Європа не готова допомагати Україні без США - президент Литви

НАТО не зможе захистити Європу від Росії без США, попереджають лідери країн-НАТО, які межують з Україною

У Фінляндії, Латвії та Естонії закликають США продовжити активну участь в НАТО
У Фінляндії, Латвії та Естонії закликають США продовжити активну участь в НАТО

НАТО не готово вести боротьбу з Росією без США. Про це виданню The Independent заявили лідери трьох прифронтових країн Альянсу - Латвії, Естонії та Фінляндії. Вони закликають союзників різко збільшити витрати на оборону.

Як пише The Independent, після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США лідери Латвії, Естонії та Фінляндії закликали Альянс припинити дебати про те, як впоратися з навислою загрозою з боку Росії, заявивши, що настав час зміцнити обороноздатність Європи.

"Ми не готові. Це абсолютно ясно. Ми не можемо просто сподіватися на ситуацію, коли США залишатимуться активно залученими в Європу", - сказав президент Латвії Едгар Рінкевичс.

Прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхаль додав, що через загрозу з боку Росії і її нездатність бути демократією і діяти в світі, де діють правила, країни-сусіди Росії мають посилити обороноздатність. Ці три країни є єдиними членами НАТО, які межують з Росією, кордон з якою простягається на 1200 миль від північного краю Фінляндії до південно-східного кута Латвії. Фінляндія, Естонія і Латвія також найбільше серед країн-членів НАТО витрачають на оборону по відношенню до свого ВВП.

Окрім того, Фінляндія має одну з найбільших у Європі армій. До її складу входять 280 тис. солдатів, яких, за словами президент країни Александра Стубба, можна мобілізувати і озброїти за тиждень. Майже п'ята частина з 5,5 мільйонів жителів країни проходять військову підготовку. При цьому Фінляндія витрачає на оборону трохи більше 2,4% ВВП.

Рінкевичс повідомив, що тривають обговорення з питання підвищення мінімального рівня обов'язкових витрат країн-членів НАТО до 2,5%. Під час зустрічі європейських лідерів у столиці Естонії Талліні в грудні міністр оборони країни Ханно Певкур стверджував, що держави-члени НАТО повинні витрачати до 5%.

Витрати країн НАТО

Прогнозувалося, що у разі перемоги на виборах Дональд Трамп може висунути вимогу перед країнами НАТО щодо ВВП. Він може пропонувати витрачати на оборону не 2% ВВП, а щонайменше 3%.

21 грудня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан несподівано виступив проти пропозиції Дональда Трампа щодо збільшення витрат на оборону для країн НАТО. Орбан заявив, що підвищення витрат на оборону більше 2% від ВВП може сильно вдарити по угорській економіці. Тому Будапешт виступає за зниження військових витрат.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube