Знущання над тваринами, екоконтроль і онлайн-реєстрація проживання: через що Зеленський збирає Верховну Раду

Читать на русском

Розбираємо законопроекти, який розгляне парламент

Читать на русском
Знущання над тваринами, екоконтроль і онлайн-реєстрація проживання: через що Зеленський збирає Верховну Раду

Розбираємо законопроекти, який розгляне парламент

Сьогодні, 15 липня, Верховна Рада знову збирається на позачергове засідання за ініціативою Володимира Зеленського. На порядку денному - екологічні законопроекти, боротьба зі знущаннями над тваринами і трохи діджиталізації. 

Такі теми не залишили без уваги зооактівісти. О 15:30 всеукраїнська організація UAnimals планує вийти під стіни Верховної Ради,щоб підтримати прийняття законопроектів про поводження з тваринами, викидами в атмосферу і «Смарагдової мережі». Але не тільки екологічні ініціативи розгляне уряд. Про що ще поговорять - з'ясовував Інформатор

Онлайн-реєстрація місця проживання (законопроект № 5463)

Паперовий документообіг хочуть скасувати - після прийняття законопроекту реєструвати місце проживання можна електронно. Це стосується як свого житла, так і тимчасового - гуртожитки, військові частини, медичні та соціальні установи. Нововведення спрощує бюрократичну процедуру і дозволяє вказати місце фактичного проживання, а не того, яке визначено за документами. Однак законний власник житла зможе скасувати реєстрацію сторонніх людей, і рішення суду йому для цього не знадобиться. Замовити послугу реєстрації можна на Єдиному державному веб-порталі електронних послуг.Такий формат може бути зручним і для жителів тимчасово окупованих територій, але за умови, що дані про них є в Єдиному державному демографічному реєстрі або в базі внутрішньо переміщених осіб. 

Також документ обмежує права батьків та інших опікунів розпоряджатися майном (зокрема і нерухомістю) дитини - таке буде можливо тільки після дозволу органів опіки. 

Хвилюватися про тих, хто не володіє достатньою комп'ютерною грамотністю, не варто: при бажанні змінити місце реєстрації можна безпосередньо в ЦНАП або в іншому відповідному закладі. Для того, щоб дізнатися місце реєстрації, органи держ. влади, підприємства та установи зможуть звернутися до відомчої інформаційної бази міграційної служби. Правда, питання про захист персональних даних залишається відкритим, адже статтю, яка регламентує заборону на розголошення, пропонують виключити із закону. 

Електронні публічні послуги (законопроект № 5495)

Проект закону дозволяє комунікувати громадянам України з органами влади онлайн. Як і в законопроекті про реєстрацію місця проживання, це позбавляє від паперової бюрократії. Електронна публічна послуга - це будь-яка послуга, яку можуть надати органи державної та місцевої влади, а також установи та підприємства, які знаходяться в їх підпорядкуванні. Її можна отримати онлайн. Якщо для цього потрібні документи, які є в системі, то запитуваний може не надсилати їх, а лише вказати більше про необхідну для нього послугу - представники влади самостійно зможуть знайти всі довідки. Якщо документів в системі немає, то користувач може прикріпити їх копії, засвідчені підписом. Або вказати всі відомості про них, а адресат сам запитує необхідні документи. Протягом трьох днів він повинен отримати відповідь про дійсність довідок, і якщо його немає, - надає послугу за замовчуванням, якщо немає інших способів перевірки даних. Якщо все ж послуга має на увазі паперовий варіант документів, їх відображення можна знайти на Єдиному веб-порталі електронних послуг - такий варіант можливий. За необхідності можна користуватися електронним підписом. Перелік електронних послуг і таких, які неможливо отримати без письмової заяви, визначить Кабінет Міністрів України.

 

Жорстоке поводження з тваринами (законопроект № 2351)

Якщо проект приймуть, то в законі пропишуть негласні норми поведінки, які знайомі кожному. Так, господарів собак зобов'яжуть вигулювати своїх вихованців на повідку, в нашийнику з ідентифікуючими відмітками і наморднику, якщо чотирилапі входять до Переліку небезпечних порід. Бездомних тварин стерилізуватимуть, вакцинуватимуть, розміщуватимуть у притулках або віддаватимуть громадським організаціям. Усипляння для регулювання їх чисельності забороняється. Евтаназію можна робити тільки якщо це припиняє страждання тварини, і іншого шляху немає. Під забороною виявиться:

  • використання в роботі вагітних, поранених, хворих тварин, піддавати їх ризику каліцтву або травмуванню;
  • насильницьке годування (зокрема і популярний метод вирощування гусей і качок для отримання фуа-гра);
  • розчленовування, зняття шкури ще до припинення серцебиття;
  • жебрацтво з тваринами;
  • залишати тварину в салоні авто за температури понад 20 градусів нижче за 5 градусів;
  • надавати фотопослуги з дикими тваринами (виключення: зоопарки, цирки і дельфінарії).

Місцевій владі передадуть відповідальність за заборону роботи мобільних зоопарків, цирків та виставок диких тварин. Також з 1 квітня до 15 червня у диких тварин період розмноження, тому в цей час заборонять влаштовувати феєрверки, підривні роботи, концерти, фестивалі та інші заходи, які служать джерелами гучного звуку. Якщо тварина живе в умовах, які є небезпечними для неї, уповноваженому органу слід забрати її. Людям, яких вже затримували за жорстоке поводження з тваринами, - заборонять їх заводити: за адміністративне порушення - протягом року, за кримінальне - 10 років. Якщо провину доведуть, потерпілого вихованця конфіскують. 

Екологічний контроль (законопроект № 3091)

Законопроект суттєво розширює функції екоконтролю. Тепер в його повноваженнях:

  • управляти розпорядженням надрами; 
  • контролювати використання морів, річок, океанів і інших водоймищ (зокрема і прибережної зони); 
  • досліджувати постраждалі земельні ділянки і надавати дозвіл на будівництво і експлуатацію об'єктів, які негативно впливають на землю;
  • контролювати ризики наслідків видобутку вугілля при використанні метану, розробок родовищ нафти і газу, аварій екологічного характеру;
  • зажадати затримання вантажів і суден, якщо вони порушують закон про охорону навколишнього середовища;
  • вести облік тварин і рослин (зокрема і червонокнижних), захист диких тварин (і вільних, і тих, які знаходяться в неволі);
  • контролювати дотримання правил полювання та риболовлі;
  • виконувати функції рибоохорони. 

Ініціатори законопроекту приділили особливу увагу проблемі неможливості перевіряти організації через зловживання своїм службовим становищем з боку керівників. Тому керівників підприємства хочуть зобов'язати безперешкодно пускати інспекторів екоконтролю та змінювати трудовий розпорядок під час перевірок. Також опускається і фінансовий бар'єр - відтепер орган екоконтролю зможе подавати до суду на організацію для призупинення її діяльності, якщо вона шкодить навколишньому середовищу, без судових зборів і отримати безкоштовний доступ до Державного земельного кадастру. Але є і кілька заборон: після прийняття закону з функцій екоконтролю зникне нагляд за рівнем радіації вантажів і транспорту, які переправляють через державний кордон. 

Не всі в Міністерстві захисту навколишнього середовища впевнені в законопроекті. Член Громадської ради Тетяна Лампика вважає його необхідним, але недопрацьованим. За її словами, в проекті є корупційна складова, і щоб її позбутися, потрібно підняти зарплату інспекторам. «Є корупційні ризики, що інспектор своїм рішенням буде зупиняти підприємство навіть вночі. Якщо всі ці речі будуть врегульовані таким чином, що інспектор буде нести повну адміністративну та кримінальну відповідальність, але також мати і високу зарплату, щоб не ризикувати робити корупційні дії, то в принципі все повинно вийти. Зарплата інспектора на сьогодні на руки 6,5 тисячі гривень. Без збільшення фонду заробітної плати інспектора, який повинен бути на рівні судді, наприклад. Це повинно бути не менше 50 тисяч гривень», - сказала Тетяна. Вона також звернула увагу, що ще не до кінця зрозуміло, як саме інспекція буде взаємодіяти з поліцією.

 

«Смарагдова мережа»(законопроект № 4461)

Це природоохоронна зона на території європейських країн - і Україна серед них. За даними Української природоохоронної групи, до спису входить 106 територій нашої країни,це близько 1,5 мільйона гектарів. У минулому році вони з'явилися на мапі Держгеокадастру,а тепер нардепи розробили законопроект. Він визначає уповноважений орган контролю і захисту «Смарагдової мережі», його функції, порядок формування територій та їх опис. Так, відповідальність за «Смарагдову мережу» хочуть покласти на державний орган у сфері охорони державної середовища і обласні держадміністрації, а також Київську та Севастопольську адміністрації. Уповноважений орган також веде облік і встановлює ліміт використання лісових ресурсів (другорядних матеріалів і побічних - заготівля сіна, випасання худоби, розміщення пасік, збір ягід і грибів) і оцінює вплив на «Смарагдову мережу». До слова, оцінка впливу враховується при прокладанні трубопроводів, автодоріг, ж / д переїздів, розробці гірничих підприємств, організації полювання, будівництві. Також орган веде облік і встановлює ліміт на використання лісових ресурсів (другорядних матеріалів і побічних - заготівлю сіна, випасання худоби, розміщення пасік, збір ягід і грибів). 

Землями «Смарагдової мережі» користуватися можна, але для того, щоб отримати її у власність, слід узгодити проект з обласною держадміністрацією. Але є ряд зобов'язань.

Так, за умовами законопроекту, користувачів землею зобов'яжуть пускати на територію «Смарагдової мережі" уповноважені органи для моніторингу, охорони та захисту флори і фауни, і самим зробити все для збереження їх. Документ забороняє видобувати корисні копалини і торф на глибині до двох метрів на території "Смарагдової мережі». Якщо підприємствам, організаціям і громадянам доведеться обмежити діяльність через те, що вони перебувають на охоронюваній зоні, фонди охорони навколишнього середовища відшкодують витрати.

І невеличкий відступ: за відвідування територій природно-заповідного фонду адміністрації, в підпорядкуванні яких вони перебували, зможуть встановлювати плату і категорії людей, які звільняються від неї. Зараз розмір плати повинні погоджувати з центральним органом виконавчої влади. 

 

Контроль за викидами через промисловість (законопроект № 4167)

Центральне місце займає інтегрований дозвіл - без нього експлуатацію установок хочуть заборонити. А ще документ дозволяє спалювати побутові відходи в передбачених для цього місцях і може замінити дозвіл на викиди забруднюючих речовин. Повноваженням видавати його хочуть наділити орган виконавчої влади в сфері охорони навколишнього середовища. Але для того, щоб його отримати, потрібно довести, що підприємство готове до роботи. У заяві слід вказати, крім усього іншого, оцінку впливу на навколишнє середовище, види і обсяги викидів, заходи щодо запобігання та утилізації відходів, альтернативи технологіям. Рішення про видачу дозволу прийматимуть після громадського обговорення. Таким чином і держава, і громадськість зможуть стежити за забрудненням атмосфери від певного заводу. 

Уповноваженому органу передали права заверджувати найкращі доступні технології та методи керування, правила технічної експлуатації установок, розроблені на основі актів Європейського Союзу. Вони стануть причиною для пом'якшення гранично допустимих викидів (до слова, їх теж встановлює центральний орган в сфері охорони навколишнього середовища). Пільга можлива і в тому випадку, якщо досягнення гранично допустимих викидів надто дороге і недоцільне для виробництва і навколишнього середовища за низкою причин. 

 

Збереження лісів (законопроект № 5650)

Ухвалення законопроекту дозволить розширити можливості для лісорозведення - це буде доступно на всіх землях, крім степів. Уточнюється періодичність лісовпорядкування - це картографування, перерахунок лісу, визначення його стану і обсягу робіт з відновлення та інше. Так, на території понад 100 га будуть проводити лісовпорядкування раз в 10 років, менше 100 га - раз у 20 років, але без упорядкування мисливських угідь, науково-дослідних робіт, програм захисту, охорони і відновлення лісів. Для відвідування навіть приватного лісу дозвіл власника не знадобиться. Проте встановлюється ліміт використання лісових ресурсів на площі понад 100 га на заготівлю сіна, випасання худоби, розміщення пасік, збір ягід і грибів, смоли і кори. Менше 100 га обмеження може запрваджувати тільки власник. Використовувати лісове господарство та змінювати цільове призначення земель, вкритих лісами, для розміщення житла, соціально-культурних об'єктів, видобутку корисних копалин, нафти і газу забороняють. За рахунок фонду охорони навколишнього середовища можна буде викупити приватні ділянки для ведення лісового господарства або створення заповідників.

 

Викиди в атмосферу (законопроект № 5339)

Наразі для отримання дозволу на викиди суб'єктам господарювання потрібно звернутися до переліку установ та організацій - у них є право розробки документації, щоб обґрунтувати обсяги викидів для підприємств. Перелік в свою чергу складає центральний орган в сфері охорони навколишнього території. Після прийняття законопроекту посередників у вигляді переліку організацій приберуть, і за дозволом можна буде звертатися до органу в сфері охорони навколишнього середовища. Щорічно суб'єкт господарювання повинен буде подавати звіт про дотримання гранично допустимих обсягів викидів. У разі необхідності їх скорочення терміни зазначаються у дозволі, вони не повинні перевищувати 10 років з дня затвердження заходів і продовжуватися. Такий крок ініціатори пояснюють практикою, коли керуючі підприємствами не виконують природоохоронні заходів, а звертаються за дозволами на викиди і перенесенням термінів. До слова, документом встановили процедуру його отримання. Як і у випадку з інтегрованим, суб'єкту потрібно вказати обсяги викидів, оцінку впливу на навколишнє середовище (якщо вона негативна, то можуть і відмовити). 

Незаконний видобуток корисних копалин (законопроект № 3576)

Планують підняти штрафи за незаконний видобуток корисних копалин і порушення правил охорони надр - від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів (зараз - від 300 до 600 мінімумів) або обмеження / позбавлення волі до двох років.

Те ж злочин, але:

  • за попередньою змовою;
  • на території заповідника;
  • раніше судимого за подібне порушення;
  • при використанні службового становища.

У таких випадках буде загрожувати покарання від 3 до 6 років позбавлення волі (зараз по цій частині можуть посадити на 2-5 років, але за порушення на території заповідника або за повторний злочин). Помітно зріс штраф за порушення права державної власності на надра - за самовільне користування можуть стягувати від 100 до 200 неоподатковуваних податком мінімумів. Якщо мова йде про посадових осіб, то в такому випадку їм доведеться сплатити від 200 до 500 мінімумів. Наразі пересічного українця, який порушив цю статтю, оштрафують на суму від 10 до 30 мінімумів, а чиновника - від 30 до 100 мінімумів. 

 

Аварії і об'єкти підвищеної небезпеки (законопроект № 4407)

Розробили три класи небезпеки, причому останній - наймасштабніший, адже він загрожує безпеці населення України. Визначили періодичність планових перевірок держконтролем: на об'єктах підвищеної небезпеки 1 класу - як мінімум раз на рік, 2 класу - раз у 2 роки. Уточнили терміни подачі звітів про заходи безпеки для об'єктів 1 і 2 класу. Після їх отримання слідом йде перевірка. Якщо є якісь недоліки, їх треба виправити протягом 10 днів. Якщо цього не відбувається, центральний або територіальний орган не видає сертифікат про прийняття в експлуатацію об'єкта. План локалізації і ліквідації аварій хочуть переглядати кожні три роки (а зараз - кожні 5 років). Від місцевої влади зажадають план реагування на ПП за межами об'єкта 1 класу, наслідки яких можуть вийти за його межі. Справа в тому, що підприємство не завжди може забезпечити там захист. 

Приватизація та Фонд державного майна (законопроект № 4572

На думку нардепів, закони вже показали спрощення процедури приватизації, і зупинятися на цьому вони не хочуть. Правки, які сьогодні розглянуть, вже обговорювалися  минулого року. Перш за все, вони заверджують структуру Правління Фондом - до складу увійдуть Глава Фонду держмайна, перший заступник і заступники голови. Продавати великі об'єкти хочуть на електронних майданчиках - таким чином зменшуються корупційні ризики, а викуп відбудеться за ринковою ціною, яка визначається в ході аукціону. До держбюджету від приватизації переходить 88% від великих об'єктів і 67% - малих. Поповниться і скарбниця «на місцях» - до місцевого бюджету зараховується 10% від продажу об'єктів малої приватизації, за адресою реєстрації. До переліку потрапляють і ті, у яких заборгованість перевищує 50% балансової вартості активів. В ході приватизації державні підприємства можуть стати не тільки акціонерними товариствами, але і товариствами з обмеженою відповідальністю за умови, якщо частка держави в статутному капіталі становить 100%. 

Однак в законопроекті є кілька моментів, які зачепили «бюджетників».Якщо зараз людей з інвалідністю внаслідок війни звільнили від сплати аренды нежитлового приміщення, то цим законопроектом їм хочуть надати її на пільгових умовах. Те ж саме і про будинки, приміщення, обладнанні для ветеранських організацій. Серед прогнозів дії закону - підвищення ефективності управління держмайном, поліпшення інвестицій і зростання довіри до приватизаційних органів. Але поки не дуже зрозуміло, яке відношення до цього мають пільги ветеранів.

Резонансні правки у Державному бюджеті (законопроект № 5551-2 )

Законопроект передбачає виділення з державного бюджету субвенції на ремонт, реставрацію та консервацію пам'яток культурної спадщини в розмірі 1 млрд грн.

Документ став популярним за рахунок правок до мовного закону. Занепокоєння про це висловив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на Facebook: «... звертаю Вашу увагу на те, що пропозиції і поправки № 13, 14, 16 і 17 до законопроекту № 5551-2, якими зокрема пропонується вивести сферу телебачення і радіомовлення з-під дії мовного закону, скасувати штрафи за порушення закону, скасувати іспити для державних службовців і повернути російську мову в освіту, за своїм змістом суперечать Конституції України та позиції Конституційного Суду, можуть поставити під загрозу використання державної мови у відповідних сферах суспільного життя і призвести до порушення прав громадян на отримання інформації державною мовою», - звернувся Кремінь до Голови Верховної Ради Дмитру Разумкова. На це відреагували і інші депутати. Через деякий час «камінь спотикання» був усунутий і обговорювані правки скасували. Разом з тим в законопроекті нардепи вказали додаткові джерела формування спеціального фонду - ПДВ і добровольчі внески на ввезення розмитнених авто і машин неекологічного і російського виробництва. За рахунок цього ініціатори змін пропонують профінансувати вакцинацію профілактику COVID-19. Також вони хочуть збільшити витрати на вибори народних депутатів України та субвенцію на проведення виборів депутатів місцевих рад.

Софія Єлагіна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.