Якудза вже не та: у Японії диджиталізувався кримінальний світ

Читать на русском

Коротка історія японської мафії та злочинного світу Японії

Читать на русском
японська мафія якудза 2023
Хангуре займають місце якудза. Фото: iStock

Коротка історія японської мафії та злочинного світу Японії

Злочинність в Японії зазнає змін. На зміну старій формі злочинності, яка десятиліттями тримала країну в напрузі, приходить "цифрова" мафія.

Про це йдеться у статті "Мафія якудза в Японії. Гангстери в мінливі часи" Мартіна Фріца для видання Deutschlandfunk.

"Якудза, які перебувають на вершині, перебувають у такому віці, коли вони не можуть добре впоратися з інтернетом. Їм 60, 70 років, і багато злочинів перемістилося в інтернет. Це стосується і традиційних сфер, таких як азартні ігри або посередництво на ринку праці. І навіть наркотиками сьогодні торгують переважно через мережу. І там якудза просто недостатньо присутня", - розповідає соціолог та автор книги про якудзу Вольфганг Герберт.

Відтоді, як японський уряд оголосив війну руху якудза в Японії з'явився новий тип злочинців, які об'єднуються в цифровому просторі для пограбувань і шахрайства. Японський гангстер старої школи поступово вимирає у Країні сходу сонця.

Хто такі якудза?

Якудза: наші дні

Якудза - це організована злочинність в Японії, яка вважається різновидом гангстерського синдикату або мафії. Термін "якудза" відноситься як до банд в цілому, так і до їх окремих членів. Вони виникли з груп соціальних вигнанців у феодальній Японії і відігравали багатошарову роль у японському суспільстві.

У минулому їх іноді розглядали як сучасних самураїв, із соціальною ієрархією, ритуалами та кодексами поведінки. Вони були нібито благородними гангстерами з високими моральними стандартами, які не хотіли завдавати шкоди звичайним громадянам своїми злочинами.

Їхній письмовий кодекс забороняв їм, наприклад, вживати наркотики, здійснювати пограбування і взагалі будь-які дії, які могли б заплямувати репутацію банди. Після землетрусів та інших стихійних лих якудза часто були першими на місці події і надавали допомогу, наприклад, організовували їдальні.

Чому якудза жертвують пальцем?

Пальці якудзи

Походження цього звичаю якудза - ампутувати частину пальця - не зовсім зрозуміле. Головним чином, через це ритуальне каліцтво член банди у жорстокий фізичний спосіб виражає свою абсолютну і беззастережну відданість босу і цілям банди.

Той, хто відрізає і віддає власну кінцівку пальця, може спокутувати свою провину і навіть сплатити кредитний борг, так кажуть у гангстерському світі. Відсутні фаланги є символом японського гангстерського світу старої школи.

Яке значення мають татуювання в якудза?

Якудза відомі своїми складними і барвистими татуюваннями, які часто покривають великі частини тіла. За оцінками, дві третини якудзи дотримувалися цього звичаю. Ці татуювання є не лише прикрасою, але й мають символічне значення.

Вони слугують знаком приналежності до банди, вказують на соціальний статус в ієрархії та виражають готовність присвятити себе злочинному способу життя. Татуювання традиційно виколювали вручну і вважали болісним посвяченням у світ якудзи.

Що мається на увазі під "війною Яма-Ічі"?

Поліція Японії 1990-х

"Війна Яма-Ічі" - це жорстокий внутрішній конфлікт і вулична війна між конкуруючими угрупованнями якудзи Ямагуті-гумі та Ічіва-кай, що відбулася у 1980-х роках. На той час якудза досягла піку своєї влади та багатства в Японії.

Найбільша банда, Ямагуті-гумі, що налічувала 800 місцевих угруповань, вважалася найкраще організованим синдикатом у світі. Щорічний дохід від нелегальних азартних ігор, грошей на захист і біржової торгівлі оцінювався тодішніми експертами в 10 мільярдів доларів.

Війна почалася після замаху на голову "Ямагуті-гумі" Масахіса Такэнака. За роки, що минули після початку внутрішньої війни між бандами, 25 якудза загинули в більш ніж 300 актах насильства, в тому числі в багатьох перестрілках на вулицях. 66 були серйозно поранені і 400 заарештовані, поки Ічіва-Кай не здався.

"Війна Яма-Ічі" вважається однією з найкривавіших і найжорстокіших сутичок в історії якудзи. Ця епічна за своєю жорстокістю міська гангстерська битва увійшла в аннали злочинного світу і стала матеріалом для багатьох сцен про якудзу на кіноекрані.

Чому якудза пережила свій занепад?

Через 40 років після "війни Яма-Ічі" якудза масово втратила своє значення. На початку 1960-х років якудза все ще налічувала понад 180 000 осіб. Сьогодні до банд належать лише 25 000 членів. Світ якудзи скорочується, багато гангстерів не бачать майбутнього і хочуть вийти з нього. Нові члени більше не роблять татуювання, щоб їх не впізнали. 

Після "війни Яма-Ічі" японська держава різко обмежила радіус дії гангстерських угруповань новим законом і спеціальними правилами у 1992 році. Це витіснило їх з класичних видів бізнесу, таких як рекет і торгівля наркотиками.

Закон припинив мовчазну угоду між якудза і судовою владою, що діяла до цього часу. До цього часу, поки якудза вбивали, нападали і переслідували один одного, а пересічним громадянам не завдавали шкоди, поліція дозволяла їм з'являтися на публіці.

Зараз закон визначає якудза як "насильницькі групи", японською "бурйокудан". Цей термін значною мірою замінив термін "якудза" в засобах масової інформації.

Які форми злочинності прийшли на зміну якудзі?

Нові японські злочинці мають інші закони

Розпад традиційних банд якудза в Японії призвів до змін на кримінальній сцені. Молоді, технічно підковані злочинці, відомі як "хангуре" або напівгангстери, стають дедалі активнішими. Вони вчиняють різноманітні незаконні дії, такі як пограбування, крадіжки та шахрайство.

Пристосованість та переваги інтернету дозволяють їм уникати уваги поліції, оскільки вони не підпадають під дію суворих законів проти якудзи. Крім того, для хангуре більше не діє старе правило якудзи про те, що "пересічних громадян" слід якомога більше щадити: Тепер пограбування, крадіжки та шахрайства на кшталт трюку з онуком телефоном вже не табу, а звичайна справа.

Крім того, формуються гібридні структури: ортодоксальні банди якудза використовують нових напівбандитів - хангуре - у власних цілях, наприклад, дозволяють їм збирати гроші за захист. Таким чином, кримінальний ландшафт Японії змінився - від традиційних банд якудза до цих нових, більш різноманітних форм злочинності.

У середу, 2 серпня, компанія Toyota Motor Corp Токіо продемонструвала у Токіо новий позашляховик найбільший Land Cruiser 250. Серія наразі буде лімітованою - з конвеєра зійде лише 5 тисяч автівок. Їх планують випустити упродовж двох місяців. Ціна позашляховика складатиме  приблизно 50 000 доларів США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.