З 1 вересня освіта у школах України буде онлайн чи офлайн: що кажуть Міносвіти і місцева влада

Читать на русском

Розповідаємо, як навчатимуться діти з 1 вересня у школах

Читать на русском
З 1 вересня освіта у школах України буде онлайн чи офлайн: що кажуть Міносвіти і місцева влада

Розповідаємо, як навчатимуться діти з 1 вересня у школах

Інформатор розбирався, як навчатимуться діти з 1 вересня у школах та що робити батькам тих дітей, які наразі за кордоном. Ми зібрали інформацію по Києву, Дніпру, Харкову, Львову, Одесі, Миколаєві, Запоріжжі, Івано-Франківську. 

Нагадаємо, заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко на початку червня повідомив, що освітній процес в Україні буде відновлений у режимі офлайн у всіх закладах освіти з 1 вересня 2022 року. 

Сьогодні заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко заявив, що вибір системи навчання онлайн чи офлайн повністю залежить від безпекової ситуації в регіоні, від рішення керівника закладу освіти, від наявності укриттів, які можна використовувати в якості бомбосховищ. Раніше Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет відзначив, що батьки мають право вирішувати, де та за якою формою навчатиметься їхня дитина. 

Якщо школа буде проводити заняття тільки очно, а батьки на таке не згодні, дитину пропонують перевести в той освітній заклад, який має дистанційну форму освіти.

Наразі представники Міносвіти перевіряють у різних регіонах можливість реалізації офлайн-освіти. Міністерство рекомендувало розпочати навчання залежно від безпекової ситуації чи то онлайн чи офлайн або у змішаному режимі (офлайн-освіта з елементами дистанційної освіти). 

Якщо заклад не має можливості підготувати укриття чи домовитись про таке поблизу, діти будуть навчатися дистанційно. 

Підготовка до нового навчального року відбувається при постійній комунікації Міносвіти, Міністерства внутрішніх справ, обласних адміністрацій, управлінь і департаментів освіти, керівників закладів освіти з усіма зацікавленими учасниками освітнього процесу і, особливо, з батьками здобувачів освіти.

9 серпня освітній омбудсмен Сергій Горбачов опублікував результати онлайн-опитування серед батьків дітей, які знаходяться в Україні. Загалом у ньому на той момент взяло участь 25 тисяч 230 батьків (з них – 89% дітей шкільного віку). За результатами цього опитування 61,6% батьків зазначили, що не варто розпочинати очне (офлайн) навчання у закладі освіти, навіть якщо безпекова ситуація це дозволяє і є укриття. 13,3% батьків не знають, чи варто розпочинати очний освітній процес за таких умов. Лише 25,1% батьків переконані, що якщо заклад освіти знаходиться на безпечній території й у ньому наявне відповідно облаштоване укриття – навчання необхідно організовувати очно – в закладі освіти. Згідно з цим же опитуванням, 13,8% батьків обрали очне навчання для своїх дітей, 62,5% - дистанційне, інші не обрали поки що форму навчання.

З 1 вересня освіта у школах України буде онлайн чи офлайн: що кажуть Міносвіти і місцева влада 1

Водночас, Міносвіти розкритикувало це опитування, зазначило, що воно не репрезентативне та не може відображати реальної картини. Державна служба якості освіти 8 серпня завершила власне дослідження, в якому взяло участь близько 100 тис. учасників освітнього процесу – це дослідження ще не опрацьоване, але воно відповідає реальним настроям людей. 

За інформацією МОН, очне навчання відбувається лише тоді, коли для всіх дітей та вчителів є місця у укритті. Якщо місць у спорудах  цивільного захисту не вистачає, то освітній процес може бути організований шляхом розподілу навчального часу в межах годин (змін) упродовж дня, тижня, місяця або семестру. 

Під час повітряної тривоги навчання, скоріше за все, буде продовжуватися в укриттях. 

Учні та вчителі, чиї школи були зруйновані під час війни, будуть переведені в найближчі заклади освіти. Якщо є змога, зруйнований заклад освіти може продовжити працювати у дистанційному форматі.

Як навчатися дітям, які поїхали далеко від дому

За словами заступника міністра освіти Андрія Вітренка, є декілька моделей того, як будуть навчатися діти, які були змушені змінити місце проживання через бойові дії. Для них передбачаються такі форми навчання: 

Окремо Міністерство планує передбачити процес освіти у школах екстерном. Якщо діти навчаються у школах країн тимчасового перебування за кордоном, то оцінки по тих предметах, які співпадають з вітчизняними, зарахують і в український журнал. Але в Міносвіти радять підключатися онлайн до навчання з української мови, української літератури, історії України. Для батьків дітей, які вимушено покинули України, Міносвіти створило спеціальний сайт.

З 1 вересня освіта у школах України буде онлайн чи офлайн: що кажуть Міносвіти і місцева влада 2

Також є можливість вчитися в українській суботній школі в країні, де ви знаходитесь. Тут – перелік українських навчальних закладів за межами України. Портал «Освіторія» зібрав добірку українських шкіл за кордоном, що навчають за програмою МОН і дають можливість отримати українські документи про освіту.

Законодавством України передбачена і сімейна форма навчання – це змога залишитися у своїй школі та навчатися у своєму темпі. Шкільні вчителі мають надати перелік тем. Раз на семестр вони проводитимуть контрольні роботи. Знання дитини будуть оцінювати, а саму дитину – переводити до наступного класу. Якщо дитина фізично знаходиться за межами України, то ці контрольні оцінювання проводитимуться онлайн.

Якщо діти-переселенці знаходяться в Україні, то вони зможуть здобувати освіту офлайн у школах тих населених пунктах, де знаходяться (якщо це можливо). Або здобувати онлайн-освіту. Для цих дітей також передбачать освіту екстерном. 

Як відбуватиметься навчання у великих містах

Київ 

10 серпня перший заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко із керівниками департаменту освіти і науки КМДА, районних державних в місті Києві адміністрацій ознайомився зі станом організації безпечного освітнього середовища у закладах освіти міста Києва. У столиці проінспектували заклади освіти в рамках підготовки до нового навчального року. Цьогоріч 1252 освітні установи готуються до нового навчального року в умовах воєнного стану. 

Директорка Департаменту освіти і науки КМДА Олена Фіданян наголосила, що всі батьки зможуть самі обрати для своїх дітей будь-яку форму навчання у закладах освіти і за потреби змінити форму навчання протягом навчального року.

«У жодному разі примушення до тої чи іншої форми навчання в столиці не буде, і батьки обиратимуть самі будь-яку форму навчання: офлайн, онлайн чи індивідуальну. Не буде і єдиного шаблону для всіх шкіл столиці, кожна буде приймати те чи інше рішення, спираючись на множину факторів. На сьогодні більшість шкіл знаходиться в процесі обрання формату навчання в новому навчальному році, і ми очікуємо на їхні рішення протягом 10 днів», – підкреслила Олена Фіданян.

«Жодна дитина не буде відрахована із закладу освіти через обрану батьками форму здобуття освіти. Міністерство на постійній основі комунікує з батьками і подекуди ми отримуємо «дзвіночки» про залякування батьків щодо відрахування дітей зі шкіл», – зауважив Андрій Вітренко.

Олена Фіданян нагадала, що навантаження на столичні заклади освіти не зменшиться навіть через те, що майже 20% київських школярів перебуває за кордоном. Частина з них стане учасниками освітнього процесу дистанційно. Додатково київські школи приймуть дітей вимушених переселенців.

В столиці відкриються ті школи, які мають укриття в самих закладах вищої освіти або ж якщо сховища є поруч в пішій 10-хвилинній доступності (не далі 500 метрів). Згідно з опитуванням батьків від КМДА, 70% дітей готові до очного (офлайн) навчання.

З 1 вересня освіта у школах України буде онлайн чи офлайн: що кажуть Міносвіти і місцева влада 3Столична влада почала ремонти укриттів у частині середніх навчальних закладів міста. Згідно з рішенням Київради, до 1 вересня в усіх школах і дитячих садочках міста мають з’явитися укриття, які б захистили учнів і персонал шкіл у разі лиха. Проте існує вірогідність, що до 1 вересня їх встигнуть облаштувати не в усіх закладах. 

Дніпро

Мер Дніпра Борис Філатов 1 серпня заявив, що навчання у  школах міста з 1 вересня скоріше за все буде дистанційним. Він додав, що не може брати на себе таку відповідальність за дітей, якщо до району навчального закладу «щось прилетить».

Він додав, що в школах можна обладнати цокольні поверхи, а біля них покласти мішки, поставити щити або вжити інших заходів. Проте всіх дітей, вчителів та інших працівників навчального закладу неможливо забезпечити бомбосховищами. Також, у разі постійних повітряних тривог, учнів потрібно часто водити в укриття. Внаслідок чого навчальний процес буде неможливим.

Харків 

За словами голови обладміністрації Олега Синєгубова, наразі триває активна підготовка до нового навчального року у місті та області. Остаточне рішення, як саме та у якому форматі буде проходити навчальний процес, буде вирішено ближче до 1 вересня. Поки тривають аудит приміщень шкіл на наявність там укриттів та роботи з облаштування цих укриттів.

Зараз в області з 715 загальноосвітніх шкіл області, вже 17 повністю зруйновані обстрілами російських окупантів, 200 приміщень пошкоджені, а укриття, що відповідають вимогам безпеки, наявні лише в 64 школах.  Швидше за все, навчальний рік у Харкові та області діти розпочнуть онлайн через небезпеку обстрілів з території росії. Раніше мер Харкова Ігор Терехов повідомляв, що навчальний рік у школах містах розпочнеться дистанційно.

Одеса

В Одесі лише 33 з 122 шкіл готові розпочати навчання офлайн. Через відсутність або неготовність бомбосховищ більшість шкіл не зможуть розпочати очне навчання. Про це заявила директорка департаменту освіти міської ради Олена Буйневич. Дуже багато дітей зараз за кордоном, але вони хочуть продовжувати навчання в одеських школах. Частка учнів перейшли в закордонні заклади, проте місце в українських школах за ними зарезервовано.

«Про бажання навчатися дистанційно вже повідомили 95% батьків. Вчителів нам вистачає. Так, деякі з них закордоном, але працюють віддалено», - каже Буйневич.

У новому навчальному році у закладах освіти міста буде організована робота класів з дистанційною формою навчання (постійних, які були при пандемії). Такі класи працюватимуть незалежно від ситуації за наявності учнів.

Запоріжжя 

В Запорізькому регіоні формать навчання школярів з 1 вересня визначатимуть виходячи з безпекової ситуації в регіоні.

Директорка Департаменту освіти і науки ЗОВА Людмила Бухаріна наголосила, що працівники ДСНС перевірять кожен заклад та прилеглі території на наявність вибухонебезпечних предметів. А на початку навчального року для персоналу та учнів проведуть тренування щодо порядку дій у разі сигналу повітряної тривоги.

З 1 вересня у режимі офлайн мають запрацювати ті навчальні заклади, в яких є належно обладнані укриття. Всі інші будуть навчати в онлайн-форматі або практикувати змішану форму навчання.

В.о. мера Запоріжжя Анатолій Куртєв повідомив, що незалежно від того, в якій формі буде організовано навчальний процес (оффлайн, онлайн чи змішана система), школи підготують до роботи. Куртєв уточнив, що за результатами перевірки стану укриттів у навчальних закладах, 30 із перевірених укриттів рекомендовано до використання. Ще 72 рекомендовано за умови виконання відповідних вимог. Ці результати не є остаточними, адже перевірка ще триває.

Львів 

На Львівщині доволі спокійно, тому навчання планується у офлайн-режимі.  Для створення безпечних умов нині в місті та області тривають активні роботи з облаштування бомбосховищ у підвальних приміщеннях навчальних закладів. Лише за наявності укриттів в школах, кажуть в Департаменті освіти і науки Львівської ОВА, діти зможуть піти до закладів освіти з 1 вересня.

Ще один нюанс полягає у тому, що у багатьох школах міста й області дотепер проживають внутрішньо переміщені особи, а частина шкільних автобусів була передана на потреби армії.

Миколаїв 

У Миколаєві з 1 вересня школи 100% не відкриватимуть через постійну загрозу ракетних ударів в тому числі - по навчальних закладах. Міський голова Олександр Сєнкевич ще у липні видав відповідне розпорядження. 

Крім того, у місті є ще одна проблема: багато дітей і вчителів залишили свої місця проживання, тому в класах сидітимуть по два-три учня, але й не факт, що їх буде кому навчати очно. Також у Миколаєві не працює і не відкриється жоден дитячий садок. 

Івано-Франківськ 

Ситуація така ж сама, як і на Львівщині. Проте конкретно по кожному закладу будуть вирішувати з урахуванням думки батьків дітей. 

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зізнається, що «схильний більше до онлайн, але рішення прийматиме обласна військова адміністрація в середині серпня». Мер також зазначає, що у місті (станом на середину липня) не готові до очного навчання 10 шкіл та 11 дитячих садочків – там немає укриття чи необхідної конструкції стін.

Як відбуватиметься навчання на окупованих територіях

Заклади освіти у зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях будуть працювати дистанційно.

Окупаційна влада збирається з 1 вересня розпочати навчання за російською програмою в офлайн форматі, тисне на директорів шкіл і вчителів. Однак ці заклики краще ігнорувати. Бо атестат, який видасть окупаційна адміністрація, навряд чи десь буде врахований як документ. Ті, хто мають інтернет, зможуть навчатися за українськими програмами онлайн. 

Навчальний рік у Херсонській області має розпочатися з 1 жовтня, зараз триває формування навчальної мережі. Заклади, де більшість учителів виїхали за межі окупованих територій, уже оголошують про процес навчання та працюють над навчальними програмами. Навчання відбуватиметься виключно онлайн. Хоча технічно не в усіх закладах буде можливість його забезпечити, особливо якщо педагоги знаходяться на окупованій території.

У Луганській області навчання має початися онлайн з 1 вересня. Водночас, близько 30 тисяч дітей будуть навчатися поза межами окупованого регіону, і можуть навчатися як офлайн у школах по місцезнаходженню (якщо там заняття проводяться очно), так і онлайн.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.