Ворог бреше про те, що глава ОП нібито заплатив 27 мільйонів доларів, щоб потрапити до списку найвпливовіших людей
Російська пропаганда продовжує масово вигадувати нові фейки про Україну, політиків та владу. Новим прикладом стала заява про те, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак буцімто заплатив хабар розміром у 27 мільйонів доларів, щоб потрапити до списку найвпливовіших осіб за версією журналу Time. Ба більше, росіяни навіть змонтували відео, на якому таку “інформацію” нібито озвучують в західних медіа.
Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI. За даними сервісу TGStat, цей фейк розповсюдило понад 220 Telegram-каналів, чиї публікації загалом набрали близько 2,3 млн переглядів.
Пропагандисти опублікували відеоролик, в якому йдеться про те, що Єрмак опинився у списку завдяки хабареві. На ньому показаний логотип, а також вступна та завершальна заставки відеосюжетів BBC. У ньому нарізані архівні кадри та накладені англомовні титри. Автори фейку написали наступну вигадку:
“Журналісти Bellingcat отримали список людей, які заплатили за те, щоб потрапити до рейтингу найвпливовіших людей 2024 року. Близько 12 осіб заплатили від $10 млн до $30 млн за місце в Time 100. Серед імен, отриманих редакцією Bellingcat, був і Єрмак. За інформацією, люди, відомі своїми зв’язками з ним, заплатили за його місце $27 млн. Сюди також включено офіційний коментар колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фога Расмуссена”, – заявили пропагандисти.
Втім, у “повідомленнях” пропагандистів та фейкометів немає жодного посилання на відео чи розслідування. “Перевірено. Медіа” вивчило сайт і офіційні соцмережі BBC та не знайшло там подібний ролик про главу ОП. На ресурсах Bellingcat теж жодних згадок Єрмака в такому контексті не знайдено.
Редакторка BBC Verify та BBC Monitoring Ольга Робінсон назвала ролик фейковим. Водночас у Bellingcat спростували його. Зокрема, засновник проєкту Еліот Хіггінс, згаданий у відео з Time, також назвав це фейком.
“Назва нашої організації використовується у фальсифікованому звіті Бі-Бі-Сі з метою поширення дезінформації. Це стала кампанія відеороликів, що спочатку публікуються в Telegram, а потім з’являються в X та на інших платформах”, – йдеться у повідомленні.
Крім того, у відео про “хабар Єрмака” пропагандисти РФ навіть змогли заплутатися у власних свідченнях. Вони написали текст про те, що в”літку Зеленський не зможе виконувати свої обов’язки”, після чого з’являється титр, на якому можна прочитати, що “23 серпня бізнес-джет Євгена Пригожина…”. Ймовірно, автори заплуталися у власних файлах і не переглянули ролик перед публікацією. Крім того, одним із перших фейковий ролик опублікував Telegram-канал “Путин в Telegram”.
Нещодавно російські пропагандисти через соцмережі почали поширювати чергову дезінформацію про те, що колишнього головкома ЗСУ Валерія Залужного заарештували й тримають під посиленою охороною. Відповідний наказ начебто віддав президент України Володимир Зеленський. Звісно, інформація не відповідає дійсності.
Також Центр протидії дезінформації при РНБО України спростовував черговий фейк російської пропаганди. Ворог заявив, що очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Кирило Буданов вкотре "потрапив у полон" до окупантів. Для цього навіть створили діпфейк з головним розвідником.
Нагадаємо, що російські Telegram-канали знову поширюють дезінформацію про українських військових, цього разу намагаючись очорнити 113 окрему бригаду територіальної оборони. Пропагандисти стверджують, що у Харкові нібито затримали наркокур'єра, який нібито постачав заборонені речовини бійцям бригади.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.