Єврокомісія офіційно рекомендує надати Україні статус кандидата у ЄС: що буде далі

Київ стає все ближчим до Брюселя

Єврокомісія офіційно рекомендує надати Україні статус кандидата у ЄС: що буде далі

Єврокомісія (ЄК) висловила свої офіційні рекомендації щодо надання нашій країні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу. Відповідне рішення було схвалене 17 червня у Брюсселі. Тепер 23-24 червня документ мають розглянути глави держав та урядів ЄС. То ж і Інформатор дасть свої прогнози щодо подальшого зближення України з Євросоюзом. Навіщо це нам – більш-менш зрозуміло, навіщо це їм – зрозуміло менш ясно, але загалом теж консенсус, здається, вже сформовано.

Рекомендація ЄК Раді ЄС про початок переговорів – це перший крок на шляху до прийняття країни до складу ЄС. Далі влада України погодить з європейськими переговорниками повний список необхідних для повноцінного членства умов. А весь процес може тривати кілька років. В умовах російської агресії, що триває в Україні, Єврокомісія виступила з ініціативою про прискорений порядок надання Україні статусу кандидата. Одразу після цього такої ж процедури вимагали Молдова та Грузія.

Втім, це вже офіційно – Європейська комісія висловилась «за» надання нашій країні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу.

Ляєн

«Ми рекомендуємо надати Україні статус кандидата, розуміючи, що в країні буде проведено низку важливих реформ. Україна чітко продемонструвала відданість європейським цінностям і стандартам. І розпочала перед війною свій шлях до ЄС», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Брюселі.

Відповідно до оцінки пані президентки ЄК на цей час Україна впровадила вже близько 70% рішень згідно зі стандартами ЄС. Втім ще залишається кілька важливих реформ – у сфері верховенства права, протидії корупції та неможливість порушення з боку представників держави фундаментальних прав людини.

На що чекає Україна

Українська влада впевненно очікує на надання нашій державі статусу кандидата на членство в ЄС вже під час засідання Європейської Ради 23-24 червня цього року. Саме такі сподівання озвучив заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква під час зустрічі з делегацією неформальної міжнародної мережі «Об’єднані для України» (United for Ukraine), до якої увійшли представники національних парламентів Литви, Німеччини, Італії, Португалії, Швеції, Іспанії.

Зустріч відбулась у Києві 11 червня.

Жовква

«Приємно, що всі присутні тут депутати, навіть з Німеччини, підтримують надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС вже у червні. Ухвалення такого формального рішення під час найближчого засідання Європейської Ради є запорукою перемоги нашої держави у війні проти Росії», – наголосив Ігор Жовква під час зустрічі з європейськими депутатами.

Він також дав високу оцінку зусиллям європейської спільноти у питанні майбутньої повоєнної відбудови України, а також активності Євросоюзу у притягненні до відповідальності російських військових за вчинені на території України злочини. У цьому контексті Ігор Жовква закликав парламенти країн ЄС називати речі своїми іменами й визнати злочини Росії в Україні геноцидом українського народу, а Росію – державою-спонсором міжнародного тероризму. 

«Це є не лише питанням історичної справедливості, а й важливою правовою основою діяльності післявоєнного міжнародного трибуналу», – резюмував тоді Ігор Жовква.

 На що чекають депутати

При тому голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе вважає, що надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу є виключно політичним рішенням представників ЄС. Також депутатка наголосила, що немає чітких, конкретних, деталізованих, так би мовити «остаточних процедур» щодо набуття статуса країни-кандидата.

Єврокомісія офіційно рекомендує надати Україні статус кандидата у ЄС: що буде далі 3

«Сьогодні не можна вести мову про якусь бюрократичну, юридичну казуїстику, яка би мала стати на заваді ухвалення політичного, я підкреслюю, це абсолютно політичне рішення, щодо надання Україні кандидатського статусу. А українське суспільство і наші Збройні сили зробили надзвичайно багато для захисту цінностей, на яких побудована Європа. Цінності мають значення тоді, коли їх є готовність захищати, коли за них готові навіть помирати. Ми нагадали Європі про те, що багатьом здається вже даністю в Європейському Союзі», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Колегу по парламенту в цій думці підтримала народна депутатка від фракції монобільшості Євгенія Кравчук. Згідно з її припущеннями, всередині Євросоюзу у цей час відбувається запекла дискусія щодо надання Україні статусу кандидата у члени Європейського Союзу. І найбільше скептиків щодо цього питання – у країнах Західної Європи.

Кравчук

«Країни «старої» Європи, Західної Європи, хочуть додати скепсису в момент набуття Україною статусу кандидата. І ми зараз працюємо (у цьому напрямку – Ред.). Є уповноважені від президента, які їздять різними країнами. Це і віце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції Ольга Стефанишина, є дуже багато різної роботи з боку парламенту. Є наші друзі та адвокати всередині Європейського Союзу. Це насамперед Польща, це країни Східної Європи, це Балтійські країни. І зрозуміло, вони зацікавлені, щоб Україна приєдналася до Європейського Союзу, бо коли заходить Україна, то економічна, політична вага цієї «нової» Європи значно зростає», – пояснила народна депутатка.

Загалом, за словами Євгенії Кравчук, чим ближче країни розташовані до України, тим більше підтримують. Втім, якщо говорити про представників влади країн-скептиків, то на місцевих політиків дуже впливає громадська думка, ставлення виборців у цих державах до нашої країни. А громадяни країн ЄС значно рішучіше, ніж їхні політики, в ці часи підтримують Україну.

На що чекають європейці

У європейських столицях зараз триває бум консультацій та нарад. Найвищі керівники та високопосадовці безперервно спілкуються по двоє та групами, бо виклики перед євроспільнотою зараз найбільш загрозливі, ніж це було у будь-які ініші часи. Палаюча Україна до цих пір захищає весь континент від великої московської навали, та чи вистачить можливостей України й далі стримувати російську агресію…

Європейці сподіваються, що – так. І це створює додаткові переваги для єврооптимістів стосовно майбутнього України.

Єврокомісія офіційно рекомендує надати Україні статус кандидата у ЄС: що буде далі 5

«Відповідно до опитувань соціологів, в усіх країнах ЄС громадяни переважною більшістю виступають зараз за подальшу європейську інтеграцію нашої країни. Європейці переконані, що Україна повністю заслуговує (кандидатства у ЄС – Ред.), тому що українці зараз кров приливають саме за ті європейські цінності, про які їхні політики говорять у своїх виступах... Тому думка про те, що Україна заслужила на це право і Європа має бути єдиною – це зараз без перебільшення загальна громадська думка у країнах ЄС», - пояснив у своєму коментарі політолог Микола Давидюк.

Тепер для нашої країни та для наших симпатиків в Європі головне, аби 23-24 червня було ухвалено рішення про офіційне надання Україні статусу кандидата в ЄС без додаткових умов, і таким чином в черзі на здобуття членства у Євросоюзі Україна одразу перескочить кілька щаблів, та посяде поруч з Албанією та Північною Македонією, які вже подолали шлях попередніх перемовин та консультацій (і на якому етапі й досі застрягли Сербія, Туреччина, Чорногорія).

Єврокомісія офіційно рекомендує надати Україні статус кандидата у ЄС: що буде далі 6

Зусилля українських дипломатів на європейських полях та надзусилля українських військових на полях війни – таки дають дієвий результат. Наприклад, Данія до цього дня була чи не найбільшим євроскептиком щодо нинішньої України. В цій скандинавський країні дуже прискіпливо сприймають зловживання владою та корупцію високопосадовців. Тому й сприйняття нинішньої української влади Копенгагеном відповідно було дещо негативним.

І от тепер Данія підтримає Україну як кандидата на вступ до ЄС, якщо Європейська комісія надасть позитивну рекомендацію.

Про це, як повідомляє газета Ekstra Bladet, журналістам заявив міністр закордонних справ Данії Єппе Кофод.

Кофод

«Якщо Єврокомісія вирішить, що Україна готова набути статусу кандидата, то це теж те, що ми можемо підтримати. Також важливо сказати, що вона має пройти довгий шлях. Це стосується всіх кандидатів, вони мають відповідати Копенгагенським критеріям», - сказав Кофод, спілкуючись з пресою 17 червня. 

Датський високопосадовець також нагадав, що Копенгагенські критерії стосуються, насамперед, дотримання владою принципів демократії, верховенства закону та забезпечення прав людини в країні.

 На що чекають українці

Українці в цей час можуть лише плекати надію що всі країні Євросоюзу дійдуть спільного висновку, щодо можливості кандидатства у ЄС для нашої країни. І що вихід з умовного глухого куту різних претензій до України буде знайдено ще до 23 червня. І що з боку європейських чиновників будуть не лише слова, а також й дії – на підтримку історичного шансу для всії українців стати членами великої європейської родини. Бо подальше зближення України та ЄС без усякого сумніву буде спільною перемогою всіх цивілізованих країін Європи та ще однією поразкою Московщини, яка знищує на континенті все, що хоча би може виглядати, як самостійність та демократія.

А зараз Україна кожного дня доводить, що точно гідна не тільки стати кандидатом до ЄС, а й повноправним членом Європейського союзу.

Нагадаємо, раніше Європарламент рекомендував Євросоюзу надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС. Також євродепутати висловили позицію щодо зброї для України та спеціального трибуналу ООН.

Зазначимо, в уряді Франції заявили, що процес вступу України до Євросоюзу  може зайняти 15 або 20 років

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube