Загалом колишні посадовці ТЦК допомогли уникнути мобілізації близько 50 чоловікам
Державне бюро розслідувань завершило розслідування справи щодо колишніх керівників Рівненського обласного та районного територіальних центрів комплектування (ТЦК). Їх обвинувачують у сприянні ухиленню чоловіків від мобілізації та низці інших тяжких правопорушень. Один із фігурантів уже визнав провину, іншому загрожує до 12 років в’язниці.
Про те, що екскерівників ТЦК на Рівненщині судитимуть, йдеться у повідомленні на сайті ДБР. Слідчі зазначили, що колишні посадовці ТЦК зривали мобілізацію.
"Цього разу йдеться про те, що вони сприяли ухиленню чоловіків від мобілізації, чим фактично створювали перешкоди для належного функціонування Збройних Сил України, підриваючи процес своєчасного укомплектування бойових підрозділів", – заявили у ДБР.
У Бюро нагадали, що ці ж посадовці проходять у ще одному кримінальному провадженні – за побиття підлеглого битою влітку 2023 року. Останній намагався розповісти правоохоронцям, чим займаються його колеги.
"Таким чином вони намагалися покарати його за намір звернутися до правоохоронних органів. Відео інциденту, яке посадовці самі зняли, стало підставою для масштабного розслідування", - додали у ДБР.
У його межах слідчі виявили й інші злочини — викрито також незаконне збагачення екскерівника обласного ТЦК та СП і зберігання наркотичних речовин керівником районного центру.
Після аналізу документації було встановлено, що посадовці організували схему ухилення від мобілізації. Вони також вживали заходів, щоб ці особи не потрапили в розшук.
Загалом посадовці допомогли уникнути мобілізації близько 50 чоловікам. У межах окремого провадження слідство перевіряє можливу причетність інших працівників ТЦК до реалізації цієї схеми.
Наразі обидва обвинувачені звільнені з посад. Їм інкримінують ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України — перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, вчинене групою осіб за попередньою змовою.
"Колишній керівник районного ТЦК повністю визнав свою провину. Суд вже призначив йому покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з іспитовим строком. Колишній очільник обласного ТЦК та СП провину не визнає", – повідомили у ДБР.
На час слідства обом фігурантам обрано запобіжні заходи — тримання під вартою без права внесення застави. Їм загрожує до 12 років ув’язнення, нова кваліфікація передбачає від 5 до 8 років позбавлення волі.
Працівники Державного бюро розслідування у понеділок, 19 травня, передали до суду матеріали справи щодо працівниці Львівської митниці. Інспекторка організувала схему вивезення за кордон чоловіків призовного віку за гроші. За час дії схеми їй вдалося вивести до Польщі щонайменше чотирьох ухилянтів від мобілізації.
Раніше у ДБР викрили на Одещині правоохоронця, який організував схему незаконного переправлення військовозобов’язаних чоловіків через державний кордон до Молдови. За свої послуги брав від 6 до 10 тисяч доларів США. Тільки за тиждень посадовець допоміг втекти п'ятьом ухилянтам. Тепер йому загрожує до восьми років тюрми.