахті?

Так само як і не всі чоловіки, які нібито як дуже сильні, не йдуть туди, куди вони не хочуть. У шахтарській справі є багато жінок. Так само як і в армії. Підозрюю, деякі з них називають себе феміністками, але приналежність до цього руху не зобов’язує нікого обирати певні професії.

Феміністки - це ті жінки, в яких не склалось у стосунках з чоловіками. Якщо жінка в шлюбі щаслива, то їй не потрібен весь цей ваш фемінізм. Чи все ж таки ні?

Разом зі своїми подругами-феміністками, які живуть із партнерами в гетеросексуальних стосунках уже не по одному року я просто дозволю собі обмежити відповідь на цей міф до нагадування зазирнути до пунктів 6, 7 і 8.

Якщо фемінізм це так добре, чому ж тоді не всі жінки - феміністки?

На жаль, це тому що щодо фемінізму є дуже багато міфів і стереотипів. Це слово для багатьох демонізовано, і людям нема часу зазирнути трохи глибше. Так от саме щоб пояснити краще, що таке фемінізм, я й пишу всі ці літерки. Дорогі жінки, фемінізм – це про повагу до вас. І якщо ви вірите, що заслуговуєте на рівні з чоловіками права та можливості, ви – феміністка.

Якщо ви хочете дізнатися більше про фемінізм:

Добірку з 10 фільмів про різних, сильних, талановитих жінок можна подивитися тут. Крім того, ми розповідали про те, скільки жінок працює в патрульній поліції України, а скільки - служать в армії.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.