"Життєво необхідні" барабани і овочерізки: що закупили для київських укриттів і хто за це відповідальний

Читать на русском

Суспільство обурилося через витрачені мільйони гривень на непотрібне під час повітряних тривог обладнання, місцева влада вже веде перевірки.

Читать на русском
Укриття
У Дніпровському районі стався скандал через дивні закупівлі

Суспільство обурилося через витрачені мільйони гривень на непотрібне під час повітряних тривог обладнання, місцева влада вже веде перевірки.

Днями стався скандал довкола забезпечення шкільних укриттів у Дніпровському районі Києва. Виявилося, що освітяни з районної держадміністрації витратили мільйони гривень бюджетних коштів на сковорідки, кухонні комбайни і навіть музичні інструменти, які, за задумом посадовців, необхідні столичним дітям в укриттях під час повітряних тривог.

Інформатор розібрався, що незвичного закупили для укриттів і хто за це несе відповідальність.

Сковорідки та кухонні комбайни на 2,7 мільйона

У грудні 2022 року Управління освіти Дніпровської РДА оголосило тендер на закупівлю 12 "комплектів обладнання для обробки продуктів харчування в укриттях" на понад 1,5 млн грн. Тоді ж товари і були закуплені. Зокрема, мова йде про овочерізки Robot Coupe CL50. Ця модель укомплектована:

  • дисками-слайсерами 1 мм, 2 мм, 4 мм;
  • диском-терткою 2 мм;
  • диском для нарізки соломкою 2.5x2.5 мм;
  • комплектом для нарізки кубиками 10x10x10 мм;
  • диском картопля-фрі 10х10 мм;
  • комплектом для очистки решіток для нарізки кубиків 5, 8 і 10 мм;
  • набором для картопляного пюре 2 мм;
  • двошаровим тримачем для решіток, чистячим інструментом, воронкою для загрузки.

Вартість одного такого девайсу обійшлася освітянам в 131 958 грн, а вся закупівля в 1 583 496 грн.

Овочерізка

У листопаді 2022 року для Мистецького ліцею "Зміна", що також у Дніпровському районі столиці, закупили "технологічне обладнання в укриття закладу освіти" у кількості 2 штук. Мова йде про багатофункціональні сковороди iVario Pro 2-S з сенсорним LED дисплеєм та USB портом для завантаження рецептів. Вартість одного девайсу становить 725 700 грн, тож вся закупівля обійшлась ліцею в 1,2 млн грн.

Сковорода багатофункціональна Rational iVario Pro 2-S (WY9ENRA.0002427)  купити зі складу в Києві обладнання для ресторанів та кафе

Відомо, що обидва тендери виграла компанія ТОВ "Торговий дім "С-Проф", що зареєстрована у Львівській області.

Головний бухгалтер навчального закладу Наталія Ломакіна, яка значиться замовником тендеру, у коментарях ЗМІ була здивована тим, чому ця закупівля викликає питання.

"Обладнання призначене для готування, щоб годувати дітей, поки вони перебувають у сховищі. Ці девайси гарної якості й не зламаються за місяць-другий. І взагалі — ніхто не запропонував аналог цієї сковорідки за меншу суму. Якби була можливість купити її за 100 тис. грн, ми купили б, але такої пропозиції не надходило. Де всі ці люди, які нас сьогодні критикують, були під час проведення тендеру?", — сказала Ломакіна у коментарі Фокусу.

Барабани-антистрес

Управління освіти Дніпровської РДА у квітні 2023 року оголосило тендер і вже закупило "Музичні інструменти для психологічного розвантаження дітей в укриттях під час повітряних тривог". Мова йде про 306 шкіряних барабанів різного розміру та 153 комплекти молоточків для барабанів загальною вартістю 882 262 грн.

Барабани майже за 1 млн грн: у Києві закупили нові речі для бомбосховища

Переможцем тендеру була оголошена фізична особа-підприємець Патрікей Роман Олексійович. Зазначимо, що ще у 2020 році у цього ж підприємця управління освіти закупило 87 комплектів молоточків для барабанів за 646 410 грн.

Перевірка витрат на укриття

13 червня відбулося перше засідання тимчасової контрольної комісії з перевірки використання бюджетних коштів для облаштування укриттів та перевірки делегованих повноважень РДА у Києві, яку очолив місцевий депутат Леонід Ємець, голова комісії Київради з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції. Він у своєму Facebook звернув увагу на випадки закупівель сковорідки, комбайнів і барабанів для укриттів в закладах освіти.

"Коли ми знайшли тендер на закупівлю в укриття електричних овочерізок за 130 тсяч грн штука, я думав більше мене нічого не здивує... Сковорідка — здатна на одній площині на різних температурах готувати за запрограмованими рецептами самі вишукані делікатеси, реально потрібна в укритті 2022 року? І це ми так по верхам, просто глянули "прозоро"... Якщо ви думаєте, що сковорідка за 720 тисяч це межа, то як вам 300 шкіряних барабанів в укриття!? Все інше з укриттями вже супер ок!?", - писав депутат у соцмережі.

За словами Ємця, комісія вже направила ряд листів про отримання інформації щодо закупівель від департаментів, районних держадміністрацій. При цьому депутат наголошує, що подібні випадки у подальшому можуть зустрітися і в інших районах Києва.

"Мені дуже хочеться помилятися, але, гадаю, Дніпровський район у цьому плані не унікальний", - зазначив він у коментарі виданню Фокус.

Хто відповідальний?

У всіх тендерах, окрім того, що стосується закупівлі високотехнологічних сковорідок, зазначено, що їх розмістила Дроздова Ольга Юріївна. На сайті Управління освіти Дніпровського району м. Києва вона зазначена як начальниця Адміністративно-господарчого відділу управління. Інформатор намагався звʼязатися з Ольгою Дроздовою за номерами телефонів, зазначеними на сайті, однак безрезультатно. В управлінні повідомили, що її немає на робочому місці. Телефон самої посадовиці був вимкнений.

Також відомо, що Дніпровську районну держадміністрацію в м. Києві очолює тимчасово виконуючий обовʼязки Бабій Павло Миколайович. Він був призначений на цю посаду указом президента України Володимира Зеленського від 27 січня 2022 року. Звʼязатися з приймальнею посадовця також не вдалось.

За даними КМДА, у 2022-2023 рр. з міського бюджету на облаштування укриттів виділено 1,2 млрд гривень. Правоохоронці розслідують можливе розкрадання грошей, повідомляла Київська міська прокуратура.

Український історик і політолог, доцент кафедри політології, соціології та гуманітарних наук Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля Денис Прошин висловив думку, що такими закупівлями Україна продовжує демонструвати Заходу складну ситуацію з корупцією в державі.

"Щодо барабанів. У французькому шпигунському серіалі "Бюро легенд" (четвертий сезон) паризька спецслужба губиться у здогадах, хто злив важливу інформацію про операцію, яка проходить в Україні. Першим варіантом ідуть самі українці. "Корупція. Це ж Україна". Ось таке кіно Європа дивилася роками. І таке кіно ми продовжуємо показувати їй. Як пишуть у новинах, "шоу було продовжено на новий сезон". Не треба дивуватися з того, що у нас "там" чимало ворогів і, так би мовити, агентів контрвпливу на кшталт усіляких такерів карлсонів і марін льо пен. Це не лише російська годівниця. Це ще й українські сковорідки із овочерізками", - пише науковець.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.     

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.