ЗМІ повідомили, що під тиском США Україна почала думати про мобілізацію 18-річних: що кажуть у Раді

Хоча молоді чоловіки історично були основою більшості армій світу, питання про те, хто повинен служити в бою, викликає глибокі розбіжності в українському суспільстві

Мобілізація в Україні, 18-річні бійці, війна в Україні
США наполягають на призові 18-річних, а Україна хоче зберегти молодь

Протягом майже трьох років війни Україна принципово уникає призову 18-річних громадян на відміну від більшості армії світу. Позиція Києва бентежить багатьох союзників України, зокрема й США. Видання The Washington Post написало, що нібито під тиском Вашингтона в Україні замислюються про призов 18-річних або можливий компроміс - зниження призовного віку до 20 років. У Раді вже відреагували. 

Коментуючи тиск партнерів у питанні зниження віку мобілізації до 18 років, журналісти WP зауважують, що про майбутню допомогу з Вашингтона наразі невідомо. А офіційні особи США попередили, що дефіцит персоналу в Україні зараз є, мабуть, більш критичним, ніж дефіцит зброї

"Навіть з грошима, навіть з боєприпасами, на передовій повинні бути люди, щоб впоратися з російською агресією", — сказав держсекретар Ентоні Блінкен журналістам у Брюсселі минулого тижня.

Але навіть з огляду на те, що Україна перебуває у складній ситуації на полі бою, багато з найзапекліших прихильників армії проти початку призову до ЗСУ у віці 18 років. Вони кажуть, що українську молодь слід захищати найбільше, оскільки вона вважається майбутнім країни і вільна від десятиліття російського впливу.

Хоча молоді чоловіки історично були основою більшості армій, питання про те, хто повинен служити в бою, викликає глибокі розбіжності в українському суспільстві. Мобілізація непопулярна, і адміністрація Зеленського заявила, що подальше зниження віку мобілізації — зараз він становить 25 років, що є застарілим порівняно з іншими країнами — не має сенсу, коли не вистачає зброї, щоб екіпірувати солдатів, які вже перебувають на полі бою.

Незрозуміло, чи залишаться дебати щодо зниження віку мобілізації до 18 років каменем спотикання між Києвом і Вашингтоном після інавгурації новообраного президента Дональда Трампа наступного місяця. Він пообіцяв сприяти швидкому припиненню бойових дій, але українці стурбовані тим, що їх змусять піти на територіальні поступки.

"Українці характеризують вторгнення Росії як геноцид, який уже вбив надто багато їхніх найсвітліших і найпатріотичніших людей на передовій. Деякі впливові активісти заявляли, що в Україні варто скоріше розпочати призов жінок, ніж знижувати призовний вік", — пише видання.

Генерал Валерій Залужний, колишній головнокомандувач України, який закликав Зеленського мобілізувати більше військ, є одним із тих, хто виступає проти призову 18-річних. За ними - майбутнє нашої держави. 

"Нам потрібно, щоб Україна існувала через 20-30 років. Це майбутнє за ними — тими, кому зараз 18. Це зовсім інше покоління, яке врятує цю країну", – сказав Залужний.

Чоловіки віком від 18 до 25 років все ще можуть добровольцями служити в українській армії, але кількість завербованих по всій країні відстає через розпал війни. Більшість чоловіків, які хотіли стати добровольцями, вже це зробили.

Існують також потенційні довгострокові демографічні міркування: люди до 30 років є частиною найменшого покоління України за всю її сучасну історію. Українські чиновники зазначають, що чоловіки віком 25 років і старше мають більше шансів мати принаймні одну дитину, ніж ті, кому до 25 років.

Заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Олександр Гладун каже, що народжуваність у країні почала падати після розпаду Радянського Союзу у 1991 році, коли країна зіткнулася з економічними труднощами. Найнижчий рівень народжуваності був зафіксований у 2001 році, сказав він, додавши, що українське військове керівництво звернулося до інституту за оцінкою два роки тому.

"Зараз в Україні найскладніша ситуація, але її потрібно пережити і боротися. Ми живемо в новій реальності, в тому числі демографічній", - сказав Гладун.

Видання також заявляє, що українські законодавці закликали до інших компромісів. Нібито йдеться про зниження призовного віку до 20 років замість 18.

Зниження віку призову не буде

У Раді вже прокоментували заяви ЗМІ про нібито можливе зниження мобілізаційного віку. Член комітету ВР з питань національної безпеки Федір Веніславський заявив, що це питання не розглядається

"Жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 чи до 20 років - ні в парламенті загалом, ні в профільному комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки зокрема - не розглядається", - заявив він у коментарі РБК-Україна.

Веніславський зазначив, що так само не розглядаються жодні ідеї щодо примусової мобілізації жінок, які є військовозобов’язаними або стануть ними після добровільного проходження базової військової служби.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube