Змушені діяти трохи незаконно: на Закарпатті співробітники ТЦК підвезли чоловіка до кордону, щоб мати змогу його мобілізувати

Читать на русском

Чоловік, якого мобілізували до лав ЗСУ просто з потяга на Закарпатті, розповів про нові методи роботи місцевих ТЦК і СП - вони нібито спеціально створюють ситуацію, за якої людина опиняється на кордоні та не може зв'язатись з рідними

Читать на русском
Перегини ТЦК з мобілізаційними заходами у Закарпатті
На типові світлини із затримки "ухилянтів" на кордоні, ймовірно, потрапляють не лише ухилянти, а й випадкові люди - про це свідчить історія Андрія Козюри

Чоловік, якого мобілізували до лав ЗСУ просто з потяга на Закарпатті, розповів про нові методи роботи місцевих ТЦК і СП - вони нібито спеціально створюють ситуацію, за якої людина опиняється на кордоні та не може зв'язатись з рідними

Історія, яку розповідає Інформатор, трапилася днями на Закарпатті зі звичайним українцем, що приїхав до Карпат з товаришем із намірами пройти пішим туристичним маршрутом. Щойно він зійшов з потяга, в плани втрутився місцевий ТЦК: чоловіка затримали через те, що він, нібито, знаходився у розшуку. Через дві доби він вже їхав у якості новобранця до учбової частини ЗСУ. Але справжнім відкриттям є методи роботи місцевих ТЦК: щоб "довести" провину чоловіка, його... навмисне підвезли до найближчого кордону, аби затримати в якості ухилянта.

"Раптом виявилося, що я у розшуку"

Як розповів Інформатору Андрій Козюра, будучи людиною активною та ентузіастом піших прогулянок, він вирішив, щойно сніг у горах зійде настільки, щоб можна було ходити стежками, вирушити на ранню весняну прогулянку. 23 березня о 08:00 ранку він зійшов з потягу у закарпатському Воловці і сів до маршрутки, щоб поїхати до села Ізки неподалік. Аж тоді помітив, що до транспорту прямують декілька співробітників ТЦК.

"До мене підійшли четверо, почали розмовляти: одразу дуже агресивно, з криками, настійливо вимагаючи документи. Викликали наряд поліції - і я показав їм свої папери. Тут раптом виявилося, що я у розшуку в якогось із ТЦК", - розповідає Андрій Козюра.

Затриманого разом з його товаришем, якого теж схопили та закували у кайданки, доправили до місцевого відділку поліції. Там склали протокол про затримання за ст.210 (порушення військовозобов'язаним правил військового обліку, штраф від 510 до 850 грн). Для його товариша історія закінчилася саме там: він не значився у базах та відмовлявся підписувати будь-які документи. Але щойно випустили Козюру, знову підійшли працівники ТЦК.

"Щойно я вийшов за двері - скрутили, вирвали з рук телефона, заштовхали до автівки. Доправили до Воловецького ТЦК. Там я спілкувався з якимись незрозумілими для мене людьми - пропонували щось підписати, але я відмовився. За три години мене знову заштовхали до авта - старенького Mitsubishi Pajero - і відвезли до Мукачева", - веде далі Андрій Козюра.

У районному ТЦК його зустрів співробітник на ім'я Антон. Знову запропонував підписувати документи, сфотографував. Після цього Козюру візвезли до лікарні, зробити флюорографію. Чоловік каже: весь час поряд із ним знаходилися двоє військових, чатували, "наче за злочинцем". Після двогодинних вмовлянь та погроз, зрозумівши, що їхній "підопічний" не збирається проходити процедуру, військові всадовили його до авта і повезли назад до ТЦК. Тут і починається найцікавіше.

Операція "Імпровізація"

"Прийшов той самий Антон, сказав: мовляв, про тебе подзвонили, сказали, треба випускати. Ми тут усі приносимо вибачення, зараз тебе підвеземо у зворотному напрямку - я тоді не зрозумів, що відбувається: думаю, що це в них вже заготовлена "схема" з імпровізацією", - каже чоловік Інформатору.

За слова Козюри, його знову всадовили у авто, цього разу - цивільний седан "Audi" на червоних європейських номерних знаках. Півгодини кудись везли (надворі було вже темно), після чого Антон з кимось коротко поговорив телефоном, для чого чомусь виходив з автомобіля. Тоді знову зупинився, відкрив Андрієві двері і вказав напрямок - мовляв, іди, там кав'ярня.

"Я зробив 5-6 кроків, спробував увімкнути телефона і побачив, що він повністю "обнулений" - немає сім-карт, пам'ять стерта. Зрозумів: таким чином у ТЦК видалили небажані відео спілкування із власними співробітниками - а в мене саме був такий запис. А тоді до мене підбігли два "козака" у цивільному, схопили і стали розпитувати: хто я, звідки, навіщо", - каже Андрій Козюра.

Виявилося, що обидва - перевдягнуті співробітники Держприкордонслужби. Чоловік припускає, що саме з ними вів діалог "Антон" з Мукачівського ТЦК - тобто, він просто передав його з рук в руки прикордонникам. Та важливо, де саме це відбулося: обидва одразу ж пояснили Андрієві, що його затримано у 800 метрах від державного кордону. Саме туди його підвезли співробітники ТЦК - щоб він вже напевно не зміг відкараскатись від уявних "злочинів проти системи".

"Десь за 10 хвилин з лісу вийшли інші п'ять чи шість прикордонників. Мене сфотографували, зробили фото, вдягнувши жилета: я стою із обличчям долі, поряд собака - типове фото "ухилянта" зі зведення Держприкордонслужби. А тоді забрали до камери, де протримали до ранку", - розповів Андрій.

"Змушені діяти трошки незаконно, аби русня не прийшла"

Пригоди тривали загалом ще понад добу: поліція знову затримала чоловіка і разом з іншими такими ж затриманими доправила до Ужгорода - там, у колишньому Центрі занятості, знаходиться чи не найбільший ТЦК СП регіону. Андрій Козюра відмовлявся підписувати будь-які папери, стверджуючи, що не порушував законів, а є звичайним громадянином, якого тримають проти його волі.
Особливого ефекту це, треба зазначити, не дало - його просто помістили до інших затриманих, виписали "чистенькі" військово-облікові документи та розпорядження про мобілізацію до лав Збройних сил - ймовірно, порушивши при цьому законодавство, адже чоловік знаходився за межами свого регіону. Буквально силоміць, як каже Андрій, змусили пройти пройти військово-лікарську комісію, та за півдоби без будь-яких пояснень відправили до Рівненської області, де знаходиться його навчальна частина.

"Паспорт мені віддали, вже перед тим, як підписувати військовий квиток. Я його бачив півсекунди - там вже все було готово, розписане, "запаковане". А у голові - фраза, яку мені сказав один зі співробітників Ужгородського ТЦК: "ми змушені діяти трошки незаконно, щоб до нас русня не прийшла", - розповів Козюра Інформатору.

Офіційно: ухилянти вибілюють себе за допомогою образа "жертви"

У п'ятницю, 29 березня, Закарпатський ОТЦК та СП прокоментував випадок з Андрієм Козюрою, на своїй сторінці у Facebook. Редакція Інформатора подає цей коментар повністю:

"Мережею інтернет шириться інформація щодо ніби неправомірних дій представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по відношенню до громадянина Козюри Андрія.

Повідомляємо, що 24.03.2024 року до Ужгородського РТЦК та СП співробітниками Національної поліції був доставлений затриманий нарядом Державної прикордонної служби України громадянин Козюра Андрій Геннадійович, 1992 р.н., мешканець н.п. Пологи-Вергуни Переяслав-Хмельницького району Київської області. Громадянин пройшов військово-лікарську комісію при Ужгородському РТЦК та СП та був визнаний комісією придатним до військової служби.

Наголошуємо, що останнім часом почастішали випадки, коли особи, які ухиляються від свого конституційного обов’язку захисту держави, використовують ЗМІ та соціальні мережі для поширення неправдивої інформації щодо діяльності службовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. І все це з єдиною метою - вибілити себе в очах суспільства за допомогою образа "жертви".

Закликаємо представників засобів масової інформації критично ставатися до заяв громадян, які намагаються маніпулятивними заявами виправдати своє небажання захищати Батьківщину".

І все ж, вони тікають: кого ловлять біля кордону з європейськими країнами і скільки вони платять

Нагадаємо, історії з ухилянтами на кордоні все ж не є рідкістю - так, напочатку лютого у ДПСУ розповіли про одного громадянина, який наполегливо штурмував кордон України з однією із європейських країн - загалом його ловили біля кордону 4 рази. Зазначається, що для того, щоб втекти з країни останнього разу, чоловік із товаришами скористався інтернет-послугами. За “допомогу” у переправленні в іншу країну вони заплатили 3,5 тисячі доларів.

Також ми писали про затримання поблизу кордону чоловіка, який намагався нелегально втекти в Угорщину. Чоловік планував переплести річку Тису на гумовому матраці. Крім того, з собою він взяв гідрокостюм. Він також користався послугами "перевізників" - поки організатори перевіряли місцевість на наявність охоронців кордону, “клієнт” чекав їх в автомобілі. За всі “послуги” щодо втечі з країни ухилянт заплатив 4 тисячі доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.