ЗСУ постачають їжу фірми із сумнівною репутацією: це гра на боці ворога

Для армії закуповують продукти за цінами, вищими від споживчих

ЗСУ постачають їжу фірми із сумнівною репутацією: це гра на боці ворога

Після скандалу із закупівлею яєць по 17 гривень за штуку, у владі вирішили змінити формат замовлення їжі для військових. Проте проблему це не вирішило, бо коли «справи в борделі йдуть погано, то треба не ліжка пересувати, а міняти дівчаток». Depo.ua розповість про схеми, як нечесні ділки заробляють на захисниках.

Компанію «Юг Прод Торг» зареєстрували у серпні 2022 року в Одесі. Вона почала займатися поставками продуктів як посередник компанії, яка мала державні контракти.

Першим директором та засновником «Юг Прод Торг» був Олександр Пашнік з Миколаєва. За нашою інформацією, він працює на СТО та не знає, що його фірма отримувала мільйонні прибутки. Бо позику на покупку пральної машинки він так і не погасив.

З часом «Юг Прод Торг» став посередником у фірми «Росток» на поставку харчів для ЗСУ. Саме тоді прогримів скандал з «яйцями за 17 гривень». Справа дійшла до відставки міністра Резнікова та перевірки Рахунковою палатою воєнних закупівель. Експерти виявили, що у першому півріччі 2023 року для ЗСУ закуповували продукти за цінами, на 30% вищими від споживчих.

Проте «кому війна, а кому – мати рідна». У першій половині 2023 року обіг «Юг Прод Торг» зріс до 500 млн грн. Головне завдання компанії було розмивати прибуток та виводити гроші у готівку. Через це у вузьких колах фірма заробила сумнівну репутацію по обналу та закачки ПДВ.

ЗСУ постачають їжу фірми із сумнівною репутацією: це гра на боці ворога 1

ЗСУ постачають їжу фірми із сумнівною репутацією: це гра на боці ворога 2

Як тільки у «Ростка» закінчився державний контракт, для «Юг Прод Торг» настали скрутні часи. Допоки у березні 2024 року компанія не отримала від державного підприємства «Державний оператор тилу» («ДОТ») контракт без конкурсу на забезпечення ЗСУ продуктами.

Ціна по цій угоді була найвища серед інших постачальників – майже 1,4 млрд грн. Напевно, що в компанії вирішили пограти із життями наших захисників на одному з найскладніших напрямків оборони та замовлення не виконали.

У будь-якому бізнесі це б означало, що з таким контрагентом не потрібно мати справ. Проте чомусь замовники торгів відчувають ніжну любов до фірми з Одеси. І далі ми розкажемо, чому.

Улюблені постачальники в ділі

Після гучного скандалу із закупками харчів, у державному підприємстві вирішили укладати угоди напряму та обрали для цього колишніх субпідрядників, які працювали з попередніми постачальниками. Один з них - вже відома нам компанія «Юг Прод Торг», яка, за версією посадовців, до цього відвантажила лише 10 тонн сала для військової частини Прикордонслужби

Ця фірма, разом з чотирма іншими компаніями, мала постачати продукти для ЗСУ у другому кварталі 2024 року на суму 8,87 млрд грн. Держпідприємство уклало з ними угоди без використання електронної системи Prozorro, бо попередні постачальники харчів «стопорили» відкриті торги через суди.

ЗСУ постачають їжу фірми із сумнівною репутацією: це гра на боці ворога 3

Постачання харчів розділили на 13 секторів, й «Юг Прод Торг» за 1,31 млрд грн мала постачати в сектор, який складався з Миколаївської, Херсонської, Одеської, Кіровоградської областей. При цьому ціна за комплект у цієї компанії була найвищою, серед інших постачальників -  119,7 грн з ПДВ. Порівняйте:

  • "Черкаський м'ясокомбінат" постачав в 4 сектори з максимальною ціною комплекту 118,38 грн з ПДВ:
  • "Буський консервний завод" постачав в 2 сектори за єдиною ціною 113,76 грн з ПДВ;
  • Компанія "Твій Хліб" постачала в 5 секторів з максимальною ціною комплекту 111,24 грн з ПДВ;
  • "Фуд Гранд" постачатиме в 1 сектор з ціною комплекту 118,38 грн з ПДВ.

Чому фірма, яка до цього поставляла сало, виставила найвищу ціну? Проте є й інше питання: чому на держпідприємстві погодилися на таку вартість? Відповідей може бути більше, ніж просто – «поспішали й тому підписали угоду з першим ліпшим».

Чим так цікава компанія «Юг Прод Торг»

Напевно, ви вже здогадуєтеся, що випадкових людей, яким просто пощастило опинитися у потрібний час у потрібному місці серед засновників цієї компанії не було.  За даними Мін'юсту, після Олександра Пашніка влітку 2023 року фірму «Юг Прод Торг» на себе переоформили миколаївці Євген Степанюк та Володимир Дорошенко.

Євген Степанюк, власник фірми «Юг Прод Торг»
Євген Степанюк, власник фірми «Юг Прод Торг»

Як писав у травні цього року сайт «Наші гроші», Степанюк є одним зі співзасновників громадської організації "МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ МОЛОДІЖНЕ ОБ'ЄДНАННЯ "МІКС ФАЙТ ПРОМОУШЕН" разом із Максимом Бревдою. Останній - це миколаївський підприємець, який станом на 2022 рік був відомий як радник мера Миколаєва Олександра Сєнкевича, а ще раніше – як радник ексголови Миколаївської ОДА Олексія Савченка.

За даними з реєстрів, у Євгена Степанюка дуже активна громадянська позиція, бо він вказаний також як один із засновників миколаївської благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "МОЖЛИВІСТЬ.ДІЯ.УСПІХ". Де ще відмивати гроші, як не через благодійний фонд?! 

Не дивлячись на проколи у виконанні договорів, для військових під кінець 2024 року замовили у «Юг Прод Торг» сухих пайків на 50,6 млн грн (подивитися закупівлі можна тут та за цим посиланням).

В цих угодах повернулися до того, від чого нібито намагалися раніше відмовитися: «Юг Прод Торг» не виробляє сухпайки, а буде лише посередником між держпідприємством та фірмою «Ер Агро», яка й робитиме польову їжу для захисників.

Сподіваємося, що у столичних правоохоронців знайдеться час звернути увагу на одеську компанію та довести, що недоторканних – особливо, коли це стосується допомоги військовим – в Україні немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube