Вікторію Рощину тримали в СІЗО №2 міста Таганрог. Правозахисники заявляють про тортури і насильство з боку росіян
Журналістка Вікторія Рощина, про загибель якої стало відомо вчора, 10 жовтня, перед смертю знаходилась у СІЗО №2 міста Таганрога. Колишні військовополонені заявляють про систематичні катування та знущання в ізоляторі. За даними Медійної ініціативі за права людини, військовополонених катують електричним струмом та гумовими кийками.
Правозахисниця Тетяна Катриченко заявила на своїй сторінці у Facebook, що журналістку тримали у двох місцях: виправній колонії №77 у Бердянську та СІЗО №2 м. Таганрог Ростовської області. Обидва місця з перших місяців повномасштабного вторгнення росіяни використовують для утримання як українських військових, так і цивільних, зокрема, жінок.
На новину про загибель Рощиної у полоні відреагувала посол США в Україні Бріджит Брінк. Вона "глибоко стурбована" смертю журналістки і заявила, що ув'язнення та викрадення журналістів є нападом на свободу слова, і Росія має бути притягнута до відповідальності.
"Глибоко стурбована смертю української журналістки Вікторії Рощиної під час перебування в російському полоні. Її трагічна смерть підкреслює триваючі викрадення та ув'язнення журналістів Росією, що є явним нападом на вільні медіа та правду. Росія буде притягнута до відповідальності", - заявила Бріджит Брінк у соц. мережі X.
Євросоюз також вимагає незалежного розслідування. У заяві прессекретаря Зовнішньої дипломатичної служби ЄС йдеться, що Європейський Союз приголомшений повідомленнями про смерть журналістки під час незаконного свавільного затримання Росією, і додали, що доля Вікторії - це трагічне нагадування про тисячі людей, затриманих на окупованих територіях України та у Росії.
"ЄС нажаханий звістками про смерть української журналістки-фрілансерки Вікторії Рощиної, яку свавільно й незаконно утримувала Росія. Наші думки з її родиною, друзями й колегами", - йдеться у повідомленні.
Саме у СІЗО №2 м. Таганрогу росіяни почали відправляти захисників Маріуполя з квітня 2022 року. На правах анонімності задля власної безпеки, колишній військовополонений розповідає Медійній ініціативі за права людини, що росіяни використовували гумові кийки, дерев`яні молотки та електрошокери для вчинення тортур над полоненими. Також зазначає, що людей примушували підписуватись і зізнаватись у злочинах, які не вчиняли.
“Зі мною у камері сидів чоловік. Його щодня водили на допити. Абхази сказали, що битимуть, поки він не підпише зізнання. Топили його у воді, кидали ганчірку на обличчя і заливали водою. В результаті він все підписав”, - розповідає звільнений військовополонений у інтерв`ю МІПЛ.
Інший військовополонений згадує, що весь час чули постійні крики, та повертаючись в камеру, люди не могли стояти на ногах і заходили майже без свідомості. Після смерті двох бранців у вересні 2022 року, у слідчому ізоляторі №2 змінили керівництво. Однак насилля не припинилось: росіяни стали запрошувати медиків на час допитів, щоб ті давали пігулки, у випадку якщо полоненим стане зле.
Росіяни не тільки катують військовополонених, порушуючи Женевські конвенції, а і влаштовують теракти. Нагадаємо, у липні 2022 року російські загарбники влаштували вибух у колонії на території тимчасово окупованої Оленівки, де знаходилися українські військовополонені. Зокрема, серед них були захисники "Азовсталі". За даними російських пропагандистів, там загинуло понад 50 українських військових. Однією з головних версій наразі є закладений вибуховий пристрій. Водночас відбувалися постріли із "Граду", щоб заглушити вибухи. Про це йдеться в розслідуванні агентства Associated Press, що спирається на неопубліковану доповідь ООН та свідчення очевидців.
Також незажна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні знайшла нові докази катувань Росією українських цивільних та військовополонених на окупованих територіях України та в Росії. Нові докази "підтверджують попередній висновок Комісії про те, що катування, вчинені російською владою, були широко поширені".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.