Є тільки батіг, а пряника немає: науковець пояснив, чому повернення людей в Україну буде проблемою

Україна не має реального плану-заохочення до повернення людей додому

Науковець пояснив, чому повернення людей в Україну буде проблемою
Українці за кордоном

Повернення мільйонів українців, які через війну були змушені покинути рідні домівки та виїхати за кордон, стане реальною проблемою і є одним із найбільших викликів для України. Ані МЗС, ані уряд не мають чіткого плану, як заохотити громадян за кордоном повертатися додому, в Україну.

Про те, що повернення українців додому буде проблемою, повідомив директор Міжнародного республіканського інституту (IRI) в Україні Майкл Дракман в інтерв'ю NV. Науковець додав, що станом на сьогодні існує безліч програм щодо реконструкції та відновлення житла, утім немає жодного плану, який би заохочував громадян вертатися в Україну. 

"Це один з найбільших викликів, який недостатньо обговорюється в Україні. Ми говоримо про реконструкцію та відновлення. У нас є багато різних абревіатур для нових проєктів, нових програм, які ми можемо використовувати для доступу до грошей в Україні. Але реального плану заохотити людей до повернення немає. Ми не бачимо його ні від Міністерства закордонних справ, ні від уряду України", — вважає Дракман.

Є батіг, а пряників немає

За думку Дракмана, українська влада використовує батіг для своїх громадян у вигляді їх позбавлення він консульських послуг за кордоном. Жодного пряника, яким можна було б людей мотивувати повертатися в Україну, немає.

Фахівець наголошує, що українці, у першу чергу, хочуть почувати себе в безпеці, вони мають мати впевненість у завтрашньому дні, що передбачає наявність житла, роботи, зарплати. У такому разі люди будуть повертатися, бо матимуть засоби для життя. 

"Вони хочуть бути впевненими, що у них є дім, куди вони можуть повернутися. Але має бути і робота, і хороша зарплата. І очікування тих українців, які виїхали до Європи, будуть надзвичайно високими", — пояснює Дракман.

Фахівець вважає, що про повернення українців додому також має дбати і місцева влада. Чиновники мають мати не гасла, а чіткі програми, як мотивувати людей повертатися додому. Це слід зробити вже зараз, а не чекати, коли закінчиться війна.

"Це має бути щось більше, ніж просто гасло, емоції чи відчуття провини за те, що хтось не повернувся. Має бути реальний план того, як виглядає майбутня економіка України. Ми всі хочемо бачити Маріуполь відбудованим. Але чи буде він знову виробляти сталь? Хто буде жити в Маріуполі? Для кого ми будемо відбудовувати кожну будівлю? Для чиїх дітей? Це складні питання. Україна дуже добре вміє відповідати на виклики, роблячи багато речей одночасно. Ми повинні додати це до нашого списку речей, про які ми повинні думати і робити проактивно, а не чекати на перемогу України", — сказав директор IRI.

Скільки українців повернуться додому після війни?

За результатами опитування Соціологічної групи "Рейтинг", проведеного за замовленням Міжнародного Республіканського Інституту (IRI), майже третина українців планує повернутися на батьківщину лише після припинення військових дій. Згідно з опитуванням:

  • Близько 31% опитаних не мають наміру повертатися з-за кордону.
  • 19% ще не прийняли рішення.
  • 9% мають різні плани щодо повернення.
  • 5% планують приїхати найближчим часом.
  • 3% не мають однозначної відповіді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube