Сьогодні - день народження кросворду. 1930 року газета "Таймс" надрукувала перший у світі кросворд
1 лютого 2023 року - середа. Цього дня 19 років тому у Великій Британі скасували смертну кару. У 2010 році блокбастер Джеймса Камерона "Аватар", знятий у форматі 3-D, зібрав у світовому прокаті понад 2 мільярди доларів. Фільм став першим в історії, що перетнув 2-мільярдну планку. Сьогодні - 343-й день війни Росії проти України. До весни залишився 27 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
В США сьогодні відзначають Національний день свободи. Він присвячений річниці підписання президентом Авраамом Лінкольном поправки про скасування рабства 1 лютого 1865 року.
В Руанді — День героїв. В Нікарагуа відзначають День Військово-повітряних сил. На Маврикії сьогодні — День скасування рабства.
А в Ірландії, Шотландії та на острові Мен традиційно святкують День Святої Бригіди, покровительки Ірландії. Це свято знаменує початок весни, його відзначають приблизно між зимовим сонцестоянням і весняним рівноденням.
1 лютого відзначають Міжнародний день десерту. Це неофіційне свято, але це не заважає йому ставати все популярнішим у світі. Його створення ініціювала американка Енджі Дадлі – блогерка й кондитерка. Вона прославилася як авторка десерту кейк-поп. Вважають, що саме його поява 1 лютого 2008 року і дала старт святу. Кейк-поп – десерт, що нагадує чупа-чупс (цукерку на паличці). Спочатку його готували з бісквітного тіста і шоколадної глазурі, але пізніше з'явилися варіації цієї страви.
Також сьогодні – Всесвітній день хіджабу. Свято засноване на честь особливої хустки, яка є атрибутом мусульманського жіночого одягу. У День хіджабу до людей намагаються донести цінності взаємоповаги та терпимості щодо різних культур. У цей день заведено роздавати хустки на вулицях усім жінкам та проводити лекції стосовно ролі головного убору.
1 лютого святкують Всесвітній день читання вголос. Це день, присвячений силі грамотності та тієї радості, яка виникає, коли ми розповідаємо вголос історії в сім'ї, класі і суспільстві. А започаткував традицію міжнародний освітній проєкт «LitWorld» у 2010 році.
1 лютого 1930 — газета «Таймс» надрукувала перший у світі кросворд. Є кілька версій того, де і коли були винайдені кросворди. Можливо, прототипи сучасних кросвордів з'явилися ще в XIX столітті. На звання батьківщини кросвордів претендують Італія, Великобританія, США і ПАР.
Перший сучасний кросворд під назвою «ворд-крос» створив Артур Уїнн. Його опублікували у недільному номері газети «New York World» 21 грудня 1913. Перший кросворд російською мовою склав письменник Набоков і опублікував у додатку «Наш світ» до газети «Руль» у лютому 1925 року в Берліні. Вважають, що в СРСР вперше кросворд з'явився в журналі «Огонёк» у 1929 році.
У радянських газетах кросворди, як і будь-які інші матеріали, неминуче повинні були мати ідеологічне виправдання. Видання пострадянського часу були орієнтовані не на ідеологію, а на читацький попит. У центральних газетах з'явилися «фірмові» авторські кросворди, вирішення яких було швидше розвагою, ніж серйозною головоломкою.
У кінці 1990-х роківз'явилися спеціалізовані «кросвордні» газети. Однак попит явно перевищував пропозицію і спровокував у 1999–2006 роках три хвилі «експансії» популярних за кордоном головоломок на український ринок. Першими були «скандинавські» кросворди. Потім взяли в обіг японські головоломки. Далі підтягнулися інші цифрові головоломки — «судоку», «какуро», «Хосі», «футосікі» та інші.
Класичні кросворди не змогли конкурувати з таким розмаїттям і втратили зароблений за радянських часів статус улюбленої читацької головоломки. Зараз вже важко знайти суто «класичні» кросвордні видання — частіше зустрічаються збірки з головоломок.
1411 – укладення Торунського мирного договору, який завершив Велику війну (1409-1411).
1587 – підписання англійською королевою Єлизаветою I смертного вироку Марії Стюарт.
1673 – німецький учений Ґотфрід Лейбніц продемонстрував сконструйовану ним сумувальну "арифметичну машину".
1709 – команда британського корабля виявила на незаселеному острові Хуан-Фернандес у Тихому океані моряка Александра Селкірка, що став прототипом Робінзона Крузо.
1732 – Рештська угода Росії з Персією; поступка Персії прикаспійських територій, завойованих Петром I.
1884 – вийшло у світ перше видання Oxford English Dictionary (Оксфордського словника англійської мови).
1893 – Томас Едісон створив у Нью-Джерсі першу у світі кіностудію "Чорна Марія".
1893 – у Турині відбулася прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Манон Леско".
1896 — у Турині відбулася прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Богема".
1907 – в одній із берлінських газет з'явилася стаття, в якій славу створення кіно приписано німецькому фотографу Максу Складановському, що викликало хвилю обурення у французів (однак Складановський створив свій кіноапарат одночасно (1895) і незалежно від братів Люм'єрів).
1918 – патріарх РПЦ Тихон піддав анафемі радянську владу.
1922 – політбюро ЦК КП(б)У ухвалило рішення про вивезення 8 млн пудів хліба з голодуючої України до Росії.
1930 – ухвала ЦВК і СНК СРСР "Про заходи щодо зміцнення соціалістичного перевлаштування сільського господарства в районах суцільної колективізації й по боротьбі з куркульством". Початок масової колективізації.
1946 – обрання Трюгве Лі першим генеральним секретарем ООН.
1946 – проголошення Угорщини республікою.
1951 – відбулося третє випробування атомної бомби на полігоні в Неваді, що стало першим ядерним вибухом, який був показаний по телебаченню.
1953 – хвилі Північного моря розмили 50 основних дамб Голландії, загинуло 1835 людей, 43 тисячі споруд були частково або повністю зруйновані.
1954 – відбулася прем'єра першої телевізійної "мильної опери" ("Secret Storm").
1958 – США успішно провів запуск орбітального сателіта "Експлорер".
1958 – Єгипет і Сирія утворили Об'єднану Арабську Республіку.
1967 – у Детройті (США) вийшло перше число українського часопису "Детройтські новини".
1979 – повернення аятоли Хомейні до Ірану після 15-річного заслання.
1992 – російсько-американська декларація про завершення "холодної війни".
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Румунією.
1994 – набула чинності Шенгенська угода, підписана країнами ЄС і що передбачає введення повної свободи переміщення громадян між державами-учасниками Європейського Союзу.
2003 – при заході на посадку над мисом Канаверал (штат Флорида) вибухнув американський шатл "Колумбія". Загинули всі 7 членів екіпажа, зокрема перший ізраїльський астронавт Ілан Рамон.
2004 – скасування смертної кари у Великій Британії.
2010 – 44 дні прокату знадобилося фантастичному блокбастеру Джеймса Камерона "Аватар", знятому у форматі 3-D, щоб зібрати у світовому прокаті понад 2 мільярди доларів. Фільм став першим в історії, що перетнув 2-мільярдну планку.
Гаррі Едвард Стайлс (англ. Harry Edward Styles; нар. 1 лютого 1994) — британський співак та композитор відомий як учасник гурту One Direction. У 2017 році дебютував як актор у стрічці Крістофера Нолана «Дюнкерк». Цього ж року випустив свій перший сольний альбом «HARRY STYLES».
Гаррі Стайлс народився 1 лютого 1994 року в містечку Реддітч (Вустершир, Велика Британія). Він виявляв любов до музики з дитинства. Будучи дошкільням, він вивчив пісню «The Girl of My Best Friend» Елвіса Преслі. Його Стайлс зазначає, як людину, що вплинула на його музичну початок. Крім того, на його творчість особливо вплинули такі виконавці, як Фредді Мерк'юрі, The Rolling Stones і The Beatles. Коли йому було сім років, його батьки розлучилися, і він разом з сестрою Джеммою залишився на вихованні матері, яка з дітьми переїхала в маленьке містечко Холмс Чапел, що знаходиться в графстві Чешир.
Стайлс важко переживав розлучення батьків і був дуже радий, коли його майбутній вітчим Робін зробив пропозицію його матері. У школі він був солістом своєї власної групи White Eskimo. Вони виступали на шкільних концертах, в місцевих клубах і навіть виграли конкурс Battle of the Bands Competition, в якому брали участь місцеві аматорські підліткові колективи. Після закінчення середньої школи Стайлс припинив навчання і почав працювати на неповний робочий день в пекарні, займаючись розвитком своїх вокальних здібностей.
1459 – Конрад Цельтіс, німецький неолатинський поет та гуманіст.
1690 – Франческо Марія Верачіні, італійський композитор і скрипаль епохи бароко.
1811 – Ромуальд Зенкевич, білоруський фольклорист, педагог, етнограф.
1842 – Володимир Орловський, український живописець і педагог, тесть художника Миколи Пимоненка.
1844 – Гренвілл Голл, американський психолог, якого вважають засновником дитячої та педагогічної психології.
1870 – Мотеюс Густайтіс (Motiejus Gustaitis), литовський поет і перекладач.
1874 – Гуґо фон Гофмансталь, австрійський письменник і драматург.
1879 – Микола Капустянський, український військовий і політичний діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один з керівників ОУН.
1887 – Антанас Меркіс, литовський державний діяч, останній прем'єр-міністр довоєнної Литовської Республіки.
1895 – Джон Форд, американський кінорежисер (7 "Оскарів").
1897 – Євген Маланюк, український письменник, сотник Армії УНР.
1900 – Анатолій Головня, радянський кінооператор, один з основоположників радянської операторської школи.
1901 – Кларк Ґейбл, американський кіноактор (Рет Батлер у "Звіяні вітром").
1902 – Ленгстон Г'юз, видатний афро-американський поет (помер цього ж дня 1967 року).
1902 – Оксана Лятуринська, українська малярка, скульпторка, письменниця, поетка і громадська діячка.
1904 – Франческа Гааль, угорська кіноакторка, зірка 1930-х років.
1904 – Михайло Омеляновський, український філософ.
1905 – Еміліо Джино Сегре, італо-американський фізик. Відкрив (спільно з іншими) уповільнення нейтронів, перший штучний елемент технецій, астат і плутоній-239, а також антипротон. Лауреат Нобелівської премії з фізики.
1922 – Рената Тебальді, італійська співачка (сопрано).
1930 – Микола Бідняк, український живописець, графік, іконописець.
1939 – Джо Семпл, клавішник гурту "The Crusaders".
1940 – Валерій Антонович, український хімік-аналітик, доктор хімічних наук (1986), професор (1989).
1941 – Анатолій Фірсов, радянський хокеїст, один із найкращих нападників в історії хокею.
1947 – Ґідон Кремер, скрипаль.
1958 – Віра Ульянченко, українська політична діячка й управлінець, глава Київської обласної державної адміністрації (2006—2009).
1965 – Брендон Брюс Лі, американський кіноактор, син Брюса Лі.
1965 – Вадим Писарєв, український артист балету, народний артист України, художній керівник Донецького академічного державного театру опери та балету імені Солов'яненка.
1965 – Шерилін Фенн, американська кіноакторка ("Твін Пікс").
1968 – Ліза Марія Преслі, американська співачка, єдина дочка співака Елвіса Преслі.
1971 – Рон Велті, барабанщик гурту "The Offspring".
1971 – Майкл Голл, американський актор, відомий роллю Декстера Морган в телесеріалі "Декстер".
Нагадаємо, 1 лютого у частині регіонів України запроваджують нові графіки відключень світла. В основному енергетики оптимізували графіки, які діяли до цього. Зміни відбудуться в західних регіонах країни.
У середу, 1 лютого, частину України накриють опади. Дощі, сніг і мокрий сніг очікуються в більшості західних і північних областей, а також випадуть у деяких центральних та східних областях. Абсолютно суха погода очікується лише на півдні країни.