Заборона на торгівлю металом та предметами розкоші: які нові санкції запровадив ЄС проти Росії

Читать на русском

Російській економіці з кожним днем складніше дихати

Читать на русском
Заборона на торгівлю металом та предметами розкоші: які нові санкції запровадив ЄС проти Росії

Російській економіці з кожним днем складніше дихати

Країни Євросоюзу погодили четвертий пакет санкцій проти Росії, які включають торгові обмеження на залізо та сталь, а також заборону на ввезення до РФ товарів розкоші.

Інформатор вирішив розібратися, чому до пакету увійшли саме ці обмеження та як це позначиться на ході війни та відновленні України.

На що накладено санкції?

Як повідомляє сайт Єврокомісії, ці санкції ще більше посилять економічний тиск на Кремль та послаблять його спроможність фінансувати вторгнення в Україну.

Проти Росії запровадили такі санкції:

  • Повна заборона будь-яких операцій з окремими держпідприємствами військово-промислового комплексу РФ; 
  • Заборона імпорту металургійної продукції, що скоротить експортні доходи приблизно на $3,3 млрд; 
  • Заборона нових інвестицій в енергетичний сектор Росії, крім цивільної ядерної енергетики та імпорту " певних енергетичних продуктів " до Євросоюзу; 
  • Заборона експорту товарів розкоші, таких як дорогі автомобілі та ювелірні вироби; 
  • Розширено перелік фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції. Туди потрапили російські олігархи, пропагандисти та компанії, що підтримують вторгнення в Україну; 
  • Заборона рейтинговим агентствам ЄС надавати будь-які рейтинги в Росії, що суттєво обмежить доступ до фінансового ринку ЄС.

Чому запроваджують четвертий пакет санкцій?

Достатня кількість потужних санкцій вже запроваджена, але Європа шукає подальших шляхів зменшення військового потенціалу Росії, схиляння російських політичних еліт до компромісу, упевнений політолог Віктор Пащенко. Він перераховує основні їх напрями:

  1. Санкції, створені задля підрив військової інфраструктури Росії. РФ інтенсивно витрачає свої ресурси і щоб відновити ракетний потенціал та іншу техніку їм необхідні складові та комплектуючі. Самостійно вони цього зробити не можуть. Без цього відновлення військового потенціалу до стану, який ми бачили 2-3 тижні тому, і Росії у її нинішньому стані триватиме кілька десятиліть. 
  2. Вибивання економічного фундаменту. Насамперед, це стосується нафти. З одного боку, було заборонено її продаж. А з іншого боку, країни Заходу хочуть підірвати сам видобуток нафти. Те викопне паливо, яке було порівняно просто видобути, викачали ще за часів СРСР. Зараз нафтовидобуток – складний технологічний процес, неможливий без західних технологій. Постає питання, що раніше закінчиться: попит на російську нафту, яку ніхто не хоче купувати, або можливості видобувати цю нафту. Про те, як Україна та Європа обійдуться без російської нафти, Інформатор писав тут.
  3. Росію намагаються позбавити фінансових ресурсів. Заборона надавати кредитний рейтинг означає, що російським підприємствам буде важко отримати доступ до кредитних ресурсів. Вони зможуть їх отримувати лише під великі відсотки.

“Це серйозні та важливі санкції. Вони відіграють свою роль. Але ефект у них кумулятивний. І по-справжньому ми побачимо їхню дію до літа. Нам залишається триматися і сподіватися, що запас міцності у Росії менший, ніж можна було б очікувати”, - наголосив Віктор Пащенко.

Навіщо забороняти імпорт предметів розкоші?

“Предмети розкоші – це те, що купує російська еліта. Є гіпотеза, що російській еліті набридне терпіти ці обмеження, і вони всередині країни якось розберуться”, - каже керівник дослідницької компанії “Актив-груп” Андрій Єрьоменко.

Віктор Пащенко вважає, що спроби вплинути на російські еліти за допомогою заборони ввезення до Росії предметів розкоші є безглуздими. “На Заході є міф, що олігархи можуть вплинути на Путіна та політичний курс Росії. Але там на щось впливають і ухвалюють рішення лише силовики. Олігархи – це просто гаманці Путіна та силовиків. Вони не зможуть вплинути на російську політику, незважаючи на всі обмеження”, - сказав він. 

Про те, як іде процес прийняття рішень у Росії і як на нього можна вплинути, Інформатор писав тут.

Що означає для українських металургів санкції щодо російських?

“Метал - важливе джерело поповнення російського бюджету та грошей для Російської Федерації, що в даному випадку рівносильне грошам на війну, - каже Андрій Єрьоменко, - Строго кажучи, якби пакет, який передбачає запровадження заборони експорту металу та імпорту предметів розкоші, був прийнятий у 2014 року після анексії Криму, тієї війни, що йде зараз, не було б. Вистачило б лише цього рішення. Будь-яке лікування потрібно проводити вчасно, бо зараз це лише один із багатьох вже прийнятих пакетів. А з огляду на те, що війна не закінчилася, його явно недостатньо. Ми повинні перемагати на землі, сплачуючи величезну ціну руйнуваннями і життями людей”.

Економіст Михайло Крапивко зазначив, що заборона експорту металу до Європи збільшить рівень безробіття в Російській Федерації. “Кожен додатковий пакет санкцій спрямований на те, щоб зменшити можливості Російської Федерації отримання будь-яких доходів, тим більше у валюті. Звичайно, це позначиться на кількості робочих місць у Росії. Ми бачимо, що у Росії зникла велика кількість робочих місць (близько 4%), коли з країни пішли іноземні компанії. Якщо закриється металургія та пов'язані з нею галузі,  втрати будуть ще більшими”, - сказав він.

Михайло Крапивко зазначив, що на ринку металургії Україна конкурент Росії, а отже, для нас звільняється ніша на ринку. “Це поштовх та нові можливості для наших металургів, збільшення попиту та робочі місця для українців. На жаль, є ризик ударів російських окупантів по меткомбінатах”, - каже він.

Андрій Єрьоменко вважає, що після завершення війни українських металургів, принаймні тих, хто залишиться, завалять замовленнями. “Що буде з Маріуполем та Запоріжжям зараз, на жаль, із упевненістю сказати неможливо. Але з огляду на те, що після перемоги Україну чекає грандіозна програма відновлення, в рамках якої виробники сталі та бетону будуть завалені замовленнями”, - сказав він. 

Скільки діятимуть санкції?

На думку Віктора Пащенка, коли активні бойові дії закінчаться і російські війська підуть з території України, швидкого скасування санкцій чекати не варто.

“Це станеться не раніше, ніж зміниться природа російської держави. Вони зберігатимуться доти, доки Росія сприйматиметься як агресивна держава. Хрестоматійний приклад - низка санкцій, запроваджена щодо СРСР, потім багато років діяли після його розпаду щодо і України, і Росії, тому що скасувати їх виявилося досить важко. Але навіть після того, як санкції буде скасовано, вони будуть братися до уваги потенційними майбутніми інвесторами. Бо якщо природа російської влади не зміниться, не зміниться настрій у російському суспільстві, рано чи пізно знову розпочнеться агресія щодо якоїсь незалежної держави, а це означає – новий виток санкцій. Те, що ми бачимо зараз, викидає Росію з переліку цивілізованих країн та відкидає у розвитку на десятиліття тому”, - сказав Віктор Пащенко.

Нагадаємо, що З моменту визнання Росією "незалежності" окупованих нею територій на Донбасі та початку повномасштабної війни проти України Євросоюз запровадив три пакети санкцій проти РФ.

Перший пакет, запроваджений ще до вторгнення, передбачав індивідуальні санкції, обмеження доступу до фінансового ринку ЄС, заборону економічних зв'язків з ОРДЛО.

Другий - санкції проти Володимира Путіна, Сергія Лаврова, членів Державної думи, а також економічні санкції проти багатьох російських компаній та установ.

Третій пакет санкцій досі був найбільшим. Він містив закриття повітряного простору ЄС для російських літаків, заборону на транзакції з Російським центробанком, відключення від SWIFT 7 російських банків, заборону мовлення Russia Today та Sputnik, індивідуальні та економічні санкції проти Білорусі.

Про те, які санкції проти Росії запровадили США, читайте тут.

Ольга Палій



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.